Přeskočit na obsah

Městské divadlo Brno uvede Žítkovské bohyně

18. května 2017 2 minuty čtení
(java) – V sobotu 20. května uvede Městské divadlo Brno inscenaci Žítkovské bohyně (krev je krev), kterou podle knihy Kateřiny Tučkové zpracoval Dodo Gombár.

Jedná se o novou dramatizaci příběhu, který je dílem fikce a dílem vychází ze skutečných událostí. Hlavní postavou je Dora Idesová, poslední ženský výhonek rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila. Vystudovala etnografii a rozhodla se o nich napsat vědeckou studii. Při pátrání po svých předcích odhaluje neuvěřitelné osudy a souvislosti a přes ně objevuje nejenom stále stejné modely lidských povah a jednání, ale i sebe samu.

Jiné obsazení vtiskuje do inscenace úplně jinou stopu
Na rozdíl od původního zpracování, které Dodo Gombár připravil v roce 2014 pro Městské divadlo Zlín, se v brněnské inscenaci kromě Jakoubka Idese neobjeví žádný muž. „To způsobuje větší sevření jednotlivých ženských osudů,“ přiblížil režisér Dodo Gombár.

Také v této adaptaci je kromě Dory, která směřuje ke svým čtyřicátým narozeninám, i její mladší alter ego. „Celé vyprávění se tak odehrává v napětí mezi minulostí a přítomností,“ dodal Dodo Gombár.

Hrají: Svetlana Slováková (Dora Idesová), Radka Coufalová (Janigena), Zdena Herfortová (Irma Gabrhelová), Ivana Vaňková (Irena Idesová, matka Dory), Erika Kubálková (Surmena), Alena Antalová (Hrtoňová, vychovatelka), Katarína Ptáčková (Fuksena), Eva Jelínková (Josifčena), Drahomíra Hofmanová (Baglárka), Eliška Skálová (Kateřina Shánělka), Nikol Wetterová (mladá Dora idesová), Vojtěch Blahuta (Jakoubek Ides), Barbora Krčmová / Elena Trčková (Kateřina Divoká).

Premiéra 20. a 21. května 2017 na Činoherní scéně Městského divadla Brno.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.