Městské divadlo Brno uvede Žítkovské bohyně

  • 18. května 2017
  • 2 minuty čtení
(java) – V sobotu 20. května uvede Městské divadlo Brno inscenaci Žítkovské bohyně (krev je krev), kterou podle knihy Kateřiny Tučkové zpracoval Dodo Gombár.

Jedná se o novou dramatizaci příběhu, který je dílem fikce a dílem vychází ze skutečných událostí. Hlavní postavou je Dora Idesová, poslední ženský výhonek rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila. Vystudovala etnografii a rozhodla se o nich napsat vědeckou studii. Při pátrání po svých předcích odhaluje neuvěřitelné osudy a souvislosti a přes ně objevuje nejenom stále stejné modely lidských povah a jednání, ale i sebe samu.

Jiné obsazení vtiskuje do inscenace úplně jinou stopu
Na rozdíl od původního zpracování, které Dodo Gombár připravil v roce 2014 pro Městské divadlo Zlín, se v brněnské inscenaci kromě Jakoubka Idese neobjeví žádný muž. „To způsobuje větší sevření jednotlivých ženských osudů,“ přiblížil režisér Dodo Gombár.

Také v této adaptaci je kromě Dory, která směřuje ke svým čtyřicátým narozeninám, i její mladší alter ego. „Celé vyprávění se tak odehrává v napětí mezi minulostí a přítomností,“ dodal Dodo Gombár.

Hrají: Svetlana Slováková (Dora Idesová), Radka Coufalová (Janigena), Zdena Herfortová (Irma Gabrhelová), Ivana Vaňková (Irena Idesová, matka Dory), Erika Kubálková (Surmena), Alena Antalová (Hrtoňová, vychovatelka), Katarína Ptáčková (Fuksena), Eva Jelínková (Josifčena), Drahomíra Hofmanová (Baglárka), Eliška Skálová (Kateřina Shánělka), Nikol Wetterová (mladá Dora idesová), Vojtěch Blahuta (Jakoubek Ides), Barbora Krčmová / Elena Trčková (Kateřina Divoká).

Premiéra 20. a 21. května 2017 na Činoherní scéně Městského divadla Brno.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít