Přeskočit na obsah

Městská společnost STAREZ – SPORT bude žádat český stát o náhradu škody

30. června 2021
Rada města Brna se na dnešním zasedání zabývala situací v městské společnosti STAREZ – SPORT provozující městská sportoviště (převážně bazény, koupaliště a rekreační zařízení). Ta musela výrazně omezit svou činnost, a to v návaznosti na vydaná vládní opatření. Nyní představenstvo společnosti STAREZ – SPORT rozhodlo, že podá výzvu vůči České republice k náhradě škody, a to zatím za období od 1. ledna 2021 do 31. března 2021.

„Vládní opatření výrazně omezila chod městské společnosti STAREZ – SPORT, která provozuje v Brně několik sportovních zařízení. V posledních dnech jsme se zástupci společnosti intenzivně probírali možnosti, jakým způsobem budeme řešit vzniklé ztráty. Ty jsme předběžně vyčíslili za první tři měsíce na 11,7 milionu korun. Jednou z možností bylo přihlásit se do státem vyhlášených dotačních programů COVID-19 nepokryté náklady nebo COVID 21. Vzhledem k rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který označil uzavření sportovišť a bazénů za nezákonné, půjdeme jinou cestou. Po státu budeme požadovat náhradu škody. V případě zamítavého stanoviska k náhradě škody se budeme domáhat náhrady soudní cestou,“ vysvětlil 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Z údajů výše zmiňované městské společnosti vyplývá, že za období 1–3/2021 byly ztráty na tržbách z uzavřených nebo v činnosti významně omezených sportovních a rekreačních areálů 25 milionů korun. S tím souvisejí i snížené náklady o 10,3 milionu korun. Čerpání dotací z programu Antivirus na osobní náklady části zaměstnanců činilo 2,9 milionu korun. O zaplacení rozdílu v těchto částkách (nepokrytých nákladech) vyzve společnost STAREZ – SPORT český stát.  

„V dané věci jsme si nechali zpracovat právní analýzu, která vyhodnotila rizika pro obě zvažované možnosti vedoucí k pokrytí ztrát. Výzva k úhradě nepokrytých nákladů se jeví jako výhodnější, a to i s přihlédnutím k nedávnému rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. To nám dává šanci na úspěch i v případném soudním sporu,“ dodal radní pro oblast školství a sportu Jaroslav Suchý.

Bc. Filip Poňuchálek
tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.