Přeskočit na obsah

Městská společnost STAREZ – SPORT bude žádat český stát o náhradu škody

30. června 2021

Rada města Brna se na dnešním zasedání zabývala situací v městské společnosti STAREZ – SPORT provozující městská sportoviště (převážně bazény, koupaliště a rekreační zařízení). Ta musela výrazně omezit svou činnost, a to v návaznosti na vydaná vládní opatření. Nyní představenstvo společnosti STAREZ – SPORT rozhodlo, že podá výzvu vůči České republice k náhradě škody, a to zatím za období od 1. ledna 2021 do 31. března 2021.

„Vládní opatření výrazně omezila chod městské společnosti STAREZ – SPORT, která provozuje v Brně několik sportovních zařízení. V posledních dnech jsme se zástupci společnosti intenzivně probírali možnosti, jakým způsobem budeme řešit vzniklé ztráty. Ty jsme předběžně vyčíslili za první tři měsíce na 11,7 milionu korun. Jednou z možností bylo přihlásit se do státem vyhlášených dotačních programů COVID-19 nepokryté náklady nebo COVID 21. Vzhledem k rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který označil uzavření sportovišť a bazénů za nezákonné, půjdeme jinou cestou. Po státu budeme požadovat náhradu škody. V případě zamítavého stanoviska k náhradě škody se budeme domáhat náhrady soudní cestou,“ vysvětlil 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Z údajů výše zmiňované městské společnosti vyplývá, že za období 1–3/2021 byly ztráty na tržbách z uzavřených nebo v činnosti významně omezených sportovních a rekreačních areálů 25 milionů korun. S tím souvisejí i snížené náklady o 10,3 milionu korun. Čerpání dotací z programu Antivirus na osobní náklady části zaměstnanců činilo 2,9 milionu korun. O zaplacení rozdílu v těchto částkách (nepokrytých nákladech) vyzve společnost STAREZ – SPORT český stát.  

„V dané věci jsme si nechali zpracovat právní analýzu, která vyhodnotila rizika pro obě zvažované možnosti vedoucí k pokrytí ztrát. Výzva k úhradě nepokrytých nákladů se jeví jako výhodnější, a to i s přihlédnutím k nedávnému rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. To nám dává šanci na úspěch i v případném soudním sporu,“ dodal radní pro oblast školství a sportu Jaroslav Suchý.

Bc. Filip Poňuchálek
tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.