Přeskočit na obsah

Městská buňka nabídne stín a ukáže hospodaření s dešťovou vodou

22. srpna 2018 2 minuty čtení
(gak) - Posedět ve stínu mohou od dnešního dne kolemjdoucí na Malinovského náměstí. Nově je tam totiž umístěna tzv. městská buňka, která ukazuje, jak doplňovat do města potřebnou ochlazující zeleň a přitom dobře hospodařit s dešťovou vodou.

NEXT Institute společně s architektonickým studiem KOGAA vyvinul prototyp CCP (modul městské buňky), který umožní testovat vybrané technologie pomocí tzv. pop-up, tedy dočasné, instalace. Tyto technologie prezentované na prototypu lze následně převést do trvalých opatření nebo rozsáhlejších projektů. 

„Pokud se prototyp ozeleněného mobiliáře v centru města osvědčí, můžeme už příští rok umístit další kusy třeba na náměstí Svobody, Zelný trh nebo Dominikánské náměstí, kde se lidé na velkých rozpálených plochách potřebují skrýt před sluncem a ochladit,“ dodává ke smyslu testování městské buňky náměstek primátora pro životní prostředí Martin Ander. 

City Cell Prototype (tzv. městská buňka) se zaměřuje na hospodaření s dešťovou vodou, která je ze střechy svedena do nádoby biofiltru. Ten za pomoci své skladby, osazených rostlin a stromů čistí vodu od nečistot. Voda je po filtraci přečerpána do zásobní nádrže, odkud je vedena systémem kapkové závlahy k dalším rostlinám, které jsou umístěny ve speciálně navržených květináčích zavěšených na stěnách buňky. Zeleň umístěná na konstrukci a v biofiltru ochlazuje své okolí, produkuje kyslík a zachycuje nečistoty. K ochlazení mikroklimatu přispívá také odpařování vody z biofiltru.

„Tento prototyp navazuje na městské strategie a představuje trochu jiný postup, jak jich dosáhnout. Chceme tím v praxi otestovat, jak se buňka chová, jaký má smysl a jaké jsou její dopady," vysvětlil Vojtěch Lekeš z NEXT Institute.  

NEXT Institute je výzkumnou platformou v architektuře a urbanismu, která se dlouhodobě věnuje problematice adaptace měst na změnu klimatu a v roce 2017 navázala spolupráci s městem Brnem a Veřejnou zelení města Brna. 

Postavením prototypu v centru města dochází také k osvětě a přiblížení problematiky přehřívání města a hospodaření s dešťovou vodou veřejnosti. Celá konstrukce se skládá z několika modulů, takže lze prototyp rozmontovat a další rok ho přemístit na jinou lokalitu.

Provozovatelem prototypu je Veřejná zeleň města Brna a na jeho realizaci se podílela firma ConWe, s. r. o., ve spolupráci s AdMas. Realizace modulu městské buňky vyšla město na zhruba půl milionu korun. Městská buňka bude na Malinovském náměstí do listopadu. 

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Brněnské kulturní fórum XVII
Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.