Přeskočit na obsah

Město zrestauruje keramické zábradlí v obchodním centru Zagreb

03. února 2021

Umělecké keramické zábradlí v obchodním centru Zagreb na Palackého ulici bude revitalizováno. Radní dnes na svém zasedání schválili smlouvu o dílo. Oprava vyjde na necelých 400 tisíc.

Odbor kultury Magistrátu města Brna zajišťuje údržbu, opravy a úpravy pomníků, památníků, pamětních desek a plastik, které jsou v majetku města a nejsou památkově chráněny.

„Z úrovně městské části Královo Pole jsme byli upozorněni na závažné poškození keramického zábradlí v nákupním centru Zagreb na Purkyňově ulici. Okolí místa bylo obehnáno páskou, neboť hrozilo, že se budou ze zábradlí uvolňovat další kusy,“ seznámil se situací náměstek brněnské primátorky Tomáš Koláčný.

„Jedná se o zhruba 14 metrů dlouhé keramické zábradlí ukotvené do cihlové zídky, které je ve správě Odboru kultury MMB. Jednotlivé části zábradlí jsou místy uvolněny, dva kusy zábradlí byly z místa odvezeny, neboť se z celku odlomily. Proto jsme přistoupili k průzkumu trhu a následnému restaurování díla,“ vysvětlil radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Osloveny byly tři subjekty s odborností zaměřenou mj. na keramiku. Vítěznou nabídku v ceně 389 tisíc korun včetně DPH podal MgA. Josef Červinka.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích

Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.

Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu

Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.

Tři největší česká města Praha, Brno, Ostrava a Moravskoslezský kraj se prezentují na veletrhu MIPIM ve Francii

Ve společné expozici s názvem Czech Cities & Regions se na prestižním mezinárodním veletrhu investičních příležitostí MIPIM ve francouzském Cannes letos představí město Ostrava spolu s Moravskoslezským krajem, Prahou a Brnem. Veletrh se uskuteční ve dnech 14. až 17. března 2023. Zahraniční investory a developery seznámí s pestrou nabídkou možností investic jak na svém jádrovém území, tak i na městských pozemcích v průmyslové zóně Mošnov.