Přeskočit na obsah

Město zrekonstruuje domy se sociálními byty. Na projekty dostane dotace

08. ledna 2020
Projekty rekonstrukcí bytových domů Podnásepní 86/2, Mostecká 12 a Plynárenská 263/8 budou spolufinancovány z evropských fondů a státního rozpočtu. Brněnští radní dnes obdrželi rozhodnutí Ministerstva pro místní rozvoj ČR o poskytnutí dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. Bytové domy budou sloužit cílovým skupinám lidí v bytové nouzi.

„Podobné rekonstrukce umožní z nevyhovujících bytů vytvořit uživatelsky lépe řešené prostory, do nichž se pak mohou nastěhovat lidé z různých skupin, kteří potřebují pomoc v bytové nouzi. Projekt necílí jen na osoby bez domova, ale může pomoci i v jiných situacích, do kterých se může dostat kdokoli z nás. Sociální bydlení tak může pomoci například i seniorům, lidem se zdravotním postižením nebo rodinám z azylových domů,“ řekla primátorka města Markéta Vaňková.

Podnásepní

Cílem projektu na Podnásepní je celková rekonstrukce bytového domu včetně provedení půdní vestavby. „V domě se nachází 21 prázdných bytových jednotek. Kvůli špatnému dispozičnímu a uživatelskému řešení některých jednotek budou některé byty sloučeny nebo projdou dispoziční úpravou. Celkově by v domě mělo být po dokončení rekonstrukce a půdní vestavby 22 bytů, z nichž 10 bude použito jako sociální byty s podporou sociálních pracovníků,“ popsal náměstek primátorky Oliver Pospíšil.

„Zbylých dvanáct bytů bychom chtěli využít podle aktuální potřeby, například je nabídnout mladým párům a rodinám jako startovací byty. Kromě toho vznikne na místě i jeden nebytový prostor, využitelný například jako kancelář,“ doplnil náměstek primátorky Robert Kerndl.

Předpokládané celkové náklady projektu dosahují částky 44 milionů korun a zahrnují například také vybudování výtahu. Dotace by měla podle očekávání přesáhnout 12 milionů korun. Byty po rekonstrukci budou sloužit lidem, kteří se ocitnou v bytové nouzi. S opravami město už začalo, dokončení je předpokládáno na podzim letošního roku.

Mostecká

Také v domě na Mostecké se navýší počet bytů. Ze současných 12 bytových jednotek získá město celkem 20. „Nové bytové jednotky budou o velikosti 1+kk až 3+kk. Ve dvorní části vznikne dvoupodlažní budova se 4 byty. Původní budova získá díky nadstavbě 3 bytové jednotky. Vybudujeme také výtah. U 8 bytů počítáme s podporou sociálních pracovníků, 5 bude bez této podpory, 2 byty budou určené pro zdravotně postižené a 5 bytů bude startovacích,“ popsal náměstek primátorky Oliver Pospíšil. Rekonstrukce začala už v loňském roce a dokončená by měla být letos v únoru.

Pokud budou zastupitelé města souhlasit s podmínkami udělení dotace, měly by získané finanční prostředky podle předpokladů pokrýt 90 % způsobilých nákladů. „Celkové předpokládané náklady jsou 42 milionů korun včetně DPH, z toho způsobilé náklady činí bezmála 8 milionů korun. Dotace by měla přesáhnout 7 milionů korun,“ doplnil náměstek primátorky Robert Kerndl.

Plynárenská

V domě na Plynárenské bude po rekonstrukci celkem 15 bytů, z toho 7 sociálních bytů se službou, 3 sociální byty bez podpory sociálních pracovníků a 5 bytů určených pro zdravotně postižené osoby.

Projekt má za cíl celkovou rekonstrukci bytového domu. „Provedena bude také půdní vestavba. Momentálně je v domě 17 menších bytových jednotek a nebytový prostor zcela chybí. Celková rekonstrukce napraví nevyhovující technický stav,“ řekl náměstek primátorky Oliver Pospíšil. Rekonstrukce začne v červnu letošního roku a potrvá rok.

Předpokládané celkové náklady projektu dosahují 32 milionů korun včetně DPH. Dotace ve výši více než 8 milionů korun by měla pokrýt 90 % způsobilých nákladů. „V domě budou jak byty s podporou sociálních pracovníků, tak bez ní,“ doplnil náměstek primátorky Robert Kerndl.

Mgr. Anna Dudková
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: dudkova.anna@brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.