Přeskočit na obsah

Město získá do vlastnictví sochy Cyrila a Metoděje, s církví je smění za kamenný kříž

02. září 2021
Směnu dvou drobných sakrálních památek dnes schválili brněnští radní. Město nabyde sochy Cyrila a Metoděje, které se nacházejí na terase kostela sv. Michala na Dominikánském náměstí, a do majetku církve za to převede kamenný kříž, který se nachází v zahradě před domem Petrov 269/8, na pozemku Biskupství brněnského.

„Město se díky této směně stane jediným vlastníkem souboru barokních soch na terase kostela sv. Michala. Ostatních osm již Brno vlastní a nedávno je restaurovalo. Díky tomu, že teď budou sochy naše, můžeme do budoucna naplánovat i jejich zrestaurování,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Autorem soch vyhotovených z polychromovaného vápence je Josef Winterhalter, období jejich vzniku se datuje k roku 1736. Vedle sv. Cyrila a Metoděje soubor zahrnuje sochy sv. Jana Křtitele, sv. Floriána, sv. Iva, sv. Vincence, sv. Aloise, sv. Jana Nepomuckého, sv. Václava a sv. Ludmily.

„S nabídkou směny oslovilo město Biskupství brněnské. Jde o oboustranně výhodný krok, protože nejen – jak bylo zmíněno – město scelí vlastněný soubor soch, ale také se tím dořeší majetkové poměry kamenného kříže, který je sice majetkem města, ale nenachází se na jeho pozemku,“ doplnil náměstek primátorky pro oblast správy majetku Jiří Oliva.

Autorem kříže vyhotoveného z pískovce je Ondřej Schweigel, období jeho vzniku se datuje k roku 1799.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Nevyužité fotbalové hřiště v Bosonohách se díky participativnímu rozpočtu proměnilo ve „Sportovně-relaxační lesní zónu“

Ukázkami jízdy na pumptracku i závody pro děti a mládež ve čtvrtek slavnostně odstartuje novou kapitolu své existence někdejší fotbalové hřiště v bosonožském lese. Myšlenka jeho revitalizace uspěla v roce 2020 v participativním rozpočtu a o tři roky a tři miliony později je „Sportovně-relaxační lesní zóna“ připravená na návštěvníky a návštěvnice. 

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

AKTUALIZACE 3. 10. 13:45 Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ dnes odstartovala křtem galerijní tramvaje. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. ročníku Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.