Přeskočit na obsah

Město získá do vlastnictví sochy Cyrila a Metoděje, s církví je smění za kamenný kříž

02. září 2021

Směnu dvou drobných sakrálních památek dnes schválili brněnští radní. Město nabyde sochy Cyrila a Metoděje, které se nacházejí na terase kostela sv. Michala na Dominikánském náměstí, a do majetku církve za to převede kamenný kříž, který se nachází v zahradě před domem Petrov 269/8, na pozemku Biskupství brněnského.

„Město se díky této směně stane jediným vlastníkem souboru barokních soch na terase kostela sv. Michala. Ostatních osm již Brno vlastní a nedávno je restaurovalo. Díky tomu, že teď budou sochy naše, můžeme do budoucna naplánovat i jejich zrestaurování,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Autorem soch vyhotovených z polychromovaného vápence je Josef Winterhalter, období jejich vzniku se datuje k roku 1736. Vedle sv. Cyrila a Metoděje soubor zahrnuje sochy sv. Jana Křtitele, sv. Floriána, sv. Iva, sv. Vincence, sv. Aloise, sv. Jana Nepomuckého, sv. Václava a sv. Ludmily.

„S nabídkou směny oslovilo město Biskupství brněnské. Jde o oboustranně výhodný krok, protože nejen – jak bylo zmíněno – město scelí vlastněný soubor soch, ale také se tím dořeší majetkové poměry kamenného kříže, který je sice majetkem města, ale nenachází se na jeho pozemku,“ doplnil náměstek primátorky pro oblast správy majetku Jiří Oliva.

Autorem kříže vyhotoveného z pískovce je Ondřej Schweigel, období jeho vzniku se datuje k roku 1799.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.