Přeskočit na obsah

Město začne ve spolupráci se SAKO Brno vyrábět a podporovat energii z obnovitelných zdrojů

27. ledna 2021
Rada města Brna na dnešním zasedání udělila koncernový pokyn na realizaci fotovoltaických a fototermických systémů na území města. Projekt dostala na starost městská společnost SAKO Brno.

„V roce 2017 přistoupilo město Brno k Paktu starostů a primátorů a zavázalo se tak snížit do roku 2030 emise CO? o 40 %. Následně jsme vypracovali Akční plán udržitelné energetiky a klimatu, tzv. SECAP, ve kterém jsou popsána možná opatření vedoucí ke snižování produkce CO?. Mezi nimi je i větší využívání energie z obnovitelných zdrojů. Připravili jsme proto na úrovni města projekt, jehož cílem je instalace slunečních elektráren na vhodné budovy ve městě. Rádi bychom, aby se zapojil i soukromý sektor a přidal se ke snahám města,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Rozvojem instalací fotovoltaických systémů ve městě je pověřena městská společnost SAKO Brno. Hlavním cílem je zvýšit výrobu fotovoltaické energie, výstavbu a koordinaci projektů, a to včetně přípravy dokumentace a zajištění financování dílčích investic. „Jdeme cestou podpory zelené energie vyrobené na brněnských střechách, a to nejen na budovách ve vlastnictví města, ale i těch v soukromém vlastnictví. Počítáme s tím, že od brněnských vlastníků fotovoltaických technologií budeme vykupovat energii za obvyklou výkupní cenu. Neméně důležitou součástí projektu je spolupráce s magistrátními odbory, které mají na starost správu budov nebo výstavbu, s cílem využívat chytrá řešení v nakládání s energií,“ přiblížil 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

„Naším záměrem je výstavba agregačního bloku, který pokryje desítky výrobních míst. V tuto chvíli máme již vytipováno přes 100 budov o celkové ploše střech přes 120 tisíc m2, které budeme posuzovat podle jejich ekologického a ekonomického přínosu. Jedná se o budovy subjektů napojených na centrální energetický management Odboru životního prostředí MMB,“ doplnil Filip Leder, předseda představenstva společnosti SAKO Brno a vyzdvihl, že projekt fotovoltaických systémů na nevyužitých střechách budov nezabírá cenné plochy zeleně či orné půdy.

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Cestovní ruch proberou koncem dubna v Brně odborníci z celého světa. Uskuteční se Czechia Travel Trade Day

Do konce března se mohou tuzemští podnikatelé v cestovním ruchu a organizace destinačního managementu přihlásit na Czechia Travel Trade Day. Jedna z největších tuzemských akcí na podporu incomingu se uskuteční 24. a 25. dubna v Brně pod záštitou a za účasti ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. 

Brno podporuje inovátory i výzkumníky z jihu Moravy. Ti mohou získat granty – startuje další výzva programu Prototypuj a ověřuj

Lokátory pro freeridery, vylepšení zubního implantátu a inovativní polymer – to jsou příklady projektů, které v loňském roce získaly podporu z programu Prototypuj a ověřuj. Město Brno prostřednictvím inovační agentury JIC nyní otevírá novou výzvu. Od 27.  března do 5. května do něj mohou inovátoři z jižní Moravy hlásit své projekty a získat až 800 tisíc korun.

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.