Přeskočit na obsah

Město vypíše soutěž na podobu nové školky a školy v areálu bývalé Zbrojovky

30. března 2022

v urbanisticko-architektonické soutěži. S tímto záměrem dnes souhlasili brněnští radní.

Areál bývalé Zbrojovky dlouhá léta chátral. V poslední době tento brownfield prochází výraznou proměnou. Investor zde plánuje rozsáhlou revitalizaci, vzniknout by tu měla nová, moderní městská čtvrť. Součástí bude i stavba nové mateřské a základní školy. Jejich podobu navrhnou architekti 

„Je neuvěřitelné, jakou proměnou areál bývalé Zbrojovky prošel. Ještě před několika lety se jednalo o jednu z největších zanedbaných lokalit v centru města, nyní zde díky soukromému investorovi postupně vznikne nová čtvrť. Aby byl projekt komplexní, je potřeba v daném území zabezpečit i nezbytnou veřejnou vybavenost, jako je mateřská a základní škola. Na základě domluvy se zástupci investora, městské části a Kanceláře architekta města Brna vypíšeme urbanisticko-architektonickou soutěž, díky níž získáme představu o budoucí podobě obou škol,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Město Brno dlouhodobě spolupracuje s investorem projektu Nová Zbrojovka. Na konci roku 2020 byla schválena změna územního plánu, díky které mohou začít hlavní práce na proměně tohoto průmyslového areálu. „Budoucí mateřská škola by měla být složena ze dvou tříd, základní školu plánujeme jako 27třídní. Po diskusích jsme se rozhodli vypsat soutěž ve formátu jednofázové užší, přičemž okruh účastníků bude snížen na základě zaslaných portfolií. Poté budou vybraní uchazeči zpracovávat soutěžní návrhy dle zadání, na jehož znění budeme spolupracovat s investorem,“ upřesnil 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Předmětem soutěže bude i řešení okolí škol. „Urbanisté a architekti se zaměří i na přilehlá veřejná prostranství a nástupní prostor prodlouženého podchodu židenického nádraží. Ohled bude brán i na plánovanou výstavbu polyfunkčního domu a sportovně-relaxačního centra. Návrh těchto dvou staveb bude brán pouze jako ideový a může sloužit investorovi k aktualizaci projektu, využít jej ale nemusí,“ doplnil radní pro oblast územního plánování a rozvoje města Filip Chvátal.

Výstavbu škol v lokalitě Nová Zbrojovka považuje město za prioritní. „V rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání ve městě Brně jsme nedávno schválili hlavní investice v oblasti školství do roku 2027. Obě školská zařízení, která mají v Nové Zbrojovce vyrůst, ve výčtu také najdeme a díky tomu u nich budeme moci žádat o dotace z evropských fondů,“ popsal radní pro oblast školství a sportu Jaroslav Suchý.

„S vyhlášením soutěže, kterou bude pořádat Kancelář architekta města Brna, se počítá v červnu, v listopadu by měly být známy výsledky,“ zakončil Petr Hladík.

Orientační náklady soutěže jsou vyčísleny na 3,7 milionu korun. Náklady na soutěž si mezi sebe rozdělí stejnou měrou město Brno a Nová Zbrojovka.

Řešené území

Bc. Filip Poňuchálek
tiskový mluvčí
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.