Přeskočit na obsah

Město sníží podporu filmům. Důvodem je aktuální pandemie

15. dubna 2020

Radní města Brna dnes doporučili Zastupitelstvu města Brna schválit poskytnutí finanční podpory Jihomoravskému filmovému nadačnímu fondu ve výši 5 milionů korun.

Tato částka bude sloužit Jihomoravskému filmovému nadačnímu fondu ke společensky užitečným účelům, kterými jsou rozvoj místního audiovizuálního průmyslu a na něj navázané ekonomiky, podpora audiovizuální tvorby a propagace města a regionu prostřednictvím audiovizuálních děl.

Původně jsme chtěli letošní rozpočet fondu zdvojnásobit, nicméně vzhledem k současné situaci filmařů i očekávaným výpadkům na příjmové stránce městského rozpočtu jsme se po dohodě s Jihomoravským filmovým nadačním fondem a Jihomoravským krajem rozhodli částku navrátit na stejnou úroveň, jako byla v roce 2019. Rádi bychom původně zamýšlené navýšení využili pro podporu současné nelehké situace v oblasti kultury a kreativních odvětví, nicméně jinou formou, o které diskutujeme jak ve vedení města, tak s JMK,“ vysvětlil radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Za dva roky působnosti Jihomoravský filmový nadační fond, který založilo statutární město Brno společně s Jihomoravským krajem, podpořil již 33 projektů příspěvky ve výši 18 milionů korun (17,4 mil. výroba, 1,2 mil. scénáře). Jen v roce 2019 bylo podpořeno 12 projektů, mezi nimi 6 distribučních filmů, například film režiséra Davida Ondříčka Zátopek, film 3Bobule nebo rodinný film Mazel a tajemství lesa režiséra Petra Oukropce.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 466
mob.: +420 602 595 170
e-mail:
gardonova.katerina@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.