Přeskočit na obsah

Město se připojí k Akademii věd v projektu ke zmírnění klimatických změn

02. června 2021

Podporu projektu „Systém pro efektivní řízení rozsáhlých strukturovaných bází dat pro potřeby výzkumu příčin a důsledků globální změny“ dnes vyjádřili brněnští radní. Schválili také dopis, který vyjadřuje zájem o spolupráci s Ústavem výzkumu globální změny Akademie věd ČR na tomto projektu.

Brněnští radní dnes vyjádřili zájem o spolupráci s Ústavem výzkumu globální změny AV ČR na projektu „Systém pro efektivní řízení rozsáhlých strukturovaných bází dat pro potřeby výzkumu příčin a důsledků globální změny“ v rámci výzvy Technologické agentury České republiky „Prostředí pro život“ v páté veřejné soutěži. Žadatelem projektu je Ústav výzkumu globální změny AV ČR, město Brno se do projektu zapojí jako tzv. aplikační garant. Nebude tak do projektu vkládat žádné finance.

„Spolupráce s vědecko-výzkumnými institucemi naplňuje hodnotu strategie #brno2050 Středoevropské centrum vědy, výzkumu a inovací, jejíž cílem je prohloubit spolupráci veřejné a akademické sféry s výhledem
aplikace výzkumných poznatků do rozvoje města v rámci tzv. koncepce living lab. Projekt také naplňuje hodnotu strategie #brno2050 – „Efektivní elektronická správa a otevřená data“. Cílem této hodnoty je poskytovat jednoduše občanům dohledatelné a srozumitelné informace a otevřená data,“
uvedl náměstek Tomáš Koláčný.   

V případě účasti na projektu se město může podílet na realizaci projektu a spolupracovat na projektových aktivitách vztahujících se k tvorbě specifikací, otevřených dat a návazných metodikách. Lze se také podílet na testování nástrojů poskytnutých projektem pracovníky Oddělení dat, analýz a evaluací v rámci Odboru participace a na využití datového portálu https://data.brno.cz, který bude kombinovat data s dalšími relevantními oblastmi. Nástroje a data poskytnutá projektem budou přínosem pro další zlepšení kvality a použitelnosti dat zpracovávaných Magistrátem města Brna a zároveň umožní zkoumat, třídit a přistupovat k datům z důležité oblasti životního prostředí.

Projekt může přispět ke zkvalitnění řízení a regulací a k volbě správných mitigačních opatření v oblasti životního prostředí, tedy opatření vedoucích ke zpomalení změny klimatu. Data z projektu pomohou k přesnějšímu pochopení významu krajinného pokryvu pro lokální klima a hydrologii a bude díky němu možné vyhodnocovat a posuzovat efektivitu opatření prováděných ke zmírnění následků sucha.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.