Přeskočit na obsah

Město se dohodlo s autory návrhu vodního prvku na Dominikánském náměstí na jeho realizaci

21. prosince 2021

Výtvarné dílo podle návrhu Tomáše Pavlackého a Michaela Gabriela se na Dominikánském náměstí objeví do dvou let – termíny a další podmínky jsou už dány černé na bílém. Radní dnes schválili návrh smlouvy, k jejímu podpisu by mělo dojít v následujících dnech.

„S vítězi architektonicko-výtvarné otevřené soutěže jsme v posledních měsících vedli tzv. jednací řízení bez uveřejnění, které vyústilo až v návrh smlouvy. Realizace díla se dočkáme nejpozději do konce září roku 2023. Už teď se Dominikánské náměstí díky rekonstrukci stalo přirozeným místem setkávání lidí, kteří tu vyhledávají posezení stranou od rušnějších částí centra, a věřím, že nový vodní prvek jim zvlášť v horkých dnech pobyt ještě zpříjemní,“ uvedl náměstek pro kulturu Tomáš Koláčný. Cena zůstává stejná, jako navrhli autoři při soutěži, tedy 7 550 000 Kč.

Rada města Brna zřídila osmnáctičlennou porotu (řádní členové a náhradníci) veřejné architektonicko-výtvarné soutěže na své schůzi dne 25. listopadu 2020. Mezi odbornými členy se objevili například historička umění Ivona Raimanová a architekti Marek Kopeć či Ondřej Císler. Samotná soutěž byla vyhlášena dne 17. března a bylo do ní přihlášeno 53 návrhů. Rada města Brna vybrala na základě stanoviska odborné poroty vítěze 8. září letošního roku.

Vodní prvek bude umístěný v centru Dominikánského náměstí mezi čtyřmi platany. „Jedním z důvodů, proč se porota přiklonila k výběru právě tohoto návrhu, byla jeho práce s prostorem. Nazíráno z různých úhlů vyvolává dílo vždy jiný efekt, a protože náměstí funguje jako průchozí zóna, kolemjdoucí budou získávat pokaždé jiný vjem podle toho, ze které strany budou přistupovat,“ doplnil radní pro kulturu Marek Fišer.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.