Město připravuje nouzové bydlení pro rodiny z ubytovny na Šámalově

  • 02. května 2018
  • 2 minuty čtení
(ik) – Město intenzivně řeší situaci rodin, které se musí podle rozhodnutí majitele vystěhovat z ubytovny na Šámalově ulici. Osm rodin bude v nejbližších dnech bydlet v areálu bývalé léčebny dlouhodobě nemocných na Červeném kopci (snímek vlevo) a další pak v ubytovně na Železniční.

„Město se primárně musí postarat o své obyvatele. Byly spekulace, že se jedná o lidi, kteří v Brně vůbec nebydlí,“ uvedl primátor Petr Vokřál s tím, že se jedná o v Brně trvale přihlášené občany. Až na jednu rodinu, která však v Brně žije delší dobu „Přistěhovala se z Vyškova, na území města nemá trvalé bydliště. Takových lidí je v Brně 20 000, není to nic výjimečného. Mrzí mě vlna nenávisti, která záležitosti doprovází.“

Rodiny jsou dosud v ubytovně na Šámalově. Celkem tam žije 44 dětí, z nichž je 20 ve věku do 5 let a dalších 17 ve věku od 5 do 15 let. Musí se vystěhovat.

Jedná se o soukromoprávní vztah mezi dvěma subjekty občanského práva, ale v tomto konkrétním případě předchází vedení města situaci, kdy by se rodiny s dětmi ocitly bez střechy nad hlavou. Orgány péče o dítě jsou povinny poskytnout pomoc a přijmout nezbytná opatření na ochranu dítěte.

Umístění 8 rodin do prostor na Červeném kopci je krizové řešení na dobu tří měsíců, s možností prodloužení nájemní smlouvy o jeden měsíc. Obdobně tak dalších rodin, které budou zatím bydlet na Železniční.
Rodinám bude poskytnuta pomoc při zajištění dalšího ubytování. „S každou budeme jednat individuálně,“ zdůraznil Martin Freund, brněnský zastupitel podílející se na péči o sociální oblast.

Na Červeném kopci jsou připravena i potřebná preventivní opatření. To znamená intenzivní péče sociálních pracovníků a asistentů prevence kriminality.

Příprava objektů na Červeném kopci pro tuto přechodnou akci probíhá za využití stávajícího materiálního vybavení města a jeho příspěvkových organizací. Využit bude i starý nábytek. 

Další informace najdete v tiskové zprávě zde.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít