Přeskočit na obsah

Město připravuje nouzové bydlení pro rodiny z ubytovny na Šámalově

02. května 2018 2 minuty čtení
(ik) – Město intenzivně řeší situaci rodin, které se musí podle rozhodnutí majitele vystěhovat z ubytovny na Šámalově ulici. Osm rodin bude v nejbližších dnech bydlet v areálu bývalé léčebny dlouhodobě nemocných na Červeném kopci (snímek vlevo) a další pak v ubytovně na Železniční.

„Město se primárně musí postarat o své obyvatele. Byly spekulace, že se jedná o lidi, kteří v Brně vůbec nebydlí,“ uvedl primátor Petr Vokřál s tím, že se jedná o v Brně trvale přihlášené občany. Až na jednu rodinu, která však v Brně žije delší dobu „Přistěhovala se z Vyškova, na území města nemá trvalé bydliště. Takových lidí je v Brně 20 000, není to nic výjimečného. Mrzí mě vlna nenávisti, která záležitosti doprovází.“

Rodiny jsou dosud v ubytovně na Šámalově. Celkem tam žije 44 dětí, z nichž je 20 ve věku do 5 let a dalších 17 ve věku od 5 do 15 let. Musí se vystěhovat.

Jedná se o soukromoprávní vztah mezi dvěma subjekty občanského práva, ale v tomto konkrétním případě předchází vedení města situaci, kdy by se rodiny s dětmi ocitly bez střechy nad hlavou. Orgány péče o dítě jsou povinny poskytnout pomoc a přijmout nezbytná opatření na ochranu dítěte.

Umístění 8 rodin do prostor na Červeném kopci je krizové řešení na dobu tří měsíců, s možností prodloužení nájemní smlouvy o jeden měsíc. Obdobně tak dalších rodin, které budou zatím bydlet na Železniční.
Rodinám bude poskytnuta pomoc při zajištění dalšího ubytování. „S každou budeme jednat individuálně,“ zdůraznil Martin Freund, brněnský zastupitel podílející se na péči o sociální oblast.

Na Červeném kopci jsou připravena i potřebná preventivní opatření. To znamená intenzivní péče sociálních pracovníků a asistentů prevence kriminality.

Příprava objektů na Červeném kopci pro tuto přechodnou akci probíhá za využití stávajícího materiálního vybavení města a jeho příspěvkových organizací. Využit bude i starý nábytek. 

Další informace najdete v tiskové zprávě zde.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.