Přeskočit na obsah

Město přikoupí dva Seniorbusy, od července jich bude po Brně jezdit už šest

26. února 2020

14 000 jízd, 20 000 přepravených osob a 201 000 najetých kilometrů, to je bilance roku 2019, kdy ulice Brna brázdily čtyři Seniorbusy. Čísla přitom mohla být ještě vyšší: poptávka stále převyšuje možnosti, které dopravní podnik má. Díky dnešnímu rozhodnutí radních přibydou do vozového parku další dvě auta.

„Seniorbus je v provozu téměř čtyři roky, takže se jedná už o zavedenou službu, která je mezi staršími lidmi čím dál oblíbenější. Ačkoliv se začínalo se dvěma automobily a postupně se další dva přidaly, stále se nedařilo uspokojit všechny zájemce. Proto jsme dnes schválili dodatek ke stávající smlouvě s DPMB, ve kterém službu rozšiřujeme rovnou o dvě auta. I když je v Brně pokrytí MHD na nadstandardní úrovni, ne na všechna místa se senioři nebo osoby se sníženou schopností pohybu pohodlně dostanou, u Seniorbusu jim navíc řidič pomůže s nástupem a výstupem nebo s uložením zavazadel,“ vyzdvihla primátorka města Markéta Vaňková.

Na provoz služby Seniorbus má Odbor sociální péče pro letošní rok připravenou částku 7,8 milionu korun. „Služba je určená pro seniory a držitele průkazu ZTP a ZTP/P. Mohou ji využít 6x měsíčně a v drtivé většině tak činí pro cesty k lékaři, případně na nákupy, okrajově ale také například když vyrážejí za kulturou nebo za zábavou. Tomu je přizpůsobena i provozní doba, která je od 6 ráno do 22 večer,“ doplnil náměstek pro oblast sociální Robert Kerndl.

Přepravu je potřeba objednat předem, nejdříve 14 dní před jízdou, v čemž se odráží snaha minimalizovat rušení jízd na poslední chvíli. Jedna cesta vyjde uživatele na 50 Kč.

„V pracovní dny naši řidiči uskuteční asi 50 jízd denně, o víkendu zhruba polovičku. Za loňský rok jsme přijali 24 tisíc objednávek, ale zhruba 7 600 jsme museli z kapacitních důvodů odmítnout – to je asi 20 na každý den. Pořízení nových vozů proto velmi vítáme a už teď vybíráme konkrétní typy. Rádi bychom, aby nová auta měla větší kapacitu a my mohli nabídnout více tzv. spolujízd,“ uvedl ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Z aktuálních čtyř aut jedno jezdí na CNG, ostatní na naftu. Jsou vhodná i k přepravě vozíčkářů. Obsluhuje je 6 řidičů, kterým vypomáhají brigádníci.

Více informací a kontakt pro objednání najdete na: https://socialnipece.brno.cz/sluzby-mesta/senior-taxi-brno/.

Mgr. Radka Loukotová
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: loukotova.radka@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.