Přeskočit na obsah

Město přikoupí dva Seniorbusy, od července jich bude po Brně jezdit už šest

26. února 2020
14 000 jízd, 20 000 přepravených osob a 201 000 najetých kilometrů, to je bilance roku 2019, kdy ulice Brna brázdily čtyři Seniorbusy. Čísla přitom mohla být ještě vyšší: poptávka stále převyšuje možnosti, které dopravní podnik má. Díky dnešnímu rozhodnutí radních přibydou do vozového parku další dvě auta.

„Seniorbus je v provozu téměř čtyři roky, takže se jedná už o zavedenou službu, která je mezi staršími lidmi čím dál oblíbenější. Ačkoliv se začínalo se dvěma automobily a postupně se další dva přidaly, stále se nedařilo uspokojit všechny zájemce. Proto jsme dnes schválili dodatek ke stávající smlouvě s DPMB, ve kterém službu rozšiřujeme rovnou o dvě auta. I když je v Brně pokrytí MHD na nadstandardní úrovni, ne na všechna místa se senioři nebo osoby se sníženou schopností pohybu pohodlně dostanou, u Seniorbusu jim navíc řidič pomůže s nástupem a výstupem nebo s uložením zavazadel,“ vyzdvihla primátorka města Markéta Vaňková.

Na provoz služby Seniorbus má Odbor sociální péče pro letošní rok připravenou částku 7,8 milionu korun. „Služba je určená pro seniory a držitele průkazu ZTP a ZTP/P. Mohou ji využít 6x měsíčně a v drtivé většině tak činí pro cesty k lékaři, případně na nákupy, okrajově ale také například když vyrážejí za kulturou nebo za zábavou. Tomu je přizpůsobena i provozní doba, která je od 6 ráno do 22 večer,“ doplnil náměstek pro oblast sociální Robert Kerndl.

Přepravu je potřeba objednat předem, nejdříve 14 dní před jízdou, v čemž se odráží snaha minimalizovat rušení jízd na poslední chvíli. Jedna cesta vyjde uživatele na 50 Kč.

„V pracovní dny naši řidiči uskuteční asi 50 jízd denně, o víkendu zhruba polovičku. Za loňský rok jsme přijali 24 tisíc objednávek, ale zhruba 7 600 jsme museli z kapacitních důvodů odmítnout – to je asi 20 na každý den. Pořízení nových vozů proto velmi vítáme a už teď vybíráme konkrétní typy. Rádi bychom, aby nová auta měla větší kapacitu a my mohli nabídnout více tzv. spolujízd,“ uvedl ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Z aktuálních čtyř aut jedno jezdí na CNG, ostatní na naftu. Jsou vhodná i k přepravě vozíčkářů. Obsluhuje je 6 řidičů, kterým vypomáhají brigádníci.

Více informací a kontakt pro objednání najdete na: https://socialnipece.brno.cz/sluzby-mesta/senior-taxi-brno/.

Mgr. Radka Loukotová
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: loukotova.radka@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Brno podporuje inovátory i výzkumníky z jihu Moravy. Ti mohou získat granty – startuje další výzva programu Prototypuj a ověřuj

Lokátory pro freeridery, vylepšení zubního implantátu a inovativní polymer – to jsou příklady projektů, které v loňském roce získaly podporu z programu Prototypuj a ověřuj. Město Brno prostřednictvím inovační agentury JIC nyní otevírá novou výzvu. Od 27.  března do 5. května do něj mohou inovátoři z jižní Moravy hlásit své projekty a získat až 800 tisíc korun.

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.