Přeskočit na obsah

Město představuje nový projekt Kultura Brno

28. června 2021

Brno se dlouhodobě snaží dělat úřad přehlednější a přístupnější lidem, a proto všechny aktivity Odboru kultury Magistrátu města Brna sloučilo pod projekt Kultura Brno. Vše o jejich aktivitách a projektech nyní zájemci najdou na novém webu kultura.brno.cz.

„Aktivity magistrátního Odboru kultury se začaly postupem času rozrůstat. Vznikají nové projekty a iniciativy, které mohou být pro běžného občana poměrně nepřehledné, a on nemusí tušit, co se pod hlavičkou magistrátu vyvíjí. I v tom pomůže nový web kultura.brno.cz,“ nastínil náměstek primátorky Tomáš Koláčný

Vše začalo vznikem brněnské kulturní strategie v roce 2018, díky které začal Odbor kultury pořádat Brněnský kulturní parlament. Tedy platformu, která propojuje potřeby brněnských kulturních a kreativních odvětví s úředníky, městskými částmi a politiky.

Průběžně Odbor kultury také koordinuje projekty v oblasti výtvarného umění nebo hudby. Například web Sochařské Brno shromažďuje a mapuje informace o umění ve veřejném prostoru města Brna, pečuje o drobnou architekturu a informuje o sochařských soutěžích a projektech. V oblasti hudby město řídí projekt OnStage, který přináší do městského prostoru hudební výukové programy a aktivity. Prostřednictvím hudby zapojuje děti ze sociálně ohrožených skupin a napomáhá tak sociální soudržnosti. 

„Vznikl také projekt Plug & Play, který usnadňuje pořádání kulturně-komunitních akcí na nejlepších veřejných místech v Brně. Provádí potenciální pořadatele takových akcí podmínkami i základní administrativou, umožňuje navíc její vyřízení pohodlně online,“ uvedl radní pro oblast kultury a také iniciátor projektu Marek Fišer.

Důležitou součástí webu Kultura Brno je interaktivní mapa Kam za kulturou, kterou odbor vytvořil pro orientaci v kulturně-kreativní oblasti města Brna a aktuální nabídce probíhajících akcí. Mapa obsahuje několik tematických vrstev, které lze filtrovat a skládat na sebe. Mezi kulturními body v mapě si lidé mohou zvolit trasu a mapu si následně vytisknout, uložit či ji sdílet. Do mapy jsou zaneseny instituce městem zřizované i nezřizované a ze široké škály kulturních a kreativních odvětví. Mapa je navíc propojena s projektem Sochařské Brno, lze na ní také zkontrolovat bezbariérovost jednotlivých aktivit.

Mgr. Kateřina GardoňováTiskové středisko MMBtel.: +420 542 172 466mobil: +420 602 595 170

e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích

Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.

Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu

Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.

Tři největší česká města Praha, Brno, Ostrava a Moravskoslezský kraj se prezentují na veletrhu MIPIM ve Francii

Ve společné expozici s názvem Czech Cities & Regions se na prestižním mezinárodním veletrhu investičních příležitostí MIPIM ve francouzském Cannes letos představí město Ostrava spolu s Moravskoslezským krajem, Prahou a Brnem. Veletrh se uskuteční ve dnech 14. až 17. března 2023. Zahraniční investory a developery seznámí s pestrou nabídkou možností investic jak na svém jádrovém území, tak i na městských pozemcích v průmyslové zóně Mošnov.