Město poskytne respirátory cestujícím městské hromadné dopravy

  • 17. března 2021
Cestujícím bez adekvátních ochranných prostředků v městské hromadné dopravě budou poskytnuty respirátory. Toto mimořádné usnesení dnes schválila Rada města Brna. Dopravní podnik bude zdravotnické pomůcky již tento týden distribuovat prostřednictvím revizorů a preventistů přímo v tramvajích, autobusech a trolejbusech.

„V první řadě bych chtěl poděkovat drtivé většině cestujících, kteří respirátory poctivě nosí a jsou ohleduplní
k sobě i ke svému okolí. Při svých cestách šalinou z práce domů jsem si ale všiml i případů, kdy lidé nastupují bez nařízené ochrany dýchacích cest, pouze v chirurgické roušce či textilní masce. To někdy vytváří nepříjemné situace, které mohou vést až ke konfliktům mezi cestujícími a pracovníky DPMB. Stav, do kterého nás vláda svým chaotickým řízením dostala, zbytečně vytváří napětí mezi námi. Jsem proto vděčný, že Rada města Brna dnes schválila můj návrh na poskytnutí daru 5 000 respirátorů Dopravnímu podniku. Chtěli bychom tímto pomoct zlepšit napjatou atmosféru a předejít vzájemným sporům. Zároveň nechceme, aby bylo nutné někoho vylučovat z přepravy jen proto, že nemá požadovanou ochranu dýchacích cest. Je pro nás prioritou, abychom zajistili ve vozech bezpečné prostředí pro všechny cestující. Jsem proto velice rád, že jsme našli řešení, které pomůže předcházet zbytečným konfliktům,”
řekl náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Zásoby respirátorů v gesci Odboru obrany byly nedávno doplněny na stávající počet téměř 40 tisíc kusů. Navýšení zásob umožnilo přistoupit k poskytnutí zdravotnických pomůcek přímo v městské hromadné dopravě, k čemuž bylo vyčleněno prozatím 5 tisíc kusů respirátorů. Ochranné prostředky budou rozdávat v dopravě revizoři, z nichž 8 je vyškolených preventistů.

„Současná situace volá po solidaritě, a ne po výčitkách či trestech. Naším cílem je smysluplně chránit cestující i zaměstnance DPMB. Přesto je třeba mít na paměti, že zodpovědnost za dodržování nařízení leží především na každém z nás. Město poskytuje tyto respirátory jako nouzové ochranné prostředky, které by se měly využívat pouze v krajním případě, kdy není možné standardní řešení situace,” dodal Tomáš Koláčný.

Povinnost nosit v městské hromadné dopravě respirátory nebo obdobné pomůcky, které mají filtrační účinnost alespoň 94 %, je vyhlášená od 1. března. „Musím vzdát našim občanům díky, že převážná většina opatření respektuje a je ke svým spolucestujícím ohleduplná. Nacházíme se v těžké situaci, ale společnými silami, solidaritou s ostatními a dodržováním nařízení se nám musí podařit epidemii překonat,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy