Přeskočit na obsah

Město poskytlo Vesně prostory na Údolní, ta tu bude provozovat dětské skupiny pro ukrajinské děti

28. března 2022

Zajistit přístup ke vzdělávání ukrajinským dětem, které sem se svými příbuznými utekly před válkou, je jedním z klíčových kroků pro jejich integraci i další rozvoj. U předškolních dětí se jako vhodná forma jeví dětské skupiny. K jejich zřízení dnes poskytlo město prostory Ženskému vzdělávacímu ústavu, mezi lidmi známému jako spolek Vesna.

„Vesna se v posledním měsíci přirozeně vyprofilovala jako ukrajinský hub, místo, kde se potkává nabídka a poptávka pomoci. Díky zapálení organizátorů a nezištné pomoci mnoha dobrovolníků i dárců se podařilo vytvořit funkční prostor, ve kterém se předávají nejen materiální věci jako oblečení nebo vybavení domácnosti, ale taky potřebné informace. Mám plnou důvěru v to, že i dětské skupiny budou fungovat takto efektivně a ke spokojenosti všech zúčastněných,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Město Ženskému vzdělávacímu ústavu předalo do užívání prostory na Údolní 10. „Materiální pomoc bude Vesna dál poskytovat na zavedeném místě u Moravské galerie, tu konzultační část přesune sem. Kromě dětských skupin a případně dalších vzdělávacích aktivit tu tedy bude k dispozici například terapeutická pomoc. Vesna chce přitom spolupracovat s pedagožkami, terapeutkami nebo třeba logopedkami, které sem uprchly z Ukrajiny,“ upřesnil náměstek Jiří Oliva a doplnil: „Ženský vzdělávací spolek Vesna má více než stopadesátiletou tradici a jsme rádi, že můžeme být nápomocni jeho obrodě. Díky úsilí především paní Kamily Zlatuškové se podařilo Vesnu opět probudit k životu. Z osobností, které se do této iniciativy zapojily, bych chtěl jmenovat například paní Magdu Vašáryovou, která je předsedkyní slovenského spolku Živena, což je sesterský spolek české Vesny, a paní Vašáryová nově zasedla ve správní radě znovuobnovené Vesny. Nyní se spolek věnuje intenzivně především pomoci ukrajinským dětem. A právě na Údolní ulici bude Vesna provozovat dětské skupiny pro předškolní ukrajinské děti, což jsme na dnešní mimořádné radě města rádi schválili a zároveň jsme ještě dnes prostory Vesně předali.“

Radní dnes schválili krátkodobou výpůjčku na 29 dní, současně bude v souladu s legislativou zveřejněn adresný záměr výpůjčky na následnou dobu.

Mgr. Radka LoukotováTiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.