Přeskočit na obsah

Město otevřelo první dvě kontaktní centra pro lidi bez domova. Pomáhají neziskové organizace i dobrovolníci

17. dubna 2020 3 minuty čtení
(red) – První dvě kontaktní centra pro lidi bez domova, na Vlhké a na Střeláku u Anthroposu, dnes zahájila činnost. Obě zřídilo město Brno a jejich provoz zajišťují neziskové organizace. Do pomoci se zapojí i dobrovolníci.

Lidé, kteří nemají střechu nad hlavou, jsou jedni z kriticky ohrožených skupin v době pandemie virové choroby covid-19. Velká infekčnost nového koronaviru je pro lidi bez přístřeší obrovskou hrozbou. Protože nemají elementární hygienické, sociální či zdravotnické zázemí, potenciální nákaza by se tak mohla šířit i mezi další obyvatele města. 

Provoz centra na Vlhké bude zajišťovat Společnost Podané ruce, u Anthroposu bude působit Diecézní charita Brno. Obě organizace úzce spolupracují s Odborem sociální péče MMB a s jejich sociálními kurátory a terénními pracovníky. Provozovatelé klientům center umožní základní hygienu, je připraveno sociální zázemí a město zajistí jejich stravování. K dispozici budou i lékaři či medici.  Ti budou sociální pracovníky a klienty centra testovat na koronavirus. Pokud bude nutné umístit pozitivně testované do karantény, disponuje město ubytovnou na Železniční ulici. V případě, že by její kapacita byla překročena, je k dispozici další budova v areálu židenických kasáren. 

Od prvního první dne budou na Vlhké působit i dobrovolníci z Masarykovy univerzity. Na nabídku Fakulty sociálních studií reagovala téměř stovka studentů. Do spolupráce se jich v první fázi zapojí přibližně 40, každý den budou fungovat dvě směny – první od 9:00 do 14:00, druhá od 14:00 do 19:00

Denní kontaktní centrum na Vlhké bude otevřeno denně od 8:00 do 20:00 hodin. Zatím je jeho provoz schválen Radou města Brna do konce letošního roku. Na volné ploše došlo k terénním úpravám a k osazení obytných kontejnerů vybavených sociálním zázemím, které městu zdarma poskytla společnost CTP. U nonstop kontaktního centra na Střeláku se aktuálně počítá s provozem do 15. července. Pokud by do té doby bylo zřejmé, že není možné z důvodu vládních nařízení uspořádat hudební festival TrutnOFF BrnoON 2020, bude se uvažovat o prodloužení této doby. Areál byl vybaven mobilními sprchami a toaletami a osazen gastro stánkem pro výdej jídla. Pro noclehy klientů jsou určeny stany, o které město požádalo veřejnost, a dále nouzové přístřešky pro lidi bez domova pořízené v rámci jednoho z projektů participativního rozpočtu. Prostřednictvím krajského krizového štábu byl osloven Hasičský záchranný sbor JMK, který dodal na obě místa velkoprostorové stany a mobiliář k sezení. Městská společnost SAKO Brno zajistila kontejnery na odpad.

Na bezpečnost v obou lokalitách dohlédnou strážníci Městské policie Brno. 

Další denní kontaktní centrum připravuje město Brno v budově vypůjčené od Policie ČR v areálu kasáren v Židenicích. Provozovatelem by měl být Spolek křesťanské pomoci Bučovice.

Kontaktní centrum na Vlhké (foto: M. Schmerková)

Nonstop kontaktní centrum u Anthroposu

Mohlo by vás dále zajímat

Volby do zastupitelstev obcí a do Senátu se blíží
Volby do zastupitelstev obcí a do Senátu se blíží

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.

Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně, foto: Brno 2028
Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně

Třináct kulturních akcí jen do konce listopadu - tak vypadá momentální program nového kulturního prostoru v Brně, bývalého bytu básníka Zeno Kaprála. Unikátní literární salon vznikl pod hlavičkou kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury 2028.