Přeskočit na obsah

Město osadilo střechy osmi městských budov fotovoltaikou, ušetří 20 milionů korun

25. května 2023

Městská akciová společnost SAKO Brno SOLAR dokončuje instalaci fotovoltaických panelů na střechách osmi  budov v majetku města. Současně podává žádost o dotace na dalších 55 výroben a v různých fázích projektové přípravy má rozpracováno 70 realizací

Montážní práce jsme dokončili na střeše Polikliniky Lesná, na ZŠ Merhautova a Domově seniorů Tábor, nyní podáváme žádosti o připojení těchto výroben do distribuční sítě. Velmi těsně před dokončením jsou výrobny na Domově seniorů Vychodilova, ZŠ Sirotkova, fotovoltaické panely se instalovaly také v areálu společnosti SAKO Brno na Černovické, kde mimo jiné poslouží k nabíjení prvního svozového vozu na elektřinu v republice,“ říká René Černý, předseda představenstva SAKO Brno SOLAR. Instalační práce probíhají také na střeše ZŠ Jana Babáka. Brněnská solární střešní elektrárna se v této fázi navýší o 455,7 kWp instalovaného výkonu a další desítky projektů zadává SAKO Brno SOLAR do projektové přípravy. „Vzhledem k aktuální situaci, kdy boom střešních fotovoltaik naráží na limity distribuční soustavy, klademe větší důraz na předběžnou rezervaci kapacit v distribuční síti,“ doplňuje René Černý.

Oceňuji, že na všechny instalované projekty jsme dokázali získat prostředky z dotačních programů. Do výzvy Res+ Modernizačního fondu aktuálně přihlašujeme hned 55 střešních elektráren, s jejichž realizací počítáme hned po vyřízení dotace. Jde především o zdravotnická zařízení, školy, domovy seniorů a sportovní haly v majetku města,“ upřesňuje primátorka Markéta Vaňková a dodává, že nyní připojované výrobny za dobu své životnosti ušetří odhadem nejméně 20 milionů korun.

Město Brno chce prostřednictvím své společnosti během pěti let osadit střechy přibližně 650 budov v majetku města, což bude Brnu přinášet nejméně 43 gigawatt hodin solární elektřiny ročně. „Financování projektu máme nastavené jako kombinaci komerčního zdrojování a využití dotací. Zapojování fotovoltaických panelů nestojí rozpočet města a městských částí ani korunu. Tolik potřebné investiční peníze tak můžeme použít na jiné připravované projekty. Jsem proto ráda, že do projektu SAKO Brno SOLAR se postupně zapojuje drtivá většina městských částí,“ zdůrazňuje primátorka Markéta Vaňková.

Právě dokončená instalace fotovoltaické elektrárny na střeše Polikliniky Lesná se po celkovém dokončení stane největší součástí městské solární elektrárny. V aktuální fázi instalace je 222 panelů o nainstalovaném výkonu 99,9 kW, které ročně vyprodukují přibližně 100 MWh zelené energie, což z jedné třetiny pokryje spotřebu polikliniky. „Pokud bychom zůstali jen u této  etapy, předpokládáme, že za 30 let životnosti poliklinika ušetří na energiích okolo šesti milionů korun, a to i po započtení provozních nákladů. Přiznanou dotaci a stavební povolení máme na dalších 535 panelů, což výrobnu na poliklinice znásobí. Navíc přibližně ještě dvě třetiny zelené energie bude možné sdílet v rámci komunitní energetiky do dalších městských objektů, což představuje zajímavý potenciál pro městské objekty tohoto typu,“ dodává Petr Nezveda, ředitel SAKO Brno SOLAR.

SAKO Brno SOLAR je dceřiná firma městské odpadové a svozové společnosti SAKO Brno. Má na starosti rozvoj alternativních zdrojů energie a realizaci fotovoltaických systémů na střechách městských budov. Projekt solární elektrárny na střechách brněnských domů přinese městu nejméně 43 gigawatt hodin solární elektřiny ročně a emise CO2 sníží o 36 tisíc tun. Během několika let chce Brno osadit střechy přibližně 650 budov v majetku města či městských společností.

 

Střecha polikliniky Lesná. Foto: M. Schmerková


 


 


 

Kontakt pro média

Tiskové středisko MMB

Kontakt pro média

Michal Kačírek

tiskový mluvčí SAKO Brno

Nejnovější tiskové zprávy

Dáme na vás: v úterý se otevře nové sportoviště v Medlánkách

Nejenom obyvatelé Medlánek se mohou těšit na další zrekonstruované místo pro sportování v pěkném prostředí a dobře dostupné lokalitě.

Kultura zná svoje priority na roky 2023–2025. Druhý akční plán ještě musí schválit zastupitelé

Proces připomínkování a projednávání Akčního plánu Strategie kultury a kreativních odvětví města Brna na roky 2023–2025 dnes fakticky ukončila Rada města Brna, zbývá schválení zastupitelstvem.

Na prvňáčky bude v září ve třídách opět čekat dárkový balíček od Brna

Kvalitní pastelky, vodovky nebo sešit do školy, ale taky volnočasová hra Double, bonbony nebo tetovačka – to všechno udělá radost malým školákům a školačkám, kteří v září zahájí svou základoškolskou éru. Tisíce dárkových balíčků město spolu s Teplárnami rozdává už popáté. Radní dnes schválili firmu, která sety pro město připraví na míru.

Město stále ulehčuje spojení s vídeňským letištěm

Od prosince loňského roku město Brno zajišťuje přímé vlakové spojení s vídeňským letištěm. Pro větší pohodlí cestujících také od února nabízí zvýhodněné parkování na P+R v Líšni, ze kterého zájemce zdarma odveze vůz dopravního podniku na vlakové nádraží. Služba bude pokračovat i nadále.