(ral) – Umělci, sportovci či vědci – celkem patnáct osobností včera z rukou prvního náměstka primátora Petra Hladíka převzalo Cenu města Brna. Po čtyřech letech se také rozrostla řada brněnských čestných občanů. Přibyl k nim generálmajor Emil Boček a sochař Václav Hynek Mach in memoriam.
Patnáct nových laureátů Ceny města Brna se včera večer sešlo ve Sněmovním sále Nové radnice. Letos se navíc předávalo i nejvyšší brněnské ocenění – čestné občanství. To zastupitelé udělují jen jednou za své čtyřleté funkční období. Novými čestnými občany Brna se stali generálmajor Emil Boček, který za války působil u československé 310. stíhací perutě RAF a absolvoval 26 operačních letů, a Václav Hynek Mach, in
memoriam. K dílům tohoto meziválečného sochaře patří například nepřehlédnutelná výzdoba polikliniky na
Ceny města Brna předával laureátům první náměstek primátora Petr Hladík. „Budoucí nositelé brněnských ocenění dali společnosti a městu své myšlenky, nápady, hmotné i nehmotné výsledky své tvůrčí práce, nasazovali vlastní životy ve jménu svobody,“ podotkl v úvodním proslovu Petr Hladík. „Naše město chce nyní ukázat, jak hluboce si jich za to váží,“ dodal.
Za mimořádný přínos městu Brnu obdržela ocenění Milada Váňová, jejíž pracovní život byl po dlouhá léta spjatý s Veletrhy Brno a veletrhy organizovala po celém světě. Nyní se věnuje charitativnímu projektu Můj pes a já – oba bez domova.
Dalším oceněným byl docent Petr Mrkývka, a to za mezinárodní spolupráci města Brna, neboť významně přispívá k tomu, že se Brno stává důležitým centrem česko-polské spolupráce. Působí jako hostující profesor na Gdaňské univerzitě a od roku 1998 vykonává i čestnou funkci honorárního konzula Polské republiky. Jeho úřad v Brně je jediným honorárním konzulátem Polska v České republice.
V oblasti technických věd město ocenilo profesora Ústavu fyzikálního inženýrství VUT a mezinárodního odborníka na pokročilou optiku Radima Chmelíka. V kategorii přírodních věd si cenu odnesl profesor Michal V. Marek, zakladatel výzkumného centra CzechGlobe, které sídlí v Brně a jako jediná česká instituce se zabývá interdisciplinárním výzkumem globálních a klimatických změn. Za přínos pro české lékařství získal Cenu města Brna profesor Jiří Vítovec, jehož profesní život je spjatý jednak s péči o pacienty se srdečním onemocněním, jednak s výukou posluchačů na Masarykově či na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně.
Richterová. V kategorii dramatického umění vyzdvihlo město práci profesorky Zoji Mikotové. Tato dramatička
Ačkoliv pouze jedna kategorie nese název „in memoriam“, posmrtně byla Cena města Brna letos udělena dvěma lidem. Loni v listopadu totiž nenadále zemřel výtvarník Jan Steklík, průkopník landartu a konceptuálního umění. Za jeho přínos mu náleží Cena města Brna v oblasti výtvarného umění a designu. Ve vlastní kategorii in memoriam zastupitelé ocenili Ladislava Váchu, brněnského sokola a špičkového atleta, medailistu ze dvou olympijských her, kterého za druhé světové války umučili nacisté.
Na udělení Cen města Brna bylo v loňském roce podáno 65 návrhů v 15 kategoriích. Finálních 15 osobností nominovala v listopadu Rada města Brna a na svém prosincovém zasedání potvrdilo i zastupitelstvo.
Návrhy osobností, které by podle vás měly cenu získat příští rok, můžete magistrátu zprostředkovat už nyní. Více informací naleznete zde.