Přeskočit na obsah

Město navyšuje počet družstevních bytů Na Kaménkách

18. května 2022

Radní schválili aktualizaci připravovaného projektu bydlení Na Kaménkách v Černovicích, podle níž by nově většina vybudovaných domů měla mít charakter družstevního bydlení.

„Černovická lokalita Na Kaménkách patří k jedné z rozvojových lokalit, tedy k nezastavěným územím, kde plánujeme vybudovat nové domy pro stovky lidí. Vzhledem k tomu, že dnes jsme změnili charakter připravovaných bytů na družstevní, bude se jednat převážně o mladé páry nebo rodiny s menšími dětmi. Na rozvoji této lokality spolupracujeme se společností IMOS, která vlastní část pozemků. Podle studie, kterou jsme si nechali zpracovat, by tu mohlo vzniknout až 1 900 bytů, z toho až 1 200 na městských pozemcích. V této fázi se chystáme k vybudování 600 družstevních bytů, které by měly být hotové v roce 2028,“ popsala primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Náměstek primátorky Jiří Oliva, který má agendu bydlení v gesci a který navrhl zvýšení počtu družstevních bytů v lokalitě Na Kaménkách, uvedl: „Na Kaménkách v Černovicích je šestá z lokalit pro dostupné družstevní bydlení a jediná, ve které zatím nemůžeme projektovat, a to zejména z důvodu potřeby změnit územní plán v této oblasti. V podstatě se nám podařilo vyřešit otázku budoucího odkanalizování, bohužel se zatím magistrátní majetkový odbor významněji nepohnul při výkupech tamějších pozemků od soukromníků. Nicméně jedná se o největší rozvojovou lokalitu s podstatnými majetky města Brna, ve které v budoucnu vzniknou tisíce bytů. Jsem rád, že jsme dnes jednak téměř zdvojnásobili plánovaný počet družstevních bytů, jednak jsme rozhodli o tom, že 500 bytů zařadíme do programu výstavby dostupného bydlení ve spolupráci se soukromým sektorem. Vedle Západní brány to bude hlavní lokalita, pro kterou budeme vybírat v koncesním řízení partnera.“

Mapa rozvojové oblasti Na Kaménkách, zdroj: GIS MMB

Vizualizace: ateliér Kuba & Pilař architekti, vítěz urbanistické jednofázové užší projektové soutěže o návrh lokality, vyhlášené v roce 2017

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.