Přeskočit na obsah

Město navyšuje počet družstevních bytů Na Kaménkách

18. května 2022
Radní schválili aktualizaci připravovaného projektu bydlení Na Kaménkách v Černovicích, podle níž by nově většina vybudovaných domů měla mít charakter družstevního bydlení.

„Černovická lokalita Na Kaménkách patří k jedné z rozvojových lokalit, tedy k nezastavěným územím, kde plánujeme vybudovat nové domy pro stovky lidí. Vzhledem k tomu, že dnes jsme změnili charakter připravovaných bytů na družstevní, bude se jednat převážně o mladé páry nebo rodiny s menšími dětmi. Na rozvoji této lokality spolupracujeme se společností IMOS, která vlastní část pozemků. Podle studie, kterou jsme si nechali zpracovat, by tu mohlo vzniknout až 1 900 bytů, z toho až 1 200 na městských pozemcích. V této fázi se chystáme k vybudování 600 družstevních bytů, které by měly být hotové v roce 2028,“ popsala primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Náměstek primátorky Jiří Oliva, který má agendu bydlení v gesci a který navrhl zvýšení počtu družstevních bytů v lokalitě Na Kaménkách, uvedl: „Na Kaménkách v Černovicích je šestá z lokalit pro dostupné družstevní bydlení a jediná, ve které zatím nemůžeme projektovat, a to zejména z důvodu potřeby změnit územní plán v této oblasti. V podstatě se nám podařilo vyřešit otázku budoucího odkanalizování, bohužel se zatím magistrátní majetkový odbor významněji nepohnul při výkupech tamějších pozemků od soukromníků. Nicméně jedná se o největší rozvojovou lokalitu s podstatnými majetky města Brna, ve které v budoucnu vzniknou tisíce bytů. Jsem rád, že jsme dnes jednak téměř zdvojnásobili plánovaný počet družstevních bytů, jednak jsme rozhodli o tom, že 500 bytů zařadíme do programu výstavby dostupného bydlení ve spolupráci se soukromým sektorem. Vedle Západní brány to bude hlavní lokalita, pro kterou budeme vybírat v koncesním řízení partnera.“

Mapa rozvojové oblasti Na Kaménkách, zdroj: GIS MMB

Vizualizace: ateliér Kuba & Pilař architekti, vítěz urbanistické jednofázové užší projektové soutěže o návrh lokality, vyhlášené v roce 2017

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.