Přeskočit na obsah

Město má plán na dlouhodobou integraci uprchlíků z Ukrajiny. S jeho realizací pomůže dotace Ministerstva vnitra

04. května 2022

Brněnští interkulturní pracovníci se zabývají integrací cizinců od roku 2018. Od prvních momentů vypuknutí války na Ukrajině je jejich práce klíčová při zvládání uprchlické vlny. Spektrum a intenzita práce se zásadně zintenzivnily, a aby město zvládalo začlenit ukrajinské příchozí v dlouhodobém kontextu efektivně, je nutné rozšířit základnu pracovníků. Pro tuto situaci připravilo Ministerstvo vnitra České republiky nový dotační program. Žádost o dotaci na projekt Integrace ukrajinských uprchlíků ve městě Brně dnes radní na svém zasedání schválili a postoupili k samotnému podání.

Projekt reaguje na krizovou situaci způsobenou válkou na Ukrajině. Do Brna dosud přišlo téměř 16 tisíc uprchlíků, z nichž mnozí ve městě zůstávají. Dosud je zabydleno na tisíc lidí v hromadných ubytovacích zařízeních, zbytek bydlí v rozličných soukromých ubytovnách, bytech apod. Cílem projektu je eliminovat bariéry pro integraci takto velkého množství nových obyvatel Brna. „Naším zásadním úkolem je utvořit podmínky pro co nejhladší začlenění opravdu velkého počtu lidí, z nichž většinu tvoří ženy s dětmi, do co možná nejběžnějšího chodu života v Brně. Doposud jsme se ukázali jako opravdu vyzrálá občanská společnost, od prvních dní krize se semkla snad celá republika a pomáhá. Nyní přichází další – často těžší – část, dlouhodobá podpora při začleňování. Věřím, že díky brněnskému týmu interkulturních pracovníků, kteří mají zkušenosti přímo z ukrajinské a ruskojazyčné komunity, najdeme cestu, jak tuto těžkou situaci překonat,“ sdělila primátorka města Brna Markéta Vaňková

Brno dlouhodobě aktivně rozvíjí politiku integrace cizinců, která vychází ze Strategie integrace cizinců ve městě Brně pro roky 2020–2026 a jejího dílčího plánu pro roky 2021–2023. Na tomto základě stojí projekt Integrace ukrajinských uprchlíků ve městě Brně. Jeho celkové náklady jsou vyčísleny na 2 492 312 korun s tím, že 5 %, tedy 124 616 korun, bude hradit Brno ze svého rozpočtu a 95 %, tedy 2 367 696 korun, pokryje dotace Ministerstva vnitra ČR. Projekt by měl prozatím trvat do konce letošního roku.

Město Brno disponuje pestrou škálou sociálních služeb, organizací, zaměstnavatelů a příležitostí, všechny strany však čelí bariérám, které integraci významně komplikují. Mezi nejvýraznější patří jazyková a kulturní bariéra. Bude tedy posíleno množství překladatelů a tlumočníků, kteří budou zároveň odborně vedeni k výkonu dílčích činností interkulturní práce. Nejčastěji půjde o terénní práci s ukrajinskou komunitou nebo o spolupráci s veřejnými institucemi a občanskými iniciativami. 

„Mezi další části účinné integrace patří kvalitní síťování, mapování a provazování všech aktivit na území Brna napříč všemi provozovateli. Tato aktivita bude probíhat v tandemu českého a ukrajinského pracovníka, kteří podle potřeb uprchlíků a aktivit z ukrajinské komunity naváží na aktivitu z řad organizací, firem i jednotlivců na české straně. Budou takovými mosty mezi uprchlíky a službami, které v Brně existují. Výstupem pak budou mapy tematických síti, jako je zdravotnictví, vzdělávání a další. Už nyní víme, že velmi potřebná bude tato spolupráce v období letních prázdnin, kdy očekáváme nápor na umístění dětí do volnočasových center v souvislosti se zaměstnáváním rodičů,“ doplnila Markéta Vaňková

Se síťovacími týmy bude úzce spolupracovat informační pracovník, který bude připravovat všechny relevantní informace pro webovou stránku ukrajina.brno.cz, která funguje od prvních dnů uprchlické krize a představuje důležitý rozcestník. Vzniknout by měl i pravidelný newsletter pro informování klíčových aktérů – úřadů, městských částí, neziskových organizací. 

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 207
mobil: +420 773 749 963
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích

Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.

Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu

Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.

Tři největší česká města Praha, Brno, Ostrava a Moravskoslezský kraj se prezentují na veletrhu MIPIM ve Francii

Ve společné expozici s názvem Czech Cities & Regions se na prestižním mezinárodním veletrhu investičních příležitostí MIPIM ve francouzském Cannes letos představí město Ostrava spolu s Moravskoslezským krajem, Prahou a Brnem. Veletrh se uskuteční ve dnech 14. až 17. března 2023. Zahraniční investory a developery seznámí s pestrou nabídkou možností investic jak na svém jádrovém území, tak i na městských pozemcích v průmyslové zóně Mošnov.