Přeskočit na obsah

Město je ochotné ulevit svým nájemcům, musí ale počkat na kroky státu

17. března 2021
Vůli odpustit v budoucnu nájemníkům v městských nebytových prostorech část nájemného dnes deklarovali brněnští radní. S konkrétním programem ale musejí vyčkat, aby logicky navazoval na kompenzace a opatření z úrovně státu.

„Od podzimu se na nás stále častěji obracejí nájemníci, kteří jsou dlouhodobě ovlivněni vládními restrikcemi, ať už jde o gastronomii, maloobchod, nebo služby, a žádají o odklad splátek nájemného, jeho snížení nebo odpuštění. Rádi bychom jim nabídli plošné, jednoduché a efektivní řešení, ale musíme s ním počkat na definitivní zveřejnění podpůrných vládních programů na 1. čtvrtletí, abychom na ně mohli navázat nebo se jim přizpůsobit, tak jako tomu bylo v první jarní vlně. Chceme ale podnikatele v našich prostorech ujistit, že jsme připraveni jim v této složité době vyjít vstříc,“ komentoval náměstek pro oblast bydlení a správy majetku Jiří Oliva.

Deklarace je mířena k nájemcům nebytových prostor, staveb či pozemků ve vlastnictví statutárního města Brna nesvěřených do správy městským částem. Okruh možných žadatelů stejně jako proces projednávání žádostí a další pravidla budou teprve stanoveny.

„Jen nájemníkům Odboru správy majetku jsme se zastupiteli v jarní vlně schválili na základě tehdejších pravidel odpuštění nájemného za 2. čtvrtletí roku 2020 v celkové výši 1 862 917 Kč. Kompenzaci získalo 74 žadatelů. Další úlevy získali nájemníci od jiných odborů, například odboru kultury, školství nebo sportu,“ dodal Jiří Oliva.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Cestovní ruch proberou koncem dubna v Brně odborníci z celého světa. Uskuteční se Czechia Travel Trade Day

Do konce března se mohou tuzemští podnikatelé v cestovním ruchu a organizace destinačního managementu přihlásit na Czechia Travel Trade Day. Jedna z největších tuzemských akcí na podporu incomingu se uskuteční 24. a 25. dubna v Brně pod záštitou a za účasti ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. 

Brno podporuje inovátory i výzkumníky z jihu Moravy. Ti mohou získat granty – startuje další výzva programu Prototypuj a ověřuj

Lokátory pro freeridery, vylepšení zubního implantátu a inovativní polymer – to jsou příklady projektů, které v loňském roce získaly podporu z programu Prototypuj a ověřuj. Město Brno prostřednictvím inovační agentury JIC nyní otevírá novou výzvu. Od 27.  března do 5. května do něj mohou inovátoři z jižní Moravy hlásit své projekty a získat až 800 tisíc korun.

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.