Přeskočit na obsah

Město hospodařilo lépe, než čekalo

16. května 2018 2 minuty čtení
(fpo) – Díky vyšším příjmům a nedočerpání rozpočtu běžných i kapitálových výdajů zůstalo městu Brnu po finančním vypořádání k dispozici 2,4 miliardy korun. Z této částky bylo již do schváleného rozpočtu zapojeno 1,7 miliardy korun. Přerozdělení zbývajících peněz ve výši zhruba 0,7 miliardy korun dnes schválili brněnští zastupitelé.

K nejvýznamnějším položkám patří:

- příděly do Fondu rezerv a rozvoje na financování investičních akcí (300 mil. Kč) na velké investiční projekty a do Fondu kofinancování projektů na spolufinancování akcí, které jsou dotovány z evropských peněz (100 mil. Kč)

- pokrytí zákonného navýšení platů v příspěvkových organizacích v odvětví kultury (117 mil. Kč) 

V důsledku rozhodnutí vlády o navýšení platů zaměstnanců v kultuře pokrýváme tento požadavek částkou 117 milionů Kč. Snažili jsme se tyto prostředky obstarat z centrální úrovně od státu, ale to se doposud nepodařilo. Z tohoto důvodu jsme provedli toto rozpočtové opatření,“ vysvětlil primátor města Brna Petr Vokřál. 

- navýšení transferů městským částem na opravy a rekonstrukce školských zařízení (33 mil. Kč; ve schváleném rozpočtu letošního roku již městské části obdržely 170 mil. Kč). Z částky 33 mil. Kč představuje nejvýznamnější část, a to 19 mil. Kč, dofinancování stavby víceúčelového tělovýchovného zařízení pro mládež při ZŠ Sirotkova. Městská část Brno-Žabovřesky na tuto akci obdržela od města již 40 milionů Kč, zbylou část měla pokrýt dotace z MŠMT ČR, kterou ale MČ nakonec nezískala.

- 8,39 milionu poputuje Technickým sítím Brno na vybudování veřejného osvětlení dle požadavků městských částí

- na úpravu veřejného prostoru mezi ulicemi Výstavní a Veletržní při Mendlově náměstí dostane městská část Brno-střed 5 milionů Kč a stejnou částku obdrží městská část Brno-Židenice na revitalizaci Juliánovského náměstí (tato akce pokračuje z roku 2017) 

- nákup 50 lůžek včetně příslušenství do Úrazové nemocnice Brno za 2,5 milionu Kč

- rekonstrukce nosné stěny v okolí dvojice kopulí na brněnské Hvězdárně za 2,6 milionu Kč.

Zastupitelé města Brna dnes také schválili výsledky hospodaření statutárního města Brna za loňský rok. Příjmy dosáhly 13 144,6 milionu korun, což je oproti plánovanému rozpočtu téměř o 810 milionů korun více, a to zejména díky lepšímu výběru daní. Současně nebyly vyčerpány veškeré plánované výdaje. Z rozpočtu výdajů v objemu 15 321,5 milionu korun bylo čerpáno pouze 12 753,7 milionu.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.