Přeskočit na obsah

Město hospodařilo lépe, než čekalo

16. května 2018 2 minuty čtení
(fpo) – Díky vyšším příjmům a nedočerpání rozpočtu běžných i kapitálových výdajů zůstalo městu Brnu po finančním vypořádání k dispozici 2,4 miliardy korun. Z této částky bylo již do schváleného rozpočtu zapojeno 1,7 miliardy korun. Přerozdělení zbývajících peněz ve výši zhruba 0,7 miliardy korun dnes schválili brněnští zastupitelé.

K nejvýznamnějším položkám patří:

- příděly do Fondu rezerv a rozvoje na financování investičních akcí (300 mil. Kč) na velké investiční projekty a do Fondu kofinancování projektů na spolufinancování akcí, které jsou dotovány z evropských peněz (100 mil. Kč)

- pokrytí zákonného navýšení platů v příspěvkových organizacích v odvětví kultury (117 mil. Kč) 

V důsledku rozhodnutí vlády o navýšení platů zaměstnanců v kultuře pokrýváme tento požadavek částkou 117 milionů Kč. Snažili jsme se tyto prostředky obstarat z centrální úrovně od státu, ale to se doposud nepodařilo. Z tohoto důvodu jsme provedli toto rozpočtové opatření,“ vysvětlil primátor města Brna Petr Vokřál. 

- navýšení transferů městským částem na opravy a rekonstrukce školských zařízení (33 mil. Kč; ve schváleném rozpočtu letošního roku již městské části obdržely 170 mil. Kč). Z částky 33 mil. Kč představuje nejvýznamnější část, a to 19 mil. Kč, dofinancování stavby víceúčelového tělovýchovného zařízení pro mládež při ZŠ Sirotkova. Městská část Brno-Žabovřesky na tuto akci obdržela od města již 40 milionů Kč, zbylou část měla pokrýt dotace z MŠMT ČR, kterou ale MČ nakonec nezískala.

- 8,39 milionu poputuje Technickým sítím Brno na vybudování veřejného osvětlení dle požadavků městských částí

- na úpravu veřejného prostoru mezi ulicemi Výstavní a Veletržní při Mendlově náměstí dostane městská část Brno-střed 5 milionů Kč a stejnou částku obdrží městská část Brno-Židenice na revitalizaci Juliánovského náměstí (tato akce pokračuje z roku 2017) 

- nákup 50 lůžek včetně příslušenství do Úrazové nemocnice Brno za 2,5 milionu Kč

- rekonstrukce nosné stěny v okolí dvojice kopulí na brněnské Hvězdárně za 2,6 milionu Kč.

Zastupitelé města Brna dnes také schválili výsledky hospodaření statutárního města Brna za loňský rok. Příjmy dosáhly 13 144,6 milionu korun, což je oproti plánovanému rozpočtu téměř o 810 milionů korun více, a to zejména díky lepšímu výběru daní. Současně nebyly vyčerpány veškeré plánované výdaje. Z rozpočtu výdajů v objemu 15 321,5 milionu korun bylo čerpáno pouze 12 753,7 milionu.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.