Město dokončuje Dům pro Julii. Otevírat se bude v srpnu - Tiskový servis

Město dokončuje Dům pro Julii. Otevírat se bude v srpnu

Na pevných základech v areálu Kociánky už stojí Dům pro Julii – jeden z prvních hospiců pro děti a mládež u nás. Svoji fyzickou tvář už získal a nyní čeká na první příběhy, které do něj zapíší klienti. To by se mělo stát už v srpnu letošního roku.

Dům pro Julii, foto: R. Loukotová

Dům pro Julii, foto: R. Loukotová

Dětská paliativní péče se věnuje nevyléčitelně nemocným dětem a mládeži od samotného stanovení diagnózy, čímž se významně liší od paliativy dospělých. Její potřeba se tak nepočítá na dny či měsíce, ale na roky. Roky, během nichž se o nemocné děti starají rodiče, často bez jakékoli institucionální pomoci, protože ta tady buď nebyla, nebo nemocnice či stacionáře nevyhovovaly a neměly kapacity. Přesně na tyto rodiny cílí Dům pro Julii.

Stavba začala v srpnu roku 2022 a zkolaudováno bude během června letošního roku. Z původně plánovaných 15 měsíců prací se stalo 20,5 měsíce, protože stavbaře překvapilo hned několik nepříjemností. První byl nález skládky, která se musela odborně zlikvidovat, a následně se zjistilo nestabilní podloží jak v prostorách stavby, tak ve venkovních pojízdných plochách. Nevhodné podloží muselo tedy být vytěženo a nahrazeno únosným materiálem. Aktuálně probíhají poslední práce hlavně venku – dokončuje se komunikace, parkoviště a sadové úpravy. Vevnitř se dokončují poslední detaily, aby bylo vše připraveno na předání stavby.

Celkové náklady na stavbu, která byla v režii města Brna, dosáhly na 184,5 milionu korun bez DPH. Městu se povedlo získat na projekt dotaci z evropských fondů v hodnotě 86 milionů korun, zbytek zaplatilo ze svého rozpočtu. Následně budovu předá neziskové organizaci Domov pro Julii. Ta bude hospic provozovat.

Třípatrová budova s vnitřním atriem se nachází v klidné lokalitě zahrady domova pro seniory na Kociánce. Díky architektonickému návrhu ateliéru Čtyřstěn naprosto zapadla do okolí, a to i využitím okolního svahu, do něhož dům vrostl a pomocí pobytové střechy můžete sejít z procházky po okolí rovnou dovnitř domu. Dům pro Julii má celkem 10 pokojů pro klienty, z nichž osm je určeno pro pobytovou odlehčovací službu. Ta vypadá tak, že děti zůstanou v hospici kratší dobu a rodiče si budou moci odpočinout. Dva pokoje budou fungovat jako hospicová lůžka pro klienty v terminálním stádiu onemocnění. Součástí jsou oddělené ubytovací kapacity pro rodiče a sourozence a byt posledního rozloučení.

Kromě pokojů zde bude společenská místnost a prostory pro různé druhy terapií. K dispozici bude například arteterapie, muzikoterapie, snoezelen a další rehabilitační metody. Organizace Dům pro Julii bude pokračovat v poskytování odlehčovací a domácí péče přímo v domovech klientů, tato služba obohatila její nabídku v roce 2020.

 

Další články z rubriky