Přeskočit na obsah

Město dá ještě sedm a půl milionu korun na zalistovací poplatek na Grand Prix ČR. Zastupitelstvo vyzvalo vládu ke změně přístupu

18. září 2019
Stabilní návštěvnost a příjmy z ní plynoucí, výborně hodnocená organizace, transparentní financování na straně jedné. Narůstající zalistovací poplatek promotérské společnosti, opakované komplikace s dotací od státu a hrozba insolvence pořádajícího spolku na straně druhé. S takovými východisky městští zastupitelé přicházeli na dnešní jednání ohledně budoucnosti motocyklové Grand Prix České republiky na Masarykově okruhu.

„Mimořádné Zastupitelstvo města Brna jsem musela svolat, protože bylo nutné zareagovat na žádost promotérské společnosti Dorna Sports o neprodlenou úhradu zbylé částky zalistovacího poplatku za rok 2019 ve výši přes 20 miliónů korun. Doposud jsme dluh platili až z výnosů z prodeje vstupenek na následující ročník, ale obávám se, že letos by už takový postup nebyl možný,“ popsala okolnosti dnešních jednání primátorka města Brna Markéta Vaňková a dodala: „Vzhledem k tomu, že Spolek pro GP ČR má v současné době nevyúčtované a nesplacené závazky v celkové výši přes 40 miliónů korun, bylo nutné, aby se statutární město Brno jako jeden ze dvou členů jeho výkonného výboru do řešení situace aktivně zapojilo.“

Zastupitelstvo města Brna na dnešním jednání schválilo navýšení vyrovnávací platby o 7 500 000 Kč a s tím související rozpočtové opatření a dodatek ke Smlouvě o závazku veřejné služby a poskytnutí vyrovnávací platby za plnění závazku veřejné služby mezi statutárním městem Brnem a Spolkem pro GP ČR Brno. Současně vyzvalo vládu ČR ke vstupu České republiky do pořádajícího spolku jako jeho dalšího člena včetně možnosti účasti v jeho výkonném výboru. A dále vyzvalo předsedu vlády České republiky Andreje Babiše k jednání se společností Dorna Sports o financování dalších ročníků Grand Prix ČR.

„Jsem ráda, že zastupitelstvo dalo této prestižní sportovní akci, která je významným symbolem města Brna, ještě poslední šanci. Pokud bude obdobně zítra postupovat i Zastupitelstvo Jihomoravského kraje, znamená to, že podle stávající smlouvy s Dornou se Velká cena ještě odjede příští rok,“ zhodnotila výsledek hlasování primátorka Vaňková a nastínila další možný vývoj: „Pokud se ale výrazně nezmění přístup státu, budeme mít v roce 2020 MotoGP v Brně naposledy. Není možné uzavřít další dlouhodobý kontrakt s promotérem bez jasně definovaného a závazného finančního zapojení státu. Navíc s tím výhledem, že by nás čekala nutná oprava dráhy na okruhu, což je povinnost, která jde za pořádajícím spolkem.“

Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.