Přeskočit na obsah

Město dá ještě sedm a půl milionu korun na zalistovací poplatek na Grand Prix ČR. Zastupitelstvo vyzvalo vládu ke změně přístupu

18. září 2019

Stabilní návštěvnost a příjmy z ní plynoucí, výborně hodnocená organizace, transparentní financování na straně jedné. Narůstající zalistovací poplatek promotérské společnosti, opakované komplikace s dotací od státu a hrozba insolvence pořádajícího spolku na straně druhé. S takovými východisky městští zastupitelé přicházeli na dnešní jednání ohledně budoucnosti motocyklové Grand Prix České republiky na Masarykově okruhu.

„Mimořádné Zastupitelstvo města Brna jsem musela svolat, protože bylo nutné zareagovat na žádost promotérské společnosti Dorna Sports o neprodlenou úhradu zbylé částky zalistovacího poplatku za rok 2019 ve výši přes 20 miliónů korun. Doposud jsme dluh platili až z výnosů z prodeje vstupenek na následující ročník, ale obávám se, že letos by už takový postup nebyl možný,“ popsala okolnosti dnešních jednání primátorka města Brna Markéta Vaňková a dodala: „Vzhledem k tomu, že Spolek pro GP ČR má v současné době nevyúčtované a nesplacené závazky v celkové výši přes 40 miliónů korun, bylo nutné, aby se statutární město Brno jako jeden ze dvou členů jeho výkonného výboru do řešení situace aktivně zapojilo.“

Zastupitelstvo města Brna na dnešním jednání schválilo navýšení vyrovnávací platby o 7 500 000 Kč a s tím související rozpočtové opatření a dodatek ke Smlouvě o závazku veřejné služby a poskytnutí vyrovnávací platby za plnění závazku veřejné služby mezi statutárním městem Brnem a Spolkem pro GP ČR Brno. Současně vyzvalo vládu ČR ke vstupu České republiky do pořádajícího spolku jako jeho dalšího člena včetně možnosti účasti v jeho výkonném výboru. A dále vyzvalo předsedu vlády České republiky Andreje Babiše k jednání se společností Dorna Sports o financování dalších ročníků Grand Prix ČR.

„Jsem ráda, že zastupitelstvo dalo této prestižní sportovní akci, která je významným symbolem města Brna, ještě poslední šanci. Pokud bude obdobně zítra postupovat i Zastupitelstvo Jihomoravského kraje, znamená to, že podle stávající smlouvy s Dornou se Velká cena ještě odjede příští rok,“ zhodnotila výsledek hlasování primátorka Vaňková a nastínila další možný vývoj: „Pokud se ale výrazně nezmění přístup státu, budeme mít v roce 2020 MotoGP v Brně naposledy. Není možné uzavřít další dlouhodobý kontrakt s promotérem bez jasně definovaného a závazného finančního zapojení státu. Navíc s tím výhledem, že by nás čekala nutná oprava dráhy na okruhu, což je povinnost, která jde za pořádajícím spolkem.“

Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.