Přeskočit na obsah

Město chce na Sadové vybudovat domov pro osoby se zdravotním postižením

27. července 2022

Třicet šest lůžek pro osoby se zdravotním postižením nabídne nový objekt, který se město Brno chystá vystavět v královopolské oblasti Sadová. Nové zařízení by nahradilo to dosluhující na ulici Terezy Novákové. Radní dnes schválili investiční záměr tohoto projektu.

Nové zařízení nahradí současný Domov pro osoby se zdravotním postižením (DOZP) Tereza na ulici Terezy Novákové s kapacitou 22 lůžek, který poskytuje podporu a pomoc osobám se středně těžkým, těžkým až hlubokým mentálním postižením, autismem a kombinovanými vadami. Předpokládá se, že by při ulici Menšíkova na Sadové vznikly dva propojené pavilony s kapacitou 36 lůžek. Celkové náklady jsou odhadovány na 189 mil. Kč vč. DPH. 

Na schválený investiční záměr nyní naváže vytvoření projektové dokumentace. „Pokud půjde projektování i schvalovací proces podle plánu, do dvou let bychom mohli začít stavět,“ nastínila primátorka města Brna Markéta Vaňková. „Nové místo pro DOZP jsme vytipovali ve spolupráci s Kanceláří architekta města Brna. Na současném působišti je už DOZP Tereza na hraně svých kapacit a ve zcela nevyhovujících podmínkách. Zařízení není bezbariérové, klientské prostory jsou stísněné, koupelna klientů slouží současně i jako prádelna, zcela chybí zázemí pro personál, jsou omezeny skladovací prostory atd. Prostředí neodpovídá standardům 21. století a není důstojné poměrům města Brna. Domovem lze toto zařízení nazvat jen z důvodu obrovského osobního nasazení personálu, který své povolání bere jako poslání,“ podotkla primátorka.

DOZP Tereza je provozován Centrem sociálních služeb, p. o., ve 2. podlaží budovy na ul. Terezy Novákové 1947/62a, Brno-Řečkovice. Budova je ve vlastnictví Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Statutární město Brno si v současné době prostřednictvím CSS část objektu pronajímá za účelem provozu domova. Město požádalo MPSV o odkup či směnu objektu, tak aby jej mohlo celý využít pro potřeby sociální služby, ovšem s ohledem na potřeby vlastníka nebyla tato možnost akceptována. Vzhledem k výše uvedenému nelze do stávajících prostor zařízení DOZP Tereza investovat či jej jinak technicky zlepšit. 

 

 

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz

Brno 27. 7. 2022
 

Nejnovější tiskové zprávy

K budoucnosti likusáků na Kraví hoře se vyjádří veřejnost, město v září vyhlásí anketu

Zbourat, nebo rekonstruovat? Osud likusových domků na Kraví hoře je nejistý. Město je chce kvůli špatnému stavebně-technickému stavu zbourat, proti jsou nájemníci zvláště z řad muzikantů, architektů a výtvarníků, kteří zde mají pronajaté zkušebny a ateliéry. Město chce k rozhodovacímu procesu přizvat občany. Po celé září bude spuštěná anketa, kde budou moci vyjádřit svůj názor.

Moderní, přehledný, graficky minimalistický, bezpečný a přístupný – Brno má nový web. Funguje na platformě, kterou mohou využít i městské části a organizace

Po 13 letech má město Brno nový web. Splňuje všechny požadavky na kybernetickou bezpečnost a přístupnost. Klade důraz na dostupnost nejčastěji hledaných informací, které najdou uživatelé hned na homepage, je maximálně přehledný a graficky minimalistický. Na stejné platformě mohou běžet i miniweby různých projektů, webové stránky městských částí, ale i příspěvkových organizací nebo obchodních společností města.

Dobrovolní hasiči dostanou nové stříkačky. Město jim na ně také přidá

Město Brno podporuje dobrovolné hasiče a chce v tom pokračovat. Rádo by pro ně získalo peníze na novou techniku a počítá s tím, že jim také přispěje. Radní proto dnes souhlasili s podáním žádostí o dotaci za městské části Chrlice, Komín, Brno-sever, Žebětín a Židenice na nákup nových cisternových automobilových stříkaček.

Zhotovitel projektové dokumentace byl vybrán, rekonstrukce kanalizace a vodovodu na Kšírově by mohla začít za necelé dva roky

Rekonstrukce kanalizace a vodovodu čeká ve dvou etapách ulice Kšírova, Jeníčkova a Pěšina. Práce by měly začít v roce 2024. Aby se termín zahájení stihl, schválili dnes brněnští radní výběr dodavatele projektové dokumentace a autorského dozoru. Dokumentaci nutnou pro územní rozhodnutí a stavební povolení vytvoří firma Aquatis za nabídkovou cenu 5,4 milionu korun bez DPH.