Přeskočit na obsah

Město Brno a Masarykův onkologický ústav upozorní kampaní Brno narůžovo na důležitost prevence

06. října 2021
Říjen, měsíc prevence rakoviny prsu, osvěta. Statutární město Brno pořádá pod odbornou záštitou Masarykova onkologického ústavu kampaň Brno narůžovo apelující na důležitost onkologické prevence. Akce se uskuteční v úterý 12. října na piazzettě u Janáčkova divadla a v přilehlém parku. Kromě odborného poradenství v oblasti onkologických onemocnění a zdravého životního stylu bude pro návštěvníky připraven i doprovodný a kulturní program. Součástí osvětové kampaně je také Běh MOÚ, jehož cílem je odbourání možných bariér mezi pacienty a zdravotníky. Vyvrcholením programu bude nasvícení některých budov a objektů ve městě Brně na růžovou barvu.

„Návštěvníci akce Brno narůžovo si budou moci například nechat změřit kvalitu kožní bariéry a zjistit riziko melanomu, změřit složení těla, prověřit svoji fyzickou zdatnost či se naučit správné techniky samovyšetření prsou a varlat. Začátek programu je v 15 hodin na piazzettě u Janáčkova divadla. V 16.30 hodin pak v přilehlém parku pod Janáčkovým divadlem odstartuje historicky první Běh MOÚ, jehož cílem je odbourání strachu z »bílých plášťů«. Štafetový běh má být také symbolickou podporou pro pacienty, jejich blízké i zdravotníky, kteří se o nemocné starají,“ doplnil 1. náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Osvětová kampaň vyvrcholí osvětlením několika budov a objektů v Brně na růžovou barvu. Cílem je zdůraznit důležitost prevence. Rozzáří se například fontána u Janáčkova divadla, Bakešův pavilon Masarykova onkologického ústavu či balkon Mahenova divadla. Podporu kampani Brno narůžovo udělila i radnice Brno-střed, která růžově osvětlí Věž architektů na kruhovém objezdu na Vaňkově náměstí.

„Chceme apelovat na veřejnost, aby si uvědomovala a nezanedbávala pravidelnost preventivních screeningových programů. Aktuální čísla ukazují významný pokles počtu provedených preventivních onkologických vyšetření za loňský rok způsobený pandemií covid-19. U mamografického screeningu a screeningu rakoviny děložního hrdla byl celorepublikově zaznamenán pokles vyšetření o téměř 8 procent, u nádorů tlustého střeva dokonce až o 17 procent. Jsem proto velmi rád, že statutární město Brno si důležitost onkologické prevence uvědomuje a rozhodlo se tuto kampaň uspořádat,“ uvádí ředitel MOÚ Marek Svoboda.

Součástí osvětové kampaně bude také účast pacientských organizací a zástupců organizací podporujících onkologické pacienty. „Prevence onkologických onemocnění je nedílnou součástí každodenní práce organizací sdružených v Hlasu onkologických pacientů (HOP), protože sdílení informací a edukace veřejnosti pomáhají odhalovat nádory včas,“ vysvětluje předsedkyně výboru spolku HOP Petra Adámková.

Pacientské organizace pomáhají pacientům i jejich blízkým při řešení různých nenadálých ekonomických, pracovních, psychických nebo zdravotních situací,“ doplňuje předsedkyně Ligy proti rakovině Brno a koordinátorka pacientské rady MOÚ Iva Hrnčiříková.

Doprovodný a hudební program zajistí písničkář a ambasador kampaně Brno narůžovo Pavel Helan. Pro děti bude s růžovými balonky čarovat kouzelník Michal Ondřej.

Podpořit kampaň přijdou také známé osobnosti z řad herců a umělců. Běhu MOÚ se zúčastní zaměstnanci, ale i zástupci spolupracujících pracovišť a podporovatelé MOÚ. Štafetový běh pro dvoučlenné týmy se uskuteční za podpory Fakulty sportovních studií MU. Registrace je možná na e-mailové adrese educentrum@mou.cz.

Bližší informace o kampani Brno narůžovo najdete na stránkách Odboru zdraví Magistrátu města Brna a na FB události Brno narůžovo.

Podrobnosti o Běhu MOÚ najdete na FB události Běh MOÚ.

Fotografie z tiskové konference jsou dostupné zde.

 

Kontakt pro média:

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz

 

Mgr. Anna Svobodová
tisková mluvčí MOÚ
tel.: 543 134 300
mobil: 602 118 646
e-mail: anna.svobodova@mou.cz

 

Nejnovější tiskové zprávy

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ odstartuje křtem galerijní tramvaje už 3. října. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.

Zhotovitel úprav Sálu Břetislava Bakaly je vybrán, práce na nové scéně Divadla Bolka Polívky potrvají 16 týdnů

Stavební úpravy a instalaci divadelních technologií v Sále Břetislava Bakaly, kde má od jara hrát Divadlo Bolka Polívky, provede firma GRADOIR, a to za cenu 9 806 902 korun bez DPH. Rozhodli o tom dnes brněnští radní.