Přeskočit na obsah

Mendelova stezka vás zavede po stopách velikána genetiky

25. dubna 2022
Sedmnáct nových zastavení, která připomenou život G. J. Mendela v Brně, bylo dnešním dnem zpřístupněno veřejnosti. Tzv. Mendelova stezka je dalším z projektů, které jsou letos součástí oslav připomínajících 200. výročí narození tohoto světového vědce.

Dnes, kdy slavíme Mezinárodní den DNA, jsme v Brně učinili také další krok, který je spjat právě s Otcem genetiky. Ve spolupráci s Moravským zemským muzeem jsme otevřeli Mendelovu stezku. Ta všem návštěvníkům připomene nejen život G. J. Mendela v Brně, ale také přiblíží jeho experimenty s hybridy rostlin, na nichž odhalil zákonitosti dědičnosti,“ přiblížila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Zpřístupnění stezky je jednou z událostí roku 2022, kdy si připomínáme 200 let od narození G. J. Mendela. Jedním z vrcholů oslav bude například Festival Mendel a další akce. Ty jsou uvedeny na webu https://mendel.brno.cz/

Ode dneška si mohou zájemci projít město a zastavit se u 16 panelů, které přibližují život a činnost vědce, bankéře, včelaře, opata, zkrátka G. J. Mendela, který je s Brnem neodmyslitelně spjat. I proto město přispělo na vznik této stezky částkou 600 tisíc korun,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Mendelova stezka začíná na Biskupském dvoře a dále pokračuje například k Nové radnici či augustiniánskému klášteru, kde Mendel prováděl své pokusy a pozorování. Celkem obsahuje 16 informačních panelů na 17 místech. 

Více informací najdete také na webu Moravského zemského muzea.


Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.  

Aprílový úklid jako Brno

Týden před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko v Brně přes 130 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na www.UklidmeCesko.cz. Akci letos opět podpořila společnost SAKO Brno a záštitu nad ní převzala primátorka města Brna Markéta Vaňková.