Přeskočit na obsah

Mendelova stezka vás zavede po stopách velikána genetiky

25. dubna 2022
Sedmnáct nových zastavení, která připomenou život G. J. Mendela v Brně, bylo dnešním dnem zpřístupněno veřejnosti. Tzv. Mendelova stezka je dalším z projektů, které jsou letos součástí oslav připomínajících 200. výročí narození tohoto světového vědce.

Dnes, kdy slavíme Mezinárodní den DNA, jsme v Brně učinili také další krok, který je spjat právě s Otcem genetiky. Ve spolupráci s Moravským zemským muzeem jsme otevřeli Mendelovu stezku. Ta všem návštěvníkům připomene nejen život G. J. Mendela v Brně, ale také přiblíží jeho experimenty s hybridy rostlin, na nichž odhalil zákonitosti dědičnosti,“ přiblížila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Zpřístupnění stezky je jednou z událostí roku 2022, kdy si připomínáme 200 let od narození G. J. Mendela. Jedním z vrcholů oslav bude například Festival Mendel a další akce. Ty jsou uvedeny na webu https://mendel.brno.cz/

Ode dneška si mohou zájemci projít město a zastavit se u 16 panelů, které přibližují život a činnost vědce, bankéře, včelaře, opata, zkrátka G. J. Mendela, který je s Brnem neodmyslitelně spjat. I proto město přispělo na vznik této stezky částkou 600 tisíc korun,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Mendelova stezka začíná na Biskupském dvoře a dále pokračuje například k Nové radnici či augustiniánskému klášteru, kde Mendel prováděl své pokusy a pozorování. Celkem obsahuje 16 informačních panelů na 17 místech. 

Více informací najdete také na webu Moravského zemského muzea.


Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ odstartuje křtem galerijní tramvaje už 3. října. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.

Zhotovitel úprav Sálu Břetislava Bakaly je vybrán, práce na nové scéně Divadla Bolka Polívky potrvají 16 týdnů

Stavební úpravy a instalaci divadelních technologií v Sále Břetislava Bakaly, kde má od jara hrát Divadlo Bolka Polívky, provede firma GRADOIR, a to za cenu 9 806 902 korun bez DPH. Rozhodli o tom dnes brněnští radní.