Přeskočit na obsah

Mendelova stezka vás zavede po stopách velikána genetiky

25. dubna 2022

Sedmnáct nových zastavení, která připomenou život G. J. Mendela v Brně, bylo dnešním dnem zpřístupněno veřejnosti. Tzv. Mendelova stezka je dalším z projektů, které jsou letos součástí oslav připomínajících 200. výročí narození tohoto světového vědce.

Dnes, kdy slavíme Mezinárodní den DNA, jsme v Brně učinili také další krok, který je spjat právě s Otcem genetiky. Ve spolupráci s Moravským zemským muzeem jsme otevřeli Mendelovu stezku. Ta všem návštěvníkům připomene nejen život G. J. Mendela v Brně, ale také přiblíží jeho experimenty s hybridy rostlin, na nichž odhalil zákonitosti dědičnosti,“ přiblížila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Zpřístupnění stezky je jednou z událostí roku 2022, kdy si připomínáme 200 let od narození G. J. Mendela. Jedním z vrcholů oslav bude například Festival Mendel a další akce. Ty jsou uvedeny na webu https://mendel.brno.cz/

Ode dneška si mohou zájemci projít město a zastavit se u 16 panelů, které přibližují život a činnost vědce, bankéře, včelaře, opata, zkrátka G. J. Mendela, který je s Brnem neodmyslitelně spjat. I proto město přispělo na vznik této stezky částkou 600 tisíc korun,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Mendelova stezka začíná na Biskupském dvoře a dále pokračuje například k Nové radnici či augustiniánskému klášteru, kde Mendel prováděl své pokusy a pozorování. Celkem obsahuje 16 informačních panelů na 17 místech. 

Více informací najdete také na webu Moravského zemského muzea.


Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.