Mendel Festival láká na prohlídky, debaty a koncerty

  • 14. července 2022
  • 2 minuty čtení
(fpo) – Život Gregora Johanna Mendela je pevně spjat s Brnem.  Působil jako kněz a později i opat v augustiniánském klášteře na Starém Brně a po celém světě je znám svou vědeckou činností. V letošním roce si sérií celoročních akcí připomínáme 200 let od jeho narození. Jedna z nich, Mendel Festival, začíná 17. července.

Program festivalu začíná v neděli 17. července bohoslužbou v Bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně. Sloužit bude arcibiskup Jan Graubner. Následující dva dny proběhne v augustiniánském opatství Hydrometeorologická konference.

Pokud se rádi procházíte, můžete ve středu 20. července navštívit komentovanou prohlídku Arboreta Mendelovy univerzity. Vstup je zdarma, ale nezapomeňte se registrovat na e-mailové adrese: mendelfestival@gmail.com. Ve stejný den se uskuteční úvodní koncert hudební části festivalu. V kostele sv. Augustina zahraje od 19. hodin Brno Contemporary Orchestra.

Novodobou světovou premiéru barokní zádušní mše předvede ve čtvrtek 21. července v Bazilice Nanebevzetí Panny Marie uskupení Musica figuralis. Začátek je naplánován na 19. hodinu.

Hudební fanoušci si užijí sérii koncertů v pátek i v sobotu. Jedna z hvězd festivalu, americká kapela Kool & The Gang, vystoupí na Mendlově náměstí v pátek ve 21 hodin.

V sobotu se mohou návštěvníci těšit na zpěváka Lipa, skupinu Lake Malawi, Barboru Polákovou nebo Ewu Farnou. Ve 22:30 se díky ohňostroji nad Špilberkem rozzáří nebe.

Program festivalu zakončí v neděli například Ensemble Opera Diversa na dvoře kláštera nebo Svatomichalská gregoriánská schola v blízké bazilice.

Kompletní informace o oslavách spojených s Mendelem najdete na webu https://mendel.brno.cz/, o samotném Mendel Festivalu na https://www.mendelje.cz/.

V souvislosti s oslavami Mendelova výročí připravilo Moravské zemské muzeum speciální nabídku pro sběratele. Je jí eurobankovka Mendela, kterou si můžete pořídit za 200 Kč. TIC BRNO nabízí limitovanou edici suvenýrů a dárků s Mendelovým odkazem.

Pokud se chystáte na Mendlovo náměstí, doporučujeme využít MHD. Na části náměstí stále probíhají práce na rekonstrukci prostoru, řidiči i chodci musejí počítat s omezeními.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít