Přeskočit na obsah

Mendel Festival láká na prohlídky, debaty a koncerty

14. července 2022 2 minuty čtení
(fpo) – Život Gregora Johanna Mendela je pevně spjat s Brnem.  Působil jako kněz a později i opat v augustiniánském klášteře na Starém Brně a po celém světě je znám svou vědeckou činností. V letošním roce si sérií celoročních akcí připomínáme 200 let od jeho narození. Jedna z nich, Mendel Festival, začíná 17. července.

Program festivalu začíná v neděli 17. července bohoslužbou v Bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně. Sloužit bude arcibiskup Jan Graubner. Následující dva dny proběhne v augustiniánském opatství Hydrometeorologická konference.

Pokud se rádi procházíte, můžete ve středu 20. července navštívit komentovanou prohlídku Arboreta Mendelovy univerzity. Vstup je zdarma, ale nezapomeňte se registrovat na e-mailové adrese: mendelfestival@gmail.com. Ve stejný den se uskuteční úvodní koncert hudební části festivalu. V kostele sv. Augustina zahraje od 19. hodin Brno Contemporary Orchestra.

Novodobou světovou premiéru barokní zádušní mše předvede ve čtvrtek 21. července v Bazilice Nanebevzetí Panny Marie uskupení Musica figuralis. Začátek je naplánován na 19. hodinu.

Hudební fanoušci si užijí sérii koncertů v pátek i v sobotu. Jedna z hvězd festivalu, americká kapela Kool & The Gang, vystoupí na Mendlově náměstí v pátek ve 21 hodin.

V sobotu se mohou návštěvníci těšit na zpěváka Lipa, skupinu Lake Malawi, Barboru Polákovou nebo Ewu Farnou. Ve 22:30 se díky ohňostroji nad Špilberkem rozzáří nebe.

Program festivalu zakončí v neděli například Ensemble Opera Diversa na dvoře kláštera nebo Svatomichalská gregoriánská schola v blízké bazilice.

Kompletní informace o oslavách spojených s Mendelem najdete na webu https://mendel.brno.cz/, o samotném Mendel Festivalu na https://www.mendelje.cz/.

V souvislosti s oslavami Mendelova výročí připravilo Moravské zemské muzeum speciální nabídku pro sběratele. Je jí eurobankovka Mendela, kterou si můžete pořídit za 200 Kč. TIC BRNO nabízí limitovanou edici suvenýrů a dárků s Mendelovým odkazem.

Pokud se chystáte na Mendlovo náměstí, doporučujeme využít MHD. Na části náměstí stále probíhají práce na rekonstrukci prostoru, řidiči i chodci musejí počítat s omezeními.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.