Přeskočit na obsah

Memorandum pomůže motivovat dárce krve

02. prosince 2020

Rada města Brna dnes schválila návrh Memoranda o spolupráci mezi statutárním městem Brnem a Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity. Jeho cílem je získání většího počtu dárců v rámci kampaně Darujme krev pro Brno.

V rámci realizace městské kampaně k podpoře dobrovolného bezpříspěvkového dárcovství krve a krevních složek „Darujme krev pro Brno“ se město rozhodlo motivovat a podporovat potenciální i stávající dárce krve. Právě proto vzniklo toto memorandum, které usiluje zejména o zajištění aktivity dárcovské soutěže „4,5 dl pro život“. Tato soutěž probíhá právě v rámci kampaně Darujme krev pro Brno.

„Kampaň Darujme krev pro Brno se snaží lidem ukázat, že darovat krev může skutečně téměř každý. Je to pomoc, která člověka nic nestojí – a přitom může zachraňovat životy. Věřím, že spolupráce mezi Brnem a Lékařskou fakultou MU její efekt ještě posílí,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík.

Memorandum bude platné po dobu trvání dárcovské soutěže, tedy do 30. dubna 2021. Ambasadory kampaně jsou Adam Ondra a Lucie Šafářová a měla by pokračovat i v následujících letech.

„Jako lékař jsem si vědom důležitosti darování krve. Bez krve od dárců bych jen těžko mohl například provádět rozsáhlé ortopedické operace. Kampaň Darujme krev pro Brno a projekt Univerzitní POHÁR DAROVÁNÍ KRVE proto podporuji v maximální míře. Naše fakulta má s organizováním dárcovství krve bohaté zkušenosti. Úspěšná akce Lékařské fakulty MU „100 litrů krve DÍKY MUNI“ z minulého roku strhla lavinu dárcovství krve napříč celou Masarykovou univerzitou. Cílem nynějšího projektu je zapojit letos ještě více dárců krve ze všech univerzit v Brně. Díky projektu města Brna můžeme ve vysokoškolském prostředí vyhlásit akci Univerzitní POHÁR DAROVÁNÍ KRVE, a to nejen kvůli soutěživosti nám vlastní, ale protože věříme, že pomůžeme těm, kteří to skutečně potřebují,“ uvedl děkan LF MU Martin Repko.

Akce Univerzitní pohár darování krve probíhá paralelně se soutěží 4,5 dl pro život. Jejím cílem je získat více dárců krve mezi univerzitními studenty.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Brno: První pravidelný provoz automatické třídicí linky v České republice zahájen. Znamená zásadní posun v kvalitě dotřiďování odpadu

Pravidelný provoz automatické třídicí linky na plast, papír a kovové obaly zahájil dnes v areálu městské svozové a odpadové firmy SAKO Brno premiér Petr Fiala spolu s primátorkou Brna Markétou Vaňkovou, ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem a ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem. Jde o první třídicí linku v České republice, která není založena na ručním třídění, nýbrž na vysokém stupni automatizace provozu. Podstatou moderní technologie jsou optické senzory, které dokážou rozlišit a separovat různé druhy odpadů mnohem rychleji a efektivněji než stávající ruční dotřiďování.

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích

Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.

Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu

Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.