Přeskočit na obsah

Memorandum o porozumění pomůže udržet kvalitu zásobování a doručování zásilek bez zvyšování negativních dopadů dopravy

14. dubna 2021

Stejně jako jiná evropská sídla se Brno potýká s nutností vytvořit efektivní systém zásobování a doručování zásilek zejména v centru města. Záměrem je neohrozit fungování firem, které zde sídlí, ale zároveň omezit zvyšování negativních dopadů dopravy na životní prostředí a obyvatele. Brněnští radní proto dnes odsouhlasili podobu Memoranda o porozumění v podpoře rozvoje a vytvoření udržitelného systému zásobování města Brna. To bude uzavíráno mezi městem a společnostmi provozujícími zásobovací služby a doručování zásilek.

„Cílem memoranda je zahájit spolupráci mezi městem a společnostmi, které zajišťují doručování zásilek nebo zásobování. Umožní nám vytvořit systém zásobování nejlépe odpovídající potřebám města i provozovatelům městské logistiky. Spolupráce má pozitivní vliv pro obě strany. Město díky ní získá potřebná data a údaje o problémech, se kterými se tyto společnosti potýkají. A firmy zaměřující se na tzv. citylogistiku od nás dostanou informace o chystaných opatřeních či strategických dokumentech. Především ale budou mít možnost přímo na přípravě pravidel spolupracovat,“ řekl radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

Podobná memoranda nejsou v evropských městech nic neobvyklého. „Inspirovali jsme se nizozemským Groningenem, kde obdobné memorandum podepsali již v roce 2014. To naše je obecnější, nicméně cíle si klade srovnatelné: podporu bezemisní dopravy, snížení množství zásilek dopravovaných v centru auty, redukci negativních dopadů nadměrné nákladní dopravy a přijímání opatření na základě využití relevantních dat od přepravců,“ popsal člen pracovní skupiny pro cyklistickou dopravu v Brně radní Marek Fišer.

Do dnešního dne projevilo zájem o podepsání memoranda devět společností, které zajišťují například rozvoz jídla, nákupů nebo jiného zboží. Dokument se zaměřuje zejména na logistiku v centru města, kam se dá vjet pouze v omezeném režimu.

Mgr. Anna Dudková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích

Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.

Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu

Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.

Tři největší česká města Praha, Brno, Ostrava a Moravskoslezský kraj se prezentují na veletrhu MIPIM ve Francii

Ve společné expozici s názvem Czech Cities & Regions se na prestižním mezinárodním veletrhu investičních příležitostí MIPIM ve francouzském Cannes letos představí město Ostrava spolu s Moravskoslezským krajem, Prahou a Brnem. Veletrh se uskuteční ve dnech 14. až 17. března 2023. Zahraniční investory a developery seznámí s pestrou nabídkou možností investic jak na svém jádrovém území, tak i na městských pozemcích v průmyslové zóně Mošnov.