Přeskočit na obsah

Memorandum o porozumění pomůže udržet kvalitu zásobování a doručování zásilek bez zvyšování negativních dopadů dopravy

14. dubna 2021

Stejně jako jiná evropská sídla se Brno potýká s nutností vytvořit efektivní systém zásobování a doručování zásilek zejména v centru města. Záměrem je neohrozit fungování firem, které zde sídlí, ale zároveň omezit zvyšování negativních dopadů dopravy na životní prostředí a obyvatele. Brněnští radní proto dnes odsouhlasili podobu Memoranda o porozumění v podpoře rozvoje a vytvoření udržitelného systému zásobování města Brna. To bude uzavíráno mezi městem a společnostmi provozujícími zásobovací služby a doručování zásilek.

„Cílem memoranda je zahájit spolupráci mezi městem a společnostmi, které zajišťují doručování zásilek nebo zásobování. Umožní nám vytvořit systém zásobování nejlépe odpovídající potřebám města i provozovatelům městské logistiky. Spolupráce má pozitivní vliv pro obě strany. Město díky ní získá potřebná data a údaje o problémech, se kterými se tyto společnosti potýkají. A firmy zaměřující se na tzv. citylogistiku od nás dostanou informace o chystaných opatřeních či strategických dokumentech. Především ale budou mít možnost přímo na přípravě pravidel spolupracovat,“ řekl radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

Podobná memoranda nejsou v evropských městech nic neobvyklého. „Inspirovali jsme se nizozemským Groningenem, kde obdobné memorandum podepsali již v roce 2014. To naše je obecnější, nicméně cíle si klade srovnatelné: podporu bezemisní dopravy, snížení množství zásilek dopravovaných v centru auty, redukci negativních dopadů nadměrné nákladní dopravy a přijímání opatření na základě využití relevantních dat od přepravců,“ popsal člen pracovní skupiny pro cyklistickou dopravu v Brně radní Marek Fišer.

Do dnešního dne projevilo zájem o podepsání memoranda devět společností, které zajišťují například rozvoz jídla, nákupů nebo jiného zboží. Dokument se zaměřuje zejména na logistiku v centru města, kam se dá vjet pouze v omezeném režimu.

Mgr. Anna Dudková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.