Memorandum o porozumění pomůže udržet kvalitu zásobování a doručování zásilek bez zvyšování negativních dopadů dopravy - Tiskový servis

Memorandum o porozumění pomůže udržet kvalitu zásobování a doručování zásilek bez zvyšování negativních dopadů dopravy

  • 14. dubna 2021
  • 2 minuty čtení

Stejně jako jiná evropská sídla se Brno potýká s nutností vytvořit efektivní systém zásobování a doručování zásilek zejména v centru města. Záměrem je neohrozit fungování firem, které zde sídlí, ale zároveň omezit zvyšování negativních dopadů dopravy na životní prostředí a obyvatele. Brněnští radní proto dnes odsouhlasili podobu Memoranda o porozumění v podpoře rozvoje a vytvoření udržitelného systému zásobování města Brna. To bude uzavíráno mezi městem a společnostmi provozujícími zásobovací služby a doručování zásilek.

„Cílem memoranda je zahájit spolupráci mezi městem a společnostmi, které zajišťují doručování zásilek nebo zásobování. Umožní nám vytvořit systém zásobování nejlépe odpovídající potřebám města i provozovatelům městské logistiky. Spolupráce má pozitivní vliv pro obě strany. Město díky ní získá potřebná data a údaje o problémech, se kterými se tyto společnosti potýkají. A firmy zaměřující se na tzv. citylogistiku od nás dostanou informace o chystaných opatřeních či strategických dokumentech. Především ale budou mít možnost přímo na přípravě pravidel spolupracovat,“ řekl radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

Podobná memoranda nejsou v evropských městech nic neobvyklého. „Inspirovali jsme se nizozemským Groningenem, kde obdobné memorandum podepsali již v roce 2014. To naše je obecnější, nicméně cíle si klade srovnatelné: podporu bezemisní dopravy, snížení množství zásilek dopravovaných v centru auty, redukci negativních dopadů nadměrné nákladní dopravy a přijímání opatření na základě využití relevantních dat od přepravců,“ popsal člen pracovní skupiny pro cyklistickou dopravu v Brně radní Marek Fišer.

Do dnešního dne projevilo zájem o podepsání memoranda devět společností, které zajišťují například rozvoz jídla, nákupů nebo jiného zboží. Dokument se zaměřuje zejména na logistiku v centru města, kam se dá vjet pouze v omezeném režimu.

Mgr. Anna Dudková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: tis@brno.czDalší články z rubriky