Přeskočit na obsah

Mateřská škola Štolcova 51 má být laboratoří modrozelené architektury

09. června 2021

Pilotní projekt přeměny objektu mateřské školy z éry socialismu na pasivní chytrou budovu využívající současné nejmodernější trendy modrozelené architektury. Takový je záměr rekonstrukce mateřské školy Štolcova 51 v Černovicích.

Rada města Brna dnes schválila zařazení investice do plánu kapitálových výdajů města a doporučila zastupitelům schválit potřebné rozpočtové opatření. Díky němu dojde k převodu finančních prostředků ve výši 1 700 000 do rozpočtu Odboru životního prostředí MMB, který je využije na pořízení projektové dokumentace spočívající ve zpracování společné dokumentace pro územní rozhodnutí a stavební povolení a pořízení dokumentace pro provádění stavby včetně soupisů prací a dodávek.

„V brzké budoucnosti bude město Brno nuceno s ohledem na jejich životnost provádět revitalizace řady objektů mateřských škol budovaných v 70. a 80. letech minulého století. Rekonstrukce na Štolcově tak může fungovat jako laboratoř pro vyhodnocování dat týkajících se spotřeb energií před přestavbou a po ní,“ sdělil 1. náměstek primátorky Petr Hladík a dodal: „V projektu je počítáno s hospodařením se srážkovou vodou, která se postará o závlahu zelené střechy i o zálivku zahrady, s využitím obnovitelných zdrojů energie, se zateplením pláště obálky zajišťujícím pasivitu objektu, s inovativním přístupem v rámci takzvaného jižního skleníku, s výměnou LED osvětlení a dalšími vnitřními úpravami zajišťujícími snížení energetické náročnosti budovy.“

Dále 1. náměstek Petr Hladík zdůraznil: „Objekt mateřské školy, který je ve vlastnictví města Brna, je od roku 2015 sledován v rámci městského energetického managementu a známe tedy přesné spotřeby vody, elektřiny, plynu a tepla. Po realizaci investice budeme moci jasně ukázat, zda se předpoklady snížení projevily v předpokládané výši, a takto všem dokázat smysluplnost opatření.“

Projekt se shoduje se závazky a cíli statutárního města Brna plynoucími z koncepčních materiálů, jako je Akční plán pro udržitelnou energii a klima a Územní energetická koncepce statutárního města Brna. Mateřská škola může také sloužit jako přední reprezentativní objekt města Brna pro prezentaci partnerským městům nebo v rámci mezinárodních aktivit.

Na základě vyžádaného sdělení SFŽP a s ohledem na dosavadní praxi bude možné na plánovanou projektovou přípravu i na zamýšlenou realizaci stavebních opatření žádat dotaci v rámci nového operačního programu, který bude klást důraz na obdobné projekty. V budově je v rámci spolupráce s akademickým sektorem měřena toxicita prostředí výzkumným týmem z RECETOX při Masarykově univerzitě a rovněž se jedná o projekt s prvky inovativnosti, čímž se rozšiřuje řada dotačních příležitostí.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.