Matce s těžce autistickým dítětem hrozí, že přijde o dům. Sociální fond města na ni vyhlásil sbírku - Tiskový servis

Matce s těžce autistickým dítětem hrozí, že přijde o dům. Sociální fond města na ni vyhlásil sbírku

  • 28. srpna 2018
  • 3 minuty čtení

(ral) – Rozčílí ho jakákoliv změna. Stačí, když je na hřišti obsazená houpačka, kterou má rád. Teď desetiletému Davídkovi s autismem a těžkou poruchou chování hrozí, že přijde o to, na co je zvyklý nejvíce – o domov. Otec, který jeho a matku opustil před šesti lety, přestal splácet hypotéku a dům se dostal do rukou lichvářům. Sociální nadační fond města Brna a Jihomoravského kraje proto pro rodinu vyhlásil veřejnou sbírku.

Před sedmi roky diagnostikovali lékaři tehdy tříletému Davídkovi autismus a přidružená mentální postižení – brachiální agresi a těžkou poruchu chování. Rodiče se proto rozhodli z panelového domu přestěhovat do menšího domku na kraji Brna. „Měla jsem garsonku, kterou jsem prodala, a polovinu domu zaplatila hotově. Na druhou polovinu si vzal partner hypotéku,“ vzpomíná Davídkova matka Kristýna Karkasová.

Pár měsíců po koupi domu si ale otec našel novou partnerku a rodinu opustil. Předtím ještě svou družku napadl tak, že má trvalé následky a je v invalidním důchodu. „Byl za to i podmíněně odsouzený, ale nenárokovala jsem ani odškodné, protože nadále splácel hypotéku. Loni mi však přišel dopis od banky, že úvěr platit přestal a že je nutné ho okamžitě uhradit. Šlo o 860 tisíc,“ popisuje Karkasová. Snažila se pak s bankou domluvit, že by úvěr splácela ona. Má však jen invalidní důchod a příspěvek na péči, což pro banku není relevantní příjem. „Můj bratr byl ochotný úvěr převzít, ale banka mi řekla, že nemůžu rozhodovat za vlastníka druhé poloviny, že musím počkat na dražbu.“

Otec se v loňském roce znovu oženil a požádal o insolvenci. Dům byl z insolvenčního řízení vzhledem ke spoluvlastnictví Kristýny Karkasové vyňat, ale pohledávka pak byla bez jejího vědomí postoupena dalšímu subjektu. Ten má nyní na dům zástavní právo a hrozí, že samoživitelku s dítětem vystěhuje a dům prodá. „Nedovedu si představit, že bychom o něj přišli. Každá změna prostředí je pro Davídka katastrofa. Nemůžu s ním jet na dovolenou, do zámku, do zoo. Když jdeme k doktorům nebo na úřad, musíme jít okamžitě na řadu. Po minutě, po dvou začne do všeho mlátit, válet se po zemi, křičet,“ popisuje Karkasová.

Se žádostí o pomoc se obracela na různé instituce i osobnosti. Když se její dopis dostal k primátorovi města Brna Petru Vokřálovi, odkázal ji na magistrátní Odbor sociální péče. Odsud byl jen krok k Sociálnímu nadačnímu fondu města Brna a Jihomoravského kraje. Ten už 25 let pomáhá lidem, kteří jsou v hmotné a sociální nouzi, ale nesplňují podmínky pro poskytnutí nepojistných sociálních dávek nebo z časových důvodů nemohou čekat na jejich vyřízení. Na takto velkou finanční pomoc nemá prostředky, a proto se jeho vedení rozhodlo vyhlásit veřejnou sbírku. „David je na dům silně fixován a každá změna by významně zhoršila jeho zdravotní stav. Sama paní Karkasová vyrůstala v dětském domově a nemá se ani ke komu nastěhovat,“ komentuje situaci předsedkyně nadačního fondu Monika Škorpíková. Prozatím matce alespoň zprostředkovali právní služby, díky kterým získala čas na sehnání peněz.

Veřejnost může Davídkovi a jeho mamince přispět libovolnou částkou na transparentní účet s číslem 225782453/0600. „Vítám a jsem moc vděčná za jakoukoli pomoc. Jsem ochotná se na tom i podílet, ale zatím jsem nenašla nikoho, kdo by mi peníze půjčil, abych mohla dluh uhradit,“ zakončuje Kristýna Karkasová.

Další články z rubriky