Přeskočit na obsah

Matce s těžce autistickým dítětem hrozí, že přijde o dům. Sociální fond města na ni vyhlásil sbírku

28. srpna 2018 3 minuty čtení
(ral) – Rozčílí ho jakákoliv změna. Stačí, když je na hřišti obsazená houpačka, kterou má rád. Teď desetiletému Davídkovi s autismem a těžkou poruchou chování hrozí, že přijde o to, na co je zvyklý nejvíce – o domov. Otec, který jeho a matku opustil před šesti lety, přestal splácet hypotéku a dům se dostal do rukou lichvářům. Sociální nadační fond města Brna a Jihomoravského kraje proto pro rodinu vyhlásil veřejnou sbírku.

Před sedmi roky diagnostikovali lékaři tehdy tříletému Davídkovi autismus a přidružená mentální postižení – brachiální agresi a těžkou poruchu chování. Rodiče se proto rozhodli z panelového domu přestěhovat do menšího domku na kraji Brna. „Měla jsem garsonku, kterou jsem prodala, a polovinu domu zaplatila hotově. Na druhou polovinu si vzal partner hypotéku,“ vzpomíná Davídkova matka Kristýna Karkasová.

Pár měsíců po koupi domu si ale otec našel novou partnerku a rodinu opustil. Předtím ještě svou družku napadl tak, že má trvalé následky a je v invalidním důchodu. „Byl za to i podmíněně odsouzený, ale nenárokovala jsem ani odškodné, protože nadále splácel hypotéku. Loni mi však přišel dopis od banky, že úvěr platit přestal a že je nutné ho okamžitě uhradit. Šlo o 860 tisíc,“ popisuje Karkasová. Snažila se pak s bankou domluvit, že by úvěr splácela ona. Má však jen invalidní důchod a příspěvek na péči, což pro banku není relevantní příjem. „Můj bratr byl ochotný úvěr převzít, ale banka mi řekla, že nemůžu rozhodovat za vlastníka druhé poloviny, že musím počkat na dražbu.“

Otec se v loňském roce znovu oženil a požádal o insolvenci. Dům byl z insolvenčního řízení vzhledem ke spoluvlastnictví Kristýny Karkasové vyňat, ale pohledávka pak byla bez jejího vědomí postoupena dalšímu subjektu. Ten má nyní na dům zástavní právo a hrozí, že samoživitelku s dítětem vystěhuje a dům prodá. „Nedovedu si představit, že bychom o něj přišli. Každá změna prostředí je pro Davídka katastrofa. Nemůžu s ním jet na dovolenou, do zámku, do zoo. Když jdeme k doktorům nebo na úřad, musíme jít okamžitě na řadu. Po minutě, po dvou začne do všeho mlátit, válet se po zemi, křičet,“ popisuje Karkasová.

Se žádostí o pomoc se obracela na různé instituce i osobnosti. Když se její dopis dostal k primátorovi města Brna Petru Vokřálovi, odkázal ji na magistrátní Odbor sociální péče. Odsud byl jen krok k Sociálnímu nadačnímu fondu města Brna a Jihomoravského kraje. Ten už 25 let pomáhá lidem, kteří jsou v hmotné a sociální nouzi, ale nesplňují podmínky pro poskytnutí nepojistných sociálních dávek nebo z časových důvodů nemohou čekat na jejich vyřízení. Na takto velkou finanční pomoc nemá prostředky, a proto se jeho vedení rozhodlo vyhlásit veřejnou sbírku. „David je na dům silně fixován a každá změna by významně zhoršila jeho zdravotní stav. Sama paní Karkasová vyrůstala v dětském domově a nemá se ani ke komu nastěhovat,“ komentuje situaci předsedkyně nadačního fondu Monika Škorpíková. Prozatím matce alespoň zprostředkovali právní služby, díky kterým získala čas na sehnání peněz.

Veřejnost může Davídkovi a jeho mamince přispět libovolnou částkou na transparentní účet s číslem 225782453/0600. „Vítám a jsem moc vděčná za jakoukoli pomoc. Jsem ochotná se na tom i podílet, ale zatím jsem nenašla nikoho, kdo by mi peníze půjčil, abych mohla dluh uhradit,“ zakončuje Kristýna Karkasová.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.