Přeskočit na obsah

Martin Havlát: Na Brno mám ty nejlepší vzpomínky

09. srpna 2017 3 minuty čtení
(mad) – Česká hokejová legenda Martin Havlát se dnes vrací do Brna, aby zde sehrál svůj poslední zápas v rámci charitativní akce Martin Havlát a mistři dětem. Jeho výběr Havlát Team se utká s Kometou Brno. Výtěžek z utkání, které začíná v 18.30 a účastní se ho například Jaromír Jágr, Jakub Voráček, Petr Čech nebo Martin Erat, poputuje na Nadační fond KOMETA a na rozvoj brněnské hokejové mládeže. Jak se Martin Havlát na tuto exhibici těší a jak vzpomíná na své začátky zde v Brně?

Kariéru jste ukončil kvůli zdravotním problémům poměrně nedávno, neláká vás se ještě zkusit vrátit a zahrát si alespoň nižší soutěž? Neláká… Mě by lákalo hrát, ale zdraví mi nedovoluje hrát tak, jak bych chtěl, na takové úrovni. Proto jsem nemohl hrát ani loni tady v Brně. Už to opravdu nejde. Ale když chodím s klukama, se kterými jsem chodil minulý měsíc hrát jednou dvakrát týdně, tak mi hlavou bleskne, že bych ještě mohl, ale je to něco jiného než na každodenní bázi.

Jak vnímáte možnost si zahrát s dalšími legendami českého hokeje na této exhibici zde v Brně, kde jste s hokejem začínal? To by měla být více charitativní akce, ale dá se říct, že je to i rozlučka. A myslím, že se tu nebudu loučit sám, že se nás bude loučit víc. Bude to speciální, protože se to hraje na stadionu, kde jsem začínal, kde jsem dělal první krůčky, a taky tím, že to bude před fanoušky Komety proti klukům, kteří měli skvělou sezonu a vyhráli titul. O to to bude mít větší punc a doufám, že si to všechny strany užijí.

Jaké máte vzpomínky na vaše začátky tady v Brně? Jenom ty nejlepší. Až do dorostu nebo juniorů mě trénoval taťka kromě snad dvou let, kdy mě trénovali jiní trenéři. Strašně rád jsem v Brně vyrůstal, ale nebyla tu tehdy extraliga, takže jsem musel do Třince. Brno mi ale dalo hodně, rád se sem vracím. Jak Ivča, tak já tu rádi strávíme v létě pár měsíců. Máme tu taky oba rodiče.

Pohybujete se stále v hokejovém prostředí?  Jsem na Floridě, takže moc ne. Mám dvě holčičky a na zimák mě to zatím moc netáhne. Uvidíme v budoucnu.

Kde se cítíte víc doma, v Česku, nebo na Floridě? Já posledních asi sedmnáct let jsem v Kanadě nebo v Americe, tady strávím ročně dva měsíce. Mám to půl napůl, ale budeme víc času trávit ve Státech.

Co vaše dcery, nemá některá z nich chuť kráčet v tátových stopách a hrát hokej?  Já doufám, že ne. Já to mám pro ně přesně naplánované, ale záleží i na nich. Určitě je budeme vést ke sportu a uvidíme, co je bude bavit. Hlavně ať jsou zdravé, to je nejdůležitější.

Jak se hokej od doby, kdy jste s ním začal, změnil? Určitě je rychlejší, ale určitě není tvrdší. Dřív ten hokej mnohem víc bolel.

Na jaké úspěchy v kariéře nejvíce vzpomínáte? Začátky byly skvělé, jedno vítězství za druhým, pak už to bylo s vyhráváním těžší. Tolik zážitků, tolik nej, tolik prvních věcí… Je strašně těžké vybrat jednu.

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.

Výstava v Urban centru prezentuje stav brněnského ovzduší i opatření k jeho zlepšení. Foto: Urban centrum
Takhle zmapované ovzduší má jen Brno. Výsledky prezentuje na výstavě

Dneškem odstartovala více než třítýdenní výstava v Urban centru, která Brňany a Brňanky seznámí s kvalitou ovzduší ve městě. Výstavu doprovází také přednáška a workshopy pro školy.