Máme, co jsme chtěli? ptá se Meeting Brno - Tiskový servis

Máme, co jsme chtěli? ptá se Meeting Brno

  • 28. května 2019
  • 3 minuty čtení

(mak) – Vernisáží výstavy Brno osvobozené!? u pomníku rudoarmějce na Moravském náměstí bude zítra zahájen 4. ročník multižánrového festivalu Meeting Brno, jehož součástí je také Pouť smíření. Od 29. května do 9. června nabídne festivalový program řadu diskusních a kulturních pořadů a dá slovo inspirativním osobnostem od nás i ze zahraničí.

Motto festivalu „Teď když máme, co jsme chtěli“ v sobě skrývá mnoho otázek k zamyšlení a diskusi, v nichž bude rezonovat především téma svobody. Svobody, kterou jsme si „sametově“ vybojovali a díky níž jsme vstoupili do NATO a Evropské unie a zapojili se do západních demokratických struktur, ale za niž se tak trochu zdráháme přijmout plnou zodpovědnost.
Více než čtyři desítky debat, setkání, divadelních a filmových představení, procházek či výstav se bude snažit odpovědět na otázky, co jsme vlastně před třiceti lety chtěli, zda to máme a co můžeme udělat pro svou budoucnost. 
   
Osvobozený neznamená vždy svobodný
Festivalové dění zahájí vernisáž audiovizuální interaktivní výstavy Brno osvobozené!?, která ve středu 29. května v 18 hodin pozve návštěvníky do netradičních podzemních prostor vedle památníku rudoarmějce na Moravském náměstí. Představí osudy Brňanů v osvobozeném, ale brzo opět nesvobodném městě od konce druhé světové války do sametové revoluce.
Příběhy očitých svědků a přímých aktérů nejen klíčových událostí 20. století zaznamenala pobočka Paměti národa v Brně. Expozici, která vznikla ve spolupráci se společností Post Bellum, bude možné navštívit do 28. června, vstup do ní je zdarma.




Pouť smíření, ale i setkávání a návrat
Tradiční součástí festivalu se stala Pouť smíření, která před čtyřmi lety iniciovala vznik jeho prvního ročníku. Už po třinácté se tak v sobotu 1. června vydají poutníci po stopách více než dvaceti tisíc Brňanů, kteří byli během poslední květnové noci roku 1945 hnáni směrem k rakouským hranicím.
Cesta opět povede proti směru historického pochodu, tedy z Pohořelic do Brna. Zúčastní se jí mnoho desítek pamětníků i osobností veřejného života z České republiky, Rakouska a Německa. Vzácnými hosty budou členové oficiální delegace ze Stuttgartu, kteří do Brna přijeli oslavit třicáté výročí partnerství obou měst uzavřené těsně před sametovou revolucí.
K průvodu se lze libovolně připojit či se vrátit do Brna prostřednictvím bezplatné autobusové dopravy podél trasy.
Pouť smíření symbolicky zahájí v pátek 31. května pietní akt za všechny oběti války v Kounicových kolejích.



Další akce Meetingu Brno pozvou návštěvníky například do letního kina na nádvoří Místodržitelského paláce, na autorská čtení do Kavárny Praha, na procházku po stopách rodiny Löw-Beer nebo na závěrečný koncert chlapeckého sboru Stuttgarter Hymnus-Chorknaben a brněnského smíšeného sboru Ars Brunensis, který zazní v neděli 9. června v Červeném kostele.

Více informací o kompletním programu lze získat na webu meetingbrno.cz nebo na Facebooku.

Další články z rubriky