Přeskočit na obsah

Malí dramaturgové se naučí své řemeslo v Polárce a v Galerii Vaňkovka všichni zjistí, jak bude vypadat nové nádraží

14. ledna 2022 2 minuty čtení
(zob) – Ať už chystáte aktivní víkend, nebo budete lenošit, přinášíme vám seznam tipů na akce v Brně. Vše o novém nádraží se dozvíte v Galerii Vaňkovka, děti i dospělí se jistě zabaví ve VIDA! science centru, a jak to chodí v divadle, se dozvíte v Polárce.

Jste zvědaví, jak bude vypadat nové brněnské nádraží? Tak to nevynechejte výstavu v Galerii Vaňkovka. Už od soboty si tam prohlédnete nejen vítězný 3D model nádraží od nizozemského ateliéru Benthem Crouwel Architects. Dozvíte se také podrobnosti o koncepci dopravního uzlu a o nové čtvrti v jeho okolí.

Moravský Manchester, tedy Brno v jeho největším textilním rozmachu, připomíná výstava Vlněná elegance Technického muzea v Brně. Historii zpracování vlněných tkanin během první republiky a za 2. světové války poznáte přímo na „místě činu“ – v areálu bývalé textilky Mosilana na Špitálce 8, budova 24C.  Expozice dobových velkoformátových fotografií přímo s pohledy do textilních provozů přibližuje technologie a sortiment, který se v Brně vyráběl a exportoval se takřka do celého světa. Výstavu zhlédnete denně od 10 do 16 hodin zdarma. 

Zima zase zaklepala na dveře a brněnská kluziště jsou v plné polní připravena na návštěvníky. Seznam aktuálně otevřených ledových ploch najdete na webu. Samozřejmě mezi nimi nechybí stálice brněnského ledového nebe, jako je kluziště na Vodově nebo za Lužánkami. Letos však můžete točit piruety i v areálu Nové Zbrojovky, kde zanedlouho vyroste i areál olympijského festivalu.

Vila Tugendhat hostí výstavu umělkyně Hany Lukášové. Jedná se o poslední ze sedmi interpretací prostoru vily a jejího okolí. Interpretace 7: stavební organismus se zabývá vztahem mezi architektonickou strukturou a okolním prostředím. Výstava dává možnost podívat se na vilu v nových a nečekaných souvislostech. 

S dětmi většími i menšími můžete o víkendu vyrazit do VIDA! science centra, kde se v rámci pravidelných labodílen koná pořad Chemie k sežrání. Pokusy se tentokrát budou dělat s potravinami. Že to zní obyčejně? Opak je pravdou, třeba i kiwi vás může svými schopnostmi překvapit. 

Divadlo Polárka i v letošním roce pokračuje v sérii víkendových workshopů, na kterých malí diváci poznávají zákoutí všech divadelních profesí a činností. Tentokrát se dozví, čím se zabývá dramaturg. A to není vůbec žádná nuda. 

Mohlo by vás dále zajímat

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.

V anketě se lidé těsně vyjádřili pro rozšíření parku na místo stávajících likusáků, foto: Hvězdárna Brno
Anketa o likusáky: Výsledek je těsný, město bude hledat koncepční řešení s VUT

Přes patnáct set lidí se zapojilo do ankety, která řešila budoucnost pěti likusáků na Kraví hoře. Výsledky hovoří těsně pro jejich odstranění a rozšíření parku. Vzhledem k vyrovnanému hlasování bude ale město brát v úvahu i potřeby kreativců, kteří zde dnes mají zkušebny a ateliéry. Koncepční řešení chce hledat s VUT, majitelem zbylé, rozsáhlejší části areálu.