Přeskočit na obsah

Magistrát nechá vypracovat investiční záměry na úpravu Domu umění a rekonstrukci Měnínské brány

15. září 2021

Dvě brněnské kulturní instituce čekají stavební úpravy. Tou první je Dům umění na Malinovského náměstí, kde by měl být podezděn stávající ochoz. Druhý záměr se týká Měnínské brány, které ke zlepšení technického stavu budovy pomůže plánovaná rekonstrukce. Radní na svém dnešním zasedání souhlasili s vypracováním investičních záměrů na oba projekty.

„Oběma projednanými body vycházíme vstříc ředitelům kulturních institucí, které mají výše zmíněné budovy ve správě. Například Muzeum města Brna požádalo o vypracování investičního záměru na rekonstrukci Měnínské brány, která je jedinou dochovanou městskou branou v Brně. Naposledy se, ne příliš citlivě, rekonstruovala v 70. letech 20. století. V té době byla přizpůsobena k výstavním účelům. V současnosti již řada zásadních prvků prostoru celého objektu dosluhuje a přestává odpovídat nynějším potřebám. Během stavebně-technického průzkumu byla zjištěna velmi vysoká vlhkost zdiva jak v suterénu, tak i v prvním podlaží. Dalším problémem je prosakující kanalizace a celkově špatný stav technických instalací. Naším cílem je upravit prostor tak, aby odpovídal 21. století,“ vysvětlila primátorka Markéta Vaňková.

Díky rekonstrukci se mohou návštěvníci těšit na novinku. „Tou bude trvalá multimediální výstava dokumentující vývoj opevnění města Brna, která bude propojená s 3D virtuální realitou a případně i s počítačovou hrou s dobovou tematikou,“ doplnil radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Na úpravu Měnínské brány se předběžně počítá s náklady kolem 25 milionů korun.

Další bod, který radní projednali, se týkal Domu umění. „Stavební úpravou Domu umění je myšleno podezdění stávajícího ochozu, který směřuje do parku Koliště. Dům umění města Brna navíc takto vzniklou novou místnost využije jako sklad a depozitář. Tyto chybějící prostory si organizace nyní musí pronajímat,“ dodal Marek Fišer.

Cena na tyto úpravy není stanovena. Upřesněna bude po zpracování projektové dokumentace pro územní a stavební řízení.

Bc. Filip Poňuchálek
Kteří tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.