Přeskočit na obsah

Magistrát nechá vypracovat investiční záměry na úpravu Domu umění a rekonstrukci Měnínské brány

15. září 2021
Dvě brněnské kulturní instituce čekají stavební úpravy. Tou první je Dům umění na Malinovského náměstí, kde by měl být podezděn stávající ochoz. Druhý záměr se týká Měnínské brány, které ke zlepšení technického stavu budovy pomůže plánovaná rekonstrukce. Radní na svém dnešním zasedání souhlasili s vypracováním investičních záměrů na oba projekty.

„Oběma projednanými body vycházíme vstříc ředitelům kulturních institucí, které mají výše zmíněné budovy ve správě. Například Muzeum města Brna požádalo o vypracování investičního záměru na rekonstrukci Měnínské brány, která je jedinou dochovanou městskou branou v Brně. Naposledy se, ne příliš citlivě, rekonstruovala v 70. letech 20. století. V té době byla přizpůsobena k výstavním účelům. V současnosti již řada zásadních prvků prostoru celého objektu dosluhuje a přestává odpovídat nynějším potřebám. Během stavebně-technického průzkumu byla zjištěna velmi vysoká vlhkost zdiva jak v suterénu, tak i v prvním podlaží. Dalším problémem je prosakující kanalizace a celkově špatný stav technických instalací. Naším cílem je upravit prostor tak, aby odpovídal 21. století,“ vysvětlila primátorka Markéta Vaňková.

Díky rekonstrukci se mohou návštěvníci těšit na novinku. „Tou bude trvalá multimediální výstava dokumentující vývoj opevnění města Brna, která bude propojená s 3D virtuální realitou a případně i s počítačovou hrou s dobovou tematikou,“ doplnil radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Na úpravu Měnínské brány se předběžně počítá s náklady kolem 25 milionů korun.

Další bod, který radní projednali, se týkal Domu umění. „Stavební úpravou Domu umění je myšleno podezdění stávajícího ochozu, který směřuje do parku Koliště. Dům umění města Brna navíc takto vzniklou novou místnost využije jako sklad a depozitář. Tyto chybějící prostory si organizace nyní musí pronajímat,“ dodal Marek Fišer.

Cena na tyto úpravy není stanovena. Upřesněna bude po zpracování projektové dokumentace pro územní a stavební řízení.

Bc. Filip Poňuchálek
Kteří tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz Nejnovější tiskové zprávy

Brno podporuje inovátory i výzkumníky z jihu Moravy. Ti mohou získat granty – startuje další výzva programu Prototypuj a ověřuj

Lokátory pro freeridery, vylepšení zubního implantátu a inovativní polymer – to jsou příklady projektů, které v loňském roce získaly podporu z programu Prototypuj a ověřuj. Město Brno prostřednictvím inovační agentury JIC nyní otevírá novou výzvu. Od 27.  března do 5. května do něj mohou inovátoři z jižní Moravy hlásit své projekty a získat až 800 tisíc korun.

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.