Přeskočit na obsah

Magistrát nabídne patnáct pracovních pozic pro výkon veřejné služby

25. listopadu 2020

Opětovné zřízení míst pro výkon veřejné služby odsouhlasili brněnští radní. Celkem by mohlo vzniknout 15 pracovních pozic pro lidi, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní a pobírají příspěvek ve výši existenčního minima. Smluvní spolupráce o organizování veřejné služby se uzavírá nejdéle na dva roky. Je tedy nutné pozice opět zřídit a poté podepsat s Úřadem práce ČR smlouvu o spolupráci. Lidé si díky tomu budou moci udržet příspěvek na živobytí ve vyšší částce tak, jak ho od dubna 2020 stanovila právní úprava. Pokud odpracují více než povinné minimum hodin, příspěvek se jim může navíc navýšit.

Dlouhodobě neaktivní lidé mají za splnění některých podmínek nárok na příspěvek na živobytí. Od letošního dubna došlo k navýšení částek životního a existenčního minima. „Pro zachování výše dávky je povinností klienta nastoupit na veřejnou službu a odpracovat zde alespoň 20 hodin měsíčně. Částka na živobytí se mu může zvýšit o 685 korun v případě, že odpracuje 30 hodin za měsíc. Práce klientů bude bez finančního zatížení Magistrátu města Brna, protože budou stále vedeni jako uchazeči na Úřadu práce ČR. Ale zlepší se jejich situace. Proto věřím, že má smysl i nadále tuto možnost lidem poskytovat,“ uvedla primátorka města Markéta Vaňková.

Zákon zohledňuje snahu o zvýšení příjmu vlastní prací. Tato projevená aktivita má pak vliv na stanovení částky živobytí a výši opakovaných dávek. Lidé zároveň nezůstávají pasivními příjemci podpory. „Magistrát se na realizaci veřejné služby podílí jako spolupracující subjekt Úřadu práce ČR a už v minulosti poskytoval místa na svých útvarech. Také pro následující období projevily jednotlivé odbory MMB zájem, a tak bychom mohli nabídnout celkem 15 míst pro výkon služby. Jedná se o 2 pracovní pozice na Odboru kultury MMB, kde můžeme nabídnout administrativní činnost a archivaci. Dále 10 pozic pro pomocné práce v kuchyni a výdejnách obědů, které nabízí Odbor vnitřních věcí MMB, a nakonec 3 místa pro práci v sociálním šatníku, jež poskytne Odbor sociální péče MMB,“ upřesnil náměstek primátorky Robert Kerndl.

Mgr. Anna Dudková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.