Přeskočit na obsah

Magistrát nabídne patnáct pracovních pozic pro výkon veřejné služby

25. listopadu 2020
Opětovné zřízení míst pro výkon veřejné služby odsouhlasili brněnští radní. Celkem by mohlo vzniknout 15 pracovních pozic pro lidi, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní a pobírají příspěvek ve výši existenčního minima. Smluvní spolupráce o organizování veřejné služby se uzavírá nejdéle na dva roky. Je tedy nutné pozice opět zřídit a poté podepsat s Úřadem práce ČR smlouvu o spolupráci. Lidé si díky tomu budou moci udržet příspěvek na živobytí ve vyšší částce tak, jak ho od dubna 2020 stanovila právní úprava. Pokud odpracují více než povinné minimum hodin, příspěvek se jim může navíc navýšit.

Dlouhodobě neaktivní lidé mají za splnění některých podmínek nárok na příspěvek na živobytí. Od letošního dubna došlo k navýšení částek životního a existenčního minima. „Pro zachování výše dávky je povinností klienta nastoupit na veřejnou službu a odpracovat zde alespoň 20 hodin měsíčně. Částka na živobytí se mu může zvýšit o 685 korun v případě, že odpracuje 30 hodin za měsíc. Práce klientů bude bez finančního zatížení Magistrátu města Brna, protože budou stále vedeni jako uchazeči na Úřadu práce ČR. Ale zlepší se jejich situace. Proto věřím, že má smysl i nadále tuto možnost lidem poskytovat,“ uvedla primátorka města Markéta Vaňková.

Zákon zohledňuje snahu o zvýšení příjmu vlastní prací. Tato projevená aktivita má pak vliv na stanovení částky živobytí a výši opakovaných dávek. Lidé zároveň nezůstávají pasivními příjemci podpory. „Magistrát se na realizaci veřejné služby podílí jako spolupracující subjekt Úřadu práce ČR a už v minulosti poskytoval místa na svých útvarech. Také pro následující období projevily jednotlivé odbory MMB zájem, a tak bychom mohli nabídnout celkem 15 míst pro výkon služby. Jedná se o 2 pracovní pozice na Odboru kultury MMB, kde můžeme nabídnout administrativní činnost a archivaci. Dále 10 pozic pro pomocné práce v kuchyni a výdejnách obědů, které nabízí Odbor vnitřních věcí MMB, a nakonec 3 místa pro práci v sociálním šatníku, jež poskytne Odbor sociální péče MMB,“ upřesnil náměstek primátorky Robert Kerndl.

Mgr. Anna Dudková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.  

Aprílový úklid jako Brno

Týden před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko v Brně přes 130 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na www.UklidmeCesko.cz. Akci letos opět podpořila společnost SAKO Brno a záštitu nad ní převzala primátorka města Brna Markéta Vaňková.