Přeskočit na obsah

Magistrát na jižní Moravě obhájil prvenství v soutěži Přívětivý úřad

10. listopadu 2021

V šestém ročníku soutěže Přívětivý úřad, kterou vyhlašuje Ministerstvo vnitra, opět uspěl Magistrát města Brna, když obhájil loňské prvenství v Jihomoravském kraji. Slavnostní předávání cen se uskutečnilo 8. listopadu v Arcibiskupském paláci v Olomouci. Za město cenu za rok 2021 převzal z rukou náměstka ministra vnitra Petra Vokáče tajemník Oliver Pospíšil.

„Přívětivý úřad je vyhlášen jako soutěž, takže pódiové umístění nebo vítězství každopádně potěší a je oceněním pro všechny naše zaměstnance. Současně může být i zdrojem zdravé rivality – jistě musíme mít ambice nejen na krajský, ale i na celostátní úspěch, jak se to letos podařilo Kolínu, Žďáru nad Sázavou a Ostravě,“ uvedl tajemník Magistrátu města Brna Oliver Pospíšil a dodal: „Zároveň jde o velmi inspirativní burzu nápadů především v podobě každoročně připravované brožury příkladů dobré praxe, která je volně ke stažení na webu ministerstva. Je vidět, že obecní úřady, úřady pražských městských částí a magistráty zvládly složitý rok velmi dobře. Jejich práci stejně jako vloni ovlivnily výzvy spojené se zvládáním covidové pandemie, přesto se dařilo, a mohu to i z vlastní zkušenosti potvrdit, rozšiřovat rozsah veřejných služeb pro veřejnost a zlepšovat jejich kvalitu.“

Mezi příklady dobré praxe se město Brno dostalo s programem kreativních voucherů, jehož prostřednictvím je cíleně podporováno podnikání v kreativních odvětvích a rozvoj malých a středních firem. Jde o jednorázový příspěvek až do výše 100 000 Kč na spolupráci lokálních firem a kreativních profesionálů. Celkově se rozděluje 4,5 mil. Kč. Svým zaměřením projekt cílí na uvědomění si přidané hodnoty kreativních řešení pro firmy, které doposud neměly či měly pouze okrajově zkušenost s aplikací kreativních řešení pro své produkty či služby.

„Stejně jako vloni, i letos jsem si při srovnávání potvrdil, že si město a magistrát nevedou špatně. Mnohé z oceněných projektů v rámci Přívětivého úřadu, jako je například participativní rozpočet nebo senior busy, fungují i u nás. Stejně tak se ukázalo, že samospráva ve spolupráci s úředníky udělala množství správných kroků při zvládání pandemie – otevřeli jsme velkokapacitní očkovací centrum, pomáhali jsme občanům se samotnou registrací do systému očkování prostřednictvím speciální telefonické linky nebo jsme zavedli bezpečný systém odbavování občanů, který vhodně kombinoval elektronické objednávání a vyřizování s osobní návštěvou,“ doplnil tajemník Oliver Pospíšil.

Přívětivý úřad je soutěží mapující stav přívětivosti a otevřenosti obecních a městských úřadů vůči občanům a jejich potřebám. Základní hodnoticí kategorií je poskytování nadstandardních služeb či běžných služeb v nadstandardní kvalitě. Cílem soutěže je ocenit snahu představitelů obcí, měst a obecních/městských úřadů ve zvyšování přívětivosti úřadu. V roce 2021 proběhl šestý ročník. Organizátorem je Ministerstvo vnitra.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.