Přeskočit na obsah

MADE IN SLAVUTYCH. Umění (o) lidské vzájemnosti

26. října 2017 2 minuty čtení
(mak) – Dnes ve 13 hodin budou v Jurkovičově vile Moravské galerie při netradičním obřadu v ukrajinském stylu oddáni čeští snoubenci.

Svatba uzavírá tříletý projekt MADE IN SLAVUTYCH, který brněnská výtvarnice Kateřina Šedá zahájila v roce 2015 na Ukrajině.

Novomanželům poblahopřeje a oslaví s nimi svatbu 44 obyvatel města Slavutyče, kteří v souvislosti s projektem pobývají od 23. října v Brně a do 29. října navštíví ještě Jihlavu a zdejší filmový festival dokumentárních filmů a Prahu.

Kateřina Šedá opět překračuje hranice mezi státy a jejich obyvatelům dává možnost zbořit mezilidské bariéry tvořené předsudky, stereotypy či neschopností empatie. V první fázi svého projektu přiměla obyvatele města Slavutyče, jež bylo postaveno pro lidi postižené černobylskou jadernou havárií, aby podali největší skupinovou žádost o vízum do České republiky (a usilovali tak mimo jiné i o zápis do Guinnessovy knihy rekordů).

Z žadatelů bylo vylosováno 44 těch, které Šedá oficiálně pozvala do České republiky, ubytovala je v českých nebo v ukrajinských u nás žijících rodinách a v rámci druhé fáze projektu pro ně připravila kulturní program, jehož součástí je také česká svatba v ukrajinském stylu.

„Na začátku jsem toho o Ukrajincích moc nevěděla a taky jsem měla tendenci dívat se na ně očima většinové české společnosti jako na levnou pracovní sílu. Proto je cílem mé akce, aby obyvatelé Slavutyče podnikli cestu, po níž získají pocit, že nás zajímá také život a kultura Ukrajinců, a ne jenom jejich pracovní výkon. Proto symbolika svatby jako přijetí do rodiny, posílení sounáležitosti a nové společné cesty,“ vysvětlila autorka projektu.

Z osmi dvojic snoubenců, kteří reagovali na veřejnou výzvu Kateřiny Šedé a byli ochotní se 26. října nechat oddat v ukrajinském stylu, byli vybráni Hana Pospíšilová a Radek Kašparovský. Po obřadu v Jurkovičově vile se v 15 hodin uskuteční v kostele sv. Josefa (Josefská 4) bohoslužba za přátelské vztahy mezi Českou republikou a Ukrajinou a poté se svatebčané přesunou na svatební hostinu do hotelu Slavia. Pro novomanžele je přichystána i svatební cesta na trase Jihlava–Praha–Slavutyč.

Akce je součástí Dnů ukrajinské kultury, kterou pořádá Ukrajinská iniciativa v Brně, a koná se za podpory města Brna a mnoha dalších významných institucí.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.