Přeskočit na obsah

MADE IN SLAVUTYCH. Umění (o) lidské vzájemnosti

26. října 2017 2 minuty čtení
(mak) – Dnes ve 13 hodin budou v Jurkovičově vile Moravské galerie při netradičním obřadu v ukrajinském stylu oddáni čeští snoubenci.

Svatba uzavírá tříletý projekt MADE IN SLAVUTYCH, který brněnská výtvarnice Kateřina Šedá zahájila v roce 2015 na Ukrajině.

Novomanželům poblahopřeje a oslaví s nimi svatbu 44 obyvatel města Slavutyče, kteří v souvislosti s projektem pobývají od 23. října v Brně a do 29. října navštíví ještě Jihlavu a zdejší filmový festival dokumentárních filmů a Prahu.

Kateřina Šedá opět překračuje hranice mezi státy a jejich obyvatelům dává možnost zbořit mezilidské bariéry tvořené předsudky, stereotypy či neschopností empatie. V první fázi svého projektu přiměla obyvatele města Slavutyče, jež bylo postaveno pro lidi postižené černobylskou jadernou havárií, aby podali největší skupinovou žádost o vízum do České republiky (a usilovali tak mimo jiné i o zápis do Guinnessovy knihy rekordů).

Z žadatelů bylo vylosováno 44 těch, které Šedá oficiálně pozvala do České republiky, ubytovala je v českých nebo v ukrajinských u nás žijících rodinách a v rámci druhé fáze projektu pro ně připravila kulturní program, jehož součástí je také česká svatba v ukrajinském stylu.

„Na začátku jsem toho o Ukrajincích moc nevěděla a taky jsem měla tendenci dívat se na ně očima většinové české společnosti jako na levnou pracovní sílu. Proto je cílem mé akce, aby obyvatelé Slavutyče podnikli cestu, po níž získají pocit, že nás zajímá také život a kultura Ukrajinců, a ne jenom jejich pracovní výkon. Proto symbolika svatby jako přijetí do rodiny, posílení sounáležitosti a nové společné cesty,“ vysvětlila autorka projektu.

Z osmi dvojic snoubenců, kteří reagovali na veřejnou výzvu Kateřiny Šedé a byli ochotní se 26. října nechat oddat v ukrajinském stylu, byli vybráni Hana Pospíšilová a Radek Kašparovský. Po obřadu v Jurkovičově vile se v 15 hodin uskuteční v kostele sv. Josefa (Josefská 4) bohoslužba za přátelské vztahy mezi Českou republikou a Ukrajinou a poté se svatebčané přesunou na svatební hostinu do hotelu Slavia. Pro novomanžele je přichystána i svatební cesta na trase Jihlava–Praha–Slavutyč.

Akce je součástí Dnů ukrajinské kultury, kterou pořádá Ukrajinská iniciativa v Brně, a koná se za podpory města Brna a mnoha dalších významných institucí.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.