Přeskočit na obsah

MADE IN SLAVUTYCH. Umění (o) lidské vzájemnosti

26. října 2017 2 minuty čtení
(mak) – Dnes ve 13 hodin budou v Jurkovičově vile Moravské galerie při netradičním obřadu v ukrajinském stylu oddáni čeští snoubenci.

Svatba uzavírá tříletý projekt MADE IN SLAVUTYCH, který brněnská výtvarnice Kateřina Šedá zahájila v roce 2015 na Ukrajině.

Novomanželům poblahopřeje a oslaví s nimi svatbu 44 obyvatel města Slavutyče, kteří v souvislosti s projektem pobývají od 23. října v Brně a do 29. října navštíví ještě Jihlavu a zdejší filmový festival dokumentárních filmů a Prahu.

Kateřina Šedá opět překračuje hranice mezi státy a jejich obyvatelům dává možnost zbořit mezilidské bariéry tvořené předsudky, stereotypy či neschopností empatie. V první fázi svého projektu přiměla obyvatele města Slavutyče, jež bylo postaveno pro lidi postižené černobylskou jadernou havárií, aby podali největší skupinovou žádost o vízum do České republiky (a usilovali tak mimo jiné i o zápis do Guinnessovy knihy rekordů).

Z žadatelů bylo vylosováno 44 těch, které Šedá oficiálně pozvala do České republiky, ubytovala je v českých nebo v ukrajinských u nás žijících rodinách a v rámci druhé fáze projektu pro ně připravila kulturní program, jehož součástí je také česká svatba v ukrajinském stylu.

„Na začátku jsem toho o Ukrajincích moc nevěděla a taky jsem měla tendenci dívat se na ně očima většinové české společnosti jako na levnou pracovní sílu. Proto je cílem mé akce, aby obyvatelé Slavutyče podnikli cestu, po níž získají pocit, že nás zajímá také život a kultura Ukrajinců, a ne jenom jejich pracovní výkon. Proto symbolika svatby jako přijetí do rodiny, posílení sounáležitosti a nové společné cesty,“ vysvětlila autorka projektu.

Z osmi dvojic snoubenců, kteří reagovali na veřejnou výzvu Kateřiny Šedé a byli ochotní se 26. října nechat oddat v ukrajinském stylu, byli vybráni Hana Pospíšilová a Radek Kašparovský. Po obřadu v Jurkovičově vile se v 15 hodin uskuteční v kostele sv. Josefa (Josefská 4) bohoslužba za přátelské vztahy mezi Českou republikou a Ukrajinou a poté se svatebčané přesunou na svatební hostinu do hotelu Slavia. Pro novomanžele je přichystána i svatební cesta na trase Jihlava–Praha–Slavutyč.

Akce je součástí Dnů ukrajinské kultury, kterou pořádá Ukrajinská iniciativa v Brně, a koná se za podpory města Brna a mnoha dalších významných institucí.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Budova hlavního nádraží v Brně
Den architektury ukazuje Brno v mnoha kontextech

Nebourej, transformuj! je motto letošního Dne architektury, který se koná od 30. září do 6. října. Na programu je opět mnoho procházek, výstav a workshopů, díky nimž poznáte tvář Brna z jiné strany. Očím veřejnosti se otevřou prostory standardně nepřístupné. Souběžně s Dnem architektury probíhá v kině Art festival Film a architektura.

Zdena Zábranská; foto: MMB
Zemřela básnířka Zdena Zábranská

Ve středu 21. září se uzavřel život Zdeny Zábranské. Výrazná autorka současné české poezie, dlouholetá redaktorka brněnského nakladatelství Blok a nositelka Ceny města Brna zemřela ve věku 82 let.

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.