MADE IN SLAVUTYCH. Umění (o) lidské vzájemnosti

  • 26. října 2017
  • 2 minuty čtení
(mak) – Dnes ve 13 hodin budou v Jurkovičově vile Moravské galerie při netradičním obřadu v ukrajinském stylu oddáni čeští snoubenci.

Svatba uzavírá tříletý projekt MADE IN SLAVUTYCH, který brněnská výtvarnice Kateřina Šedá zahájila v roce 2015 na Ukrajině.

Novomanželům poblahopřeje a oslaví s nimi svatbu 44 obyvatel města Slavutyče, kteří v souvislosti s projektem pobývají od 23. října v Brně a do 29. října navštíví ještě Jihlavu a zdejší filmový festival dokumentárních filmů a Prahu.

Kateřina Šedá opět překračuje hranice mezi státy a jejich obyvatelům dává možnost zbořit mezilidské bariéry tvořené předsudky, stereotypy či neschopností empatie. V první fázi svého projektu přiměla obyvatele města Slavutyče, jež bylo postaveno pro lidi postižené černobylskou jadernou havárií, aby podali největší skupinovou žádost o vízum do České republiky (a usilovali tak mimo jiné i o zápis do Guinnessovy knihy rekordů).

Z žadatelů bylo vylosováno 44 těch, které Šedá oficiálně pozvala do České republiky, ubytovala je v českých nebo v ukrajinských u nás žijících rodinách a v rámci druhé fáze projektu pro ně připravila kulturní program, jehož součástí je také česká svatba v ukrajinském stylu.

„Na začátku jsem toho o Ukrajincích moc nevěděla a taky jsem měla tendenci dívat se na ně očima většinové české společnosti jako na levnou pracovní sílu. Proto je cílem mé akce, aby obyvatelé Slavutyče podnikli cestu, po níž získají pocit, že nás zajímá také život a kultura Ukrajinců, a ne jenom jejich pracovní výkon. Proto symbolika svatby jako přijetí do rodiny, posílení sounáležitosti a nové společné cesty,“ vysvětlila autorka projektu.

Z osmi dvojic snoubenců, kteří reagovali na veřejnou výzvu Kateřiny Šedé a byli ochotní se 26. října nechat oddat v ukrajinském stylu, byli vybráni Hana Pospíšilová a Radek Kašparovský. Po obřadu v Jurkovičově vile se v 15 hodin uskuteční v kostele sv. Josefa (Josefská 4) bohoslužba za přátelské vztahy mezi Českou republikou a Ukrajinou a poté se svatebčané přesunou na svatební hostinu do hotelu Slavia. Pro novomanžele je přichystána i svatební cesta na trase Jihlava–Praha–Slavutyč.

Akce je součástí Dnů ukrajinské kultury, kterou pořádá Ukrajinská iniciativa v Brně, a koná se za podpory města Brna a mnoha dalších významných institucí.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít