Přeskočit na obsah

Lužánky na Den parků ožijí volnočasovými aktivitami

18. května 2022
Úterý 24. května patří Evropskému dni parků. V tento den ožívají zelené plochy v mnoha metropolích nejrůznějšími aktivitami, letos se k oslavám připojí i Brno. Zdejší Den parků se uskuteční v Lužánkách od 13 do 17 hodin. Veřejnost čekají zdarma lekce jógy, trénink aikida, cvičení pro maminky s kočárky, psi z útulku nebo úniková hra.

„Smyslem akce je připomenout Brňanům, že veřejná zeleň je tu pro ně a skýtá bezpočet možností pro trávení volného času, a osvětlit, jakým způsobem je nová i stávající zeleň podporována v novém Územním plánu města Brna. Právě proto jsme společně s Kanceláří architekta města Brna iniciovali založení nové tradice. Jsem rád, že nám s netradičním oživením parku pro tento den pomohou neziskové organizace a další subjekty, které se věnují sportovním a rekreačním aktivitám,“ řekl radní pro územní plánování a rozvoj města Filip Chvátal.

Do akce se zapojila již desítka organizací a další se stále ještě mohou přidat. Nejširší je zatím nabídka sportu a pohybových aktivit. Sokol Brno nabídne tři programy: S kočárkem do formy, cvičení pro maminky s dětmi a cvičení pro nejmenší za doprovodu rodičů. Oddíl Aikido Ikigai Dojo Brno, který se pravidelně účastní mezinárodních soutěží, seznámí zájemce s tímto japonským bojovým uměním založeným na využití síly protivníka. Na své si přijdou i příznivci jógy, ať už pod vedením My Fitness Life, nebo YOGA Freaks. Senioři pak mohou procvičovat tělo i paměť ve spolupráci se Senior Fitness.
Kdo se chce naopak zklidnit, ten může vyzkoušet Lesní mysl, resp. jejich trénink dovedností vedoucích k životní rovnováze. Celou paletu volnočasových aktivit pro malé i velké nabízí Středisko volného času Lužánky, které kromě kroužků a kurzů pořádá také příměstské tábory a řadu dalších aktivit. Brněnského Dne parků se zúčastní také Městská policie Brno: přivede psy z útulku a předvede ukázku práce psovodů, představí veřejnosti svůj program prevence a ukáže služební elektrokola.

Většina akcí bude v parku Lužánky probíhat od 13 do 17 hodin. Vstup na akci je zdarma.

Evropský den parků každoročně připadá na 24. květen. Jeho smyslem je připomínat si význam dobře koncipované a udržované sítě chráněných území na evropském kontinentu, propaguje smysl zřizování chráněných území a důslednou péči o přírodní, kulturní a historické dědictví. 

Zeleň tvoří důležitou část území města Brna. Šest velkých parků, vedle zmíněných Lužánek ještě Wilsonův les, Denisovy sady, park Špilberk, Tyršův sad a část parku Koliště, má ve správě Veřejná zeleň města Brna, o další významné a oblíbené parky a lesoparky se starají městské části. Veřejnost lákají i botanické areály dvou univerzit. „Na městskou zeleň myslí i nový Územní plán města Brna, protože naším cílem je zelenější Brno. Podporujeme ochranu i zakládání uličních stromořadí. Ve smíšených obytných plochách či plochách určených k bydlení je podíl zeleně stanoven na 30 % a z toho je také 30 % vymezeno pro stromy,“ upřesňuje Filip Chvátal.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.