Přeskočit na obsah

Lužánecký stadion ožívá natáčením filmu Zátopek

29. srpna 2019 3 minuty čtení
(gak) - Dnešním dnem ožívá fotbalový stadion za Lužánkami. Začíná totiž natáčení filmu Davida Ondříčka nazvaného po hlavním hrdinovi Zátopek. Brněnský fotbalový stánek se v něm promění rovnou na dva olympijské stadiony, nahradí totiž Londýn a Helsinky. Jihomoravský filmový nadační fond, který založilo město Brno a Jihomoravský kraj, přispěl na natáčení jedním milionem.

„S produkcí filmu spolupracujeme už od zimy. Jsem moc rád, že si k natáčení snímku o legendě, jíž Emil Zátopek bezesporu je, vybrali další legendu, a to lužánecký stadion z roku 1953, který velmi blízce připomíná sportoviště v Londýně a Helsinkách,“ netají se radostí radní pro kulturu Marek Fišer.

Natáčení je rozděleno do několika etap, během kterých se bude štáb přesouvat po celé České republice. Diváci tak ve filmu uvidí například mnohá místa z Prahy, Plzně i okolí Lipna. Náročné scény z olympijských klání z roku 1948 v Londýně a 1952 v Helsinkách se odehrají právě v Brně. V některých záběrech se přemění také na Berlín.

„Bylo třeba vykácet nálety a vyčistit tribuny, na nichž rostly i stromy, dále provést kompletní rekultivaci trávníku a povrchu - tzn. vybagrování a odvoz 1721 tun zeminy, vysetí nového trávníku, nivelace povrchu, vytyčení běžeckého oválu nebo vytyčení sportovišť,“ vypočítává náročnost přeměny stadionu výkonná producentka filmu Daria Špačková.

Právě dnes začíná první natáčecí den. Za čtyři dny musí filmaři stadion přeměnit tak, aby se co nejvíce podobal tomu helsinskému. V praxi to znamená vyměnit povrch běžeckých drah za antukový. Veškerá sportoviště, která se v rámci natáčení upraví, pak za Lužánkami zůstanou.

V roli Emila Zátopka se objeví Václav Neužil, jeho ženu Danu si zahraje Martha Issová. Aby byli herci ve svých rolích autentičtí, absolvovali několik sportovních tréninků.

Vznik filmu podpořilo milionem korun i město Brno skrze Jihomoravský filmový nadační fond. „Film o oblíbeném českém sportovci je skvělá reklama pro Brno. Stadion se už poněkolikáté stal lokací pro film. Záběry z něj se objevují v Hřebejkově filmu Veterán. Byl také hlavní lokací dokumentu, nyní je ale důležitou součástí celovečerního snímku,“ dodal Fišer.

Stadion už totiž sehrál hlavní roli ve stejnojmenném dokumentárním filmu Tomáše Hlaváčka. Ten v něm v letech 2014–2016 zaznamenával odhodlání fanoušků o oživení tradičního brněnského sportoviště. Dokument měl od té doby premiéru také v Mexiku či Berlíně. Samotný příběh Lužánek a jejich fanoušků si vydobyl vítězství v mezinárodní soutěži Stadium Business Awards v Madridu v kategorii udržitelnost a komunita. Kvůli nedořešeným majetkovým poměrům se ale nedaří postavit v této lokalitě nový moderní stadion.

„Brno se stává stále častěji cílem filmařů i díky pomoci Filmové kanceláře Brno. O vítězství v hlavní kategorii benátského festivalu se v tuto chvíli uchází Marhoulovo Nabarvené ptáče, které se točilo v brněnské káznici, příští měsíc se do města sjedou tvůrci a fandové seriálů na druhý ročník festivalu Serial Killer,“ vypočítává Fišer. Chystá se film Marťanské lodě, příběh o lásce ze současného Brna, kde se v hlavní roli objeví Martin Kyšperský a Eliška Křenková. Filmový podzim pak doplní otevření zrekonstruovaného kina Art 13. září a mezinárodní festival krátkých filmů Brněnská 16 od 9. října.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.

V anketě se lidé těsně vyjádřili pro rozšíření parku na místo stávajících likusáků, foto: Hvězdárna Brno
Anketa o likusáky: Výsledek je těsný, město bude hledat koncepční řešení s VUT

Přes patnáct set lidí se zapojilo do ankety, která řešila budoucnost pěti likusáků na Kraví hoře. Výsledky hovoří těsně pro jejich odstranění a rozšíření parku. Vzhledem k vyrovnanému hlasování bude ale město brát v úvahu i potřeby kreativců, kteří zde dnes mají zkušebny a ateliéry. Koncepční řešení chce hledat s VUT, majitelem zbylé, rozsáhlejší části areálu.

Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky
Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky

Do 30. listopadu 2022 mají lidé šanci ukončit některé exekuce, které v minulosti vznikly z veřejnoprávních dluhů, a to za výhodných podmínek. Již druhé Milostivé léto začalo 1. září.