Lužánecký stadion ožívá natáčením filmu Zátopek - Tiskový servis

Lužánecký stadion ožívá natáčením filmu Zátopek

  • 29. srpna 2019
  • 3 minuty čtení

(gak) - Dnešním dnem ožívá fotbalový stadion za Lužánkami. Začíná totiž natáčení filmu Davida Ondříčka nazvaného po hlavním hrdinovi Zátopek. Brněnský fotbalový stánek se v něm promění rovnou na dva olympijské stadiony, nahradí totiž Londýn a Helsinky. Jihomoravský filmový nadační fond, který založilo město Brno a Jihomoravský kraj, přispěl na natáčení jedním milionem.

„S produkcí filmu spolupracujeme už od zimy. Jsem moc rád, že si k natáčení snímku o legendě, jíž Emil Zátopek bezesporu je, vybrali další legendu, a to lužánecký stadion z roku 1953, který velmi blízce připomíná sportoviště v Londýně a Helsinkách,“ netají se radostí radní pro kulturu Marek Fišer.

Natáčení je rozděleno do několika etap, během kterých se bude štáb přesouvat po celé České republice. Diváci tak ve filmu uvidí například mnohá místa z Prahy, Plzně i okolí Lipna. Náročné scény z olympijských klání z roku 1948 v Londýně a 1952 v Helsinkách se odehrají právě v Brně. V některých záběrech se přemění také na Berlín.

„Bylo třeba vykácet nálety a vyčistit tribuny, na nichž rostly i stromy, dále provést kompletní rekultivaci trávníku a povrchu - tzn. vybagrování a odvoz 1721 tun zeminy, vysetí nového trávníku, nivelace povrchu, vytyčení běžeckého oválu nebo vytyčení sportovišť,“ vypočítává náročnost přeměny stadionu výkonná producentka filmu Daria Špačková.

Právě dnes začíná první natáčecí den. Za čtyři dny musí filmaři stadion přeměnit tak, aby se co nejvíce podobal tomu helsinskému. V praxi to znamená vyměnit povrch běžeckých drah za antukový. Veškerá sportoviště, která se v rámci natáčení upraví, pak za Lužánkami zůstanou.

V roli Emila Zátopka se objeví Václav Neužil, jeho ženu Danu si zahraje Martha Issová. Aby byli herci ve svých rolích autentičtí, absolvovali několik sportovních tréninků.

Vznik filmu podpořilo milionem korun i město Brno skrze Jihomoravský filmový nadační fond. „Film o oblíbeném českém sportovci je skvělá reklama pro Brno. Stadion se už poněkolikáté stal lokací pro film. Záběry z něj se objevují v Hřebejkově filmu Veterán. Byl také hlavní lokací dokumentu, nyní je ale důležitou součástí celovečerního snímku,“ dodal Fišer.

Stadion už totiž sehrál hlavní roli ve stejnojmenném dokumentárním filmu Tomáše Hlaváčka. Ten v něm v letech 2014–2016 zaznamenával odhodlání fanoušků o oživení tradičního brněnského sportoviště. Dokument měl od té doby premiéru také v Mexiku či Berlíně. Samotný příběh Lužánek a jejich fanoušků si vydobyl vítězství v mezinárodní soutěži Stadium Business Awards v Madridu v kategorii udržitelnost a komunita. Kvůli nedořešeným majetkovým poměrům se ale nedaří postavit v této lokalitě nový moderní stadion.

„Brno se stává stále častěji cílem filmařů i díky pomoci Filmové kanceláře Brno. O vítězství v hlavní kategorii benátského festivalu se v tuto chvíli uchází Marhoulovo Nabarvené ptáče, které se točilo v brněnské káznici, příští měsíc se do města sjedou tvůrci a fandové seriálů na druhý ročník festivalu Serial Killer,“ vypočítává Fišer. Chystá se film Marťanské lodě, příběh o lásce ze současného Brna, kde se v hlavní roli objeví Martin Kyšperský a Eliška Křenková. Filmový podzim pak doplní otevření zrekonstruovaného kina Art 13. září a mezinárodní festival krátkých filmů Brněnská 16 od 9. října.

Další články z rubriky