Löw-Beerova vila: Zahrada už je přístupná, dům se otevře v červnu - Tiskový servis

Löw-Beerova vila: Zahrada už je přístupná, dům se otevře v červnu

  • 26. května 2015
  • 3 minuty čtení

(zug) – Brno se může pochlubit další opravenou vilou. Loni skončila památková obnova secesní Löw-Beerovy vily na Drobného ulici v Černých Polích, která přiléhá ke známé funkcionalistické vile Tugendhat. Od středy 27. května je přístupná zahrada Löw-Beerovy vily a návštěvníci brzy budou moci zavítat i na prohlídku domu.

Součástí zahrady je domek, který dříve sloužil jako celnice. „Jde o nejstarší budovu na pozemku, stála tu už v 18. století. Obě vily vznikly později,“ popsala kurátorka Löw-Beerovy vily Petra Svobodová. „Po zrušení celnice budova sloužila jako konírna, kočárovna, garáž či domek zahradníka nebo správce vily.“

Nyní byl zahradní domek s názvem Celnice přeměněn v kavárnu a nevelký výstavní prostor. Od 27. května do 30. srpna je tu přístupná výstava Brněnské stopy rodiny Löw-Beerů. Jde o připomenutí rodiny významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví, která se výrazným způsobem zapsala do historie města Brna a jižní Moravy.

Na panelech se lidé dozví jak o textilním průmyslu v Brně, tak o hospodářských, společenských a kulturních aktivitách rodiny. Ve vitrínách jsou vystaveny faksimile domovského listu Alfreda Löw-Beera, vzorníky textilu, ale i dřevěné cívky, tkalcovské člunky a další exponáty. Vstup na zahradu i na výstavu v Celnici je volný a celý areál je bezbariérový.

V zahradě se bude v sobotu 30. května od 10 do 17 hodin konat dětský den v rámci projektu Brno – město uprostřed Evropy. Malé i velké návštěvníky potěší soutěže, pohádky, kreativní dílna, ale i možnost dozvědět se více o textilním průmyslu a některé dovednosti si i vyzkoušet.

Od 5. června budou probíhat komentované prohlídky vily, vždy od pátku do neděle. Plně otevřený bude dům na podzim, kdy zde bude nainstalována expozice Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat.

Z historie domu
Alfred Löw-Beer dům z počátku 20. století i s rozlehlým pozemkem zakoupil od dědiců původního majitele a stavitele továrníka Moritze Fuhrmanna. Ve 30. letech nechal vilu částečně stavebně upravit vídeňským architektem Rudolfem Baumfeldem.

Horní část pozemku věnoval Alfred na konci 20. let své dceři Gretě, která si na něm s manželem Fritzem Tugendhatem (za značného finančního přispění otce) nechala postavit rodinný dům – světoznámou vilu Tugendhat.

V roce 1940 zabavili vilu Gretiných rodičů Němci pro potřeby gestapa. V roce 1946 byla nad objektem ustanovena národní správa a v roce 1954 se stal majetkem československého státu. V letech 1962–2012 zde sídlil domov mládeže.

V současnosti je Löw-Beerova vila v majetku Jihomoravského kraje a ve správě Muzea Brněnska.

Na obnovu přispěla Evropská unie
V květnu 2013 byla zahájena památková obnova vily financovaná z Regionálního operačního programu NUTS 2 Jihovýchod.

Při kompletní rekonstrukci stavby v letech 2013–2014 za více než 60 milionů korun byla opravena střecha a světlík, kterým zatékalo. Provlhlé podzemní podlaží bylo izolováno, instalováno bylo nové ústřední vytápění a nové rozvody. Vznikla zde rovněž nová sociální zařízení a také výtah pro handicapované.

Četné řemeslné práce, tedy malby, obklady či nátěry, si vyžádal také interiér. Byly opraveny okna a dveře. Odborně byly restaurovány původní prvky stavby, tedy štuky (stropy), kovové (okenní mříže, vnitřní mříže, zábradlí, kovová světla, venkovní oplocení, kovové části krbu), kamenné (venkovní sokl, chodníček průjezdu, venkovní schodiště, obklady krbu a parapetů) a dřevěné prvky (u některých dveří a vrat, dřevěné schodiště, obklady).

I Celnice byla obnovena za finanční spoluúčasti programu ROP NUTS 2 Jihovýchod, její rekonstrukce stála asi 11,5 milionu korun.

Více informací k provozu a kulturnímu programu areálu najdete na webu www.vilalowbeer.cz.

Další články z rubriky

Nejnovější články