Přeskočit na obsah

Loňské Cuvée Špilberk už je v lahvích. Další sklizeň se blíží

21. srpna 2018 2 minuty čtení
(ral) – Jednu ze sta lahví loňského špilberského vína dnes předseda spolku Vinice na Špilberku Jiří Nečas předal primátorovi města Brna Petru Vokřálovi. Zároveň už se brněnští vinaři připravují na sklizeň letošní. Vzhledem k suchému a teplému počasí ji plánují již na přelom srpna a září.

Před pěti lety se na svahy Špilberku vrátila vinná réva. Sezónu od sezóny se tu vinaři těší z větší úrody. Letos i přes sužující vedra hlásí mnohem více hroznů než loni. „Sbírat je budeme asi už za čtrnáct dní. Pěstujeme rulandské šedé, rulandské bílé a ryzlink rýnský. Z těchto tří odrůd pak vyrábíme Cuvée Špilberk,“ popsal Jiří Nečas.

Z loňské úrody naplnili asi sto lahví. Jednu z nich dnes obdržel primátor Petr Vokřál. Další slouží převážně jako reprezentativní dárky pro různé návštěvy. „O vinici se staráme zdarma ve svém volném čase. Produkty nevnímáme jako příležitost k zisku, ale hlavně jako symbolický návrat k tradici, připomínku dlouhé historie vinařství a jeho propagaci,“ vysvětlil Jiří Nečas.

Když v roce 1858 opustili Špilberk poslední vězni, změnil se kopec v centru města na veřejně přístupný park. Vysazeny tu byly domácí i exotické dřeviny, ale s návratem vinné révy se nepočítalo. Myšlenka obnovit zde pěstování vína se v minulosti objevila několikrát, k faktické výsadbě ale došlo až v roce 2014.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Faktor K v Káznici na Bratislavské
S drakem v oblacích objevujte možnosti kultury

Kultura, sport nebo rodinné aktivity si o víkendu berou vládu nad Brnem. Do nebes vystoupají účastníci Brněnského kotólu, tvořit z přírodnin můžou děti na špilberské Hlídce a vypustit draka z letního úkrytu zase na Kraví hoře. Faktor K, Next wawe či Be2Can přináší výjimečné umělecké počiny do nevšedních míst.

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.