Loď Brno doplní na hladině přehrady zrekonstruovaná Morava

  • 03. června 2020
  • 2 minuty čtení
(mesz) - Bratislava, Moskva, nebo Morava? V létě vypluje na hladinu brněnské přehrady loď pojmenovaná Morava. O novém názvu spravené historické lodi rozhodla více než polovina lidí hlasujících v anketě.

Vítězný název Morava odkazuje na loď, která společně s lodí Brno zahajovala v roce 1946 provoz lodní dopravy na brněnské přehradě. Dnes je na hladině jen loď Brno, ke které se připojí Morava s odkazem na historii. 

Další možnosti pojmenování se vztahovaly k Brnu či minulosti samotné lodi. Moskva je původní název, se kterým se loď plavila po přehradě před svým přejmenováním na Dallas v devadesátých letech. Bratislava by se držela tradice, kdy stávající flotila nových lodí nese názvy podle brněnských partnerských měst.

V anketě hlasovalo 3430 lidí starších 15 let s trvalým pobytem v Brně a ověřeným účtem na Brno iD na webu Brno iD. Dalších sto pak hlasovalo osobně na pobočkách Knihovny Jiřího Mahena v Brně. 

Původní dvoupalubovou elektrickou motorovou osobní loď Moskva začali svépomocí stavět zaměstnanci dopravního podniku v roce 1954. V letech 1981 až 1985 byla rekonstruována a v pravidelném provozu sloužila do konce plavební sezóny 2011.

Na počest nového partnerského města byla v roce 1992 přejmenována na Dallas. V květnu 2013 byla loď prohlášena Ministerstvem kultury České republiky za kulturní památku. 

V březnu roku 2016 byl, a to mimo jiné v souvislosti s probíhajícím programem DPMB, a. s., na provoz retro vozidel, zahájen legislativní proces, posvěcený mj. Národním památkovým ústavem. 

Práce, které probíhají od jara loňského roku, zahrnují opravu hlavní paluby, kormidelního systému, interiéru, elektroinstalace, dnové a boční obšívky, vodotěsné přepážky, požárního a drenážního systému.

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít