Přeskočit na obsah

Lidé zvolili tři medailové projekty. Příští týden vypukne finálové hlasování

23. října 2018 3 minuty čtení
(ral) – Sál pro komunitní centrum Lerchova, mládežnické klubovny pod Bílou horou a tabule s odjezdy v podchodu pod Hlavním nádražím. Tyto tři návrhy na včerejším Medailovém setkání nejvíce zaujaly veřejnost a během hlasování, které začíná 1. listopadu, se budou zobrazovat na prvních místech v hlasovací galerii.

V Rytířském sále bylo včera v podvečer mimořádně živo. U panelů přibližujících třiašedesát projektů, které se dostaly do závěrečné fáze participativního rozpočtu, diskutovali navrhovatelé s hlasujícími a snažili se získat jejich podporu. Jen devět nejúspěšnějších z nich totiž postoupilo do užšího finále a mělo prostor předstoupit před publikum a své vize jim v pěti minutách vyložit obšírněji.

V několikakolovém hlasování od počátku vedl projekt Ireny Greplové zaměřený na bývalý vojenský areál na Lerchově ulici. „Snažíme se už celých 17 let tento areál oživit a dnes jsme asi nejdál. Navrhovaný projekt Sál pro komunitní centrum navazuje na dva loňské úspěšné projekty, a to Komunitní centrum se zázemím pro Kraví horu a Ploty pro komunitní centrum. Oba projekty se realizují, ploty budou zanedlouho hotové. Místní občané tedy vidí, že se něco děje a že když se lidé zapojí a snaží se, přináší to své ovoce,“ prohlásila Greplová. Projekt víceúčelového sálu pro kulturní i sportovní aktivity včera získal nejvíce hlasů a odnesl si pomyslnou zlatou medaili.

Jen o pár hlasů méně obdržel návrh nových mládežnických kluboven v areálu Domu dětí a mládeže pod Bílou horou. „Současné klubovny nevyhovují kapacitně ani technicky. Jsou dřevěné, nezateplené, a když se v nich v zimě topí pomocí přímotopů, teplo rychle uniká. Takový provoz je nejen neekonomický, ale i neekologický. Chceme proto tyto staré klubovny ze 70. let odstranit a na jejich místě postavit klubovny nové, z certifikovaných materiálů, zdravotně nezávadné a vhodné pro pobyt dětí, mládeže i dospělých, kteří by tu chtěli trávit volný čas,“ popsala Michaela Foltýnová s tím, že nové klubovny by také byly větší a vyřešily nedostatečnou kapacitu, kvůli které nyní děti čekají na přijetí do kroužků a spolků v pořadníku.

O bronzové umístění se strhl nečekaný souboj, neboť po posledním kole hlasování měly dva projekty na třetím a čtvrtém místě shodný počet hlasů. Nenadálou situaci muselo vyřešit speciální hlasování, ze kterého vzešel vítězně návrh Pavla Melichárka. Ten chce do podchodu pod hlavní nádraží umístit informační tabuli s odjezdy MHD, tak aby se cestující mohl podle aktuálních spojů rozhodnout, kterou linku využije, dříve než vyjde na konkrétní nástupiště. „Původně jsem projekt nacenil na 150 tisíc a měla to být jedna tabule. Ale pak mne oslovilo město a dopravní podnik a navrhly dát tam těch tabulí rovnou pět, i k východům na trolejbusové nástupiště nebo k autobusu 67. Tak jsem se nechal ukecat a rázem je z toho projekt za 750 tisíc,“ pobavil publikum Melichárek. „Kdyby se ale na tu tabuli podívalo sto tisíc lidí a ušetřilo si pár vteřin času a nebezpečné přebíhání mezi ostrůvky nebo moknutí za deště, byl by ten náklad 75 halířů na jednoho uživatele a to není tak moc,“ dodal.

Veroniku Lipmanovou zajímaly všechny projekty, které se týkaly zeleně. „Líbí se mi, že se částka participativního rozpočtu rozdělí mezi více projektů. Víc lidí dostane víc šancí něco změnit. Příští rok bych se chtěla zapojit aktivněji, v hlavě se mi rýsuje vlastní projekt,“ plánuje.

Všechny návrhy si můžete prohlédnout nejen na webu, ale také na výstavě na náměstí Svobody. A pokud jste občan Brna a je vám více než 18, k dispozici máte 5 kladných a 2 záporné hlasy, které můžete od 1. do 22. listopadu použít při finálovém hlasování. Více informací naleznete na stránkách participativního rozpočtu: www.damenavas.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Umělecký ředitel Jiří Hajdyla a dramaturgyně Alžběta Michalová z Divadla Polárka. Foto: Zdeněk Kolařík
Sociální sítě oproti divadlu postrádají zásadní věc – společný zážitek

Za hvězdami lidé v Brně míří na Kraví horu, ale kdyby z ní seběhli dolů až pod Björnsonův sad, najdou v Tučkově ulici divadlo pojmenované po jedné z nejznámějších hvězd noční oblohy – Polárka. Děti od narození do dospělosti sem už léta míří za autorskými inscenacemi, které jim pomáhají orientovat se v divadelním (i jejich vlastním) vesmíru. O aktuální sezoně i budoucím směřování scény jsme si povídali s novým uměleckým ředitelem Jiřím Hajdylou a dramaturgyní Alžbětou Michalovou.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Nejnovější články

Umělecký ředitel Jiří Hajdyla a dramaturgyně Alžběta Michalová z Divadla Polárka. Foto: Zdeněk Kolařík
Sociální sítě oproti divadlu postrádají zásadní věc – společný zážitek

Za hvězdami lidé v Brně míří na Kraví horu, ale kdyby z ní seběhli dolů až pod Björnsonův sad, najdou v Tučkově ulici divadlo pojmenované po jedné z nejznámějších hvězd noční oblohy – Polárka. Děti od narození do dospělosti sem už léta míří za autorskými inscenacemi, které jim pomáhají orientovat se v divadelním (i jejich vlastním) vesmíru. O aktuální sezoně i budoucím směřování scény jsme si povídali s novým uměleckým ředitelem Jiřím Hajdylou a dramaturgyní Alžbětou Michalovou.

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.