Přeskočit na obsah

Lidé zvolili tři medailové projekty. Příští týden vypukne finálové hlasování

23. října 2018 3 minuty čtení
(ral) – Sál pro komunitní centrum Lerchova, mládežnické klubovny pod Bílou horou a tabule s odjezdy v podchodu pod Hlavním nádražím. Tyto tři návrhy na včerejším Medailovém setkání nejvíce zaujaly veřejnost a během hlasování, které začíná 1. listopadu, se budou zobrazovat na prvních místech v hlasovací galerii.

V Rytířském sále bylo včera v podvečer mimořádně živo. U panelů přibližujících třiašedesát projektů, které se dostaly do závěrečné fáze participativního rozpočtu, diskutovali navrhovatelé s hlasujícími a snažili se získat jejich podporu. Jen devět nejúspěšnějších z nich totiž postoupilo do užšího finále a mělo prostor předstoupit před publikum a své vize jim v pěti minutách vyložit obšírněji.

V několikakolovém hlasování od počátku vedl projekt Ireny Greplové zaměřený na bývalý vojenský areál na Lerchově ulici. „Snažíme se už celých 17 let tento areál oživit a dnes jsme asi nejdál. Navrhovaný projekt Sál pro komunitní centrum navazuje na dva loňské úspěšné projekty, a to Komunitní centrum se zázemím pro Kraví horu a Ploty pro komunitní centrum. Oba projekty se realizují, ploty budou zanedlouho hotové. Místní občané tedy vidí, že se něco děje a že když se lidé zapojí a snaží se, přináší to své ovoce,“ prohlásila Greplová. Projekt víceúčelového sálu pro kulturní i sportovní aktivity včera získal nejvíce hlasů a odnesl si pomyslnou zlatou medaili.

Jen o pár hlasů méně obdržel návrh nových mládežnických kluboven v areálu Domu dětí a mládeže pod Bílou horou. „Současné klubovny nevyhovují kapacitně ani technicky. Jsou dřevěné, nezateplené, a když se v nich v zimě topí pomocí přímotopů, teplo rychle uniká. Takový provoz je nejen neekonomický, ale i neekologický. Chceme proto tyto staré klubovny ze 70. let odstranit a na jejich místě postavit klubovny nové, z certifikovaných materiálů, zdravotně nezávadné a vhodné pro pobyt dětí, mládeže i dospělých, kteří by tu chtěli trávit volný čas,“ popsala Michaela Foltýnová s tím, že nové klubovny by také byly větší a vyřešily nedostatečnou kapacitu, kvůli které nyní děti čekají na přijetí do kroužků a spolků v pořadníku.

O bronzové umístění se strhl nečekaný souboj, neboť po posledním kole hlasování měly dva projekty na třetím a čtvrtém místě shodný počet hlasů. Nenadálou situaci muselo vyřešit speciální hlasování, ze kterého vzešel vítězně návrh Pavla Melichárka. Ten chce do podchodu pod hlavní nádraží umístit informační tabuli s odjezdy MHD, tak aby se cestující mohl podle aktuálních spojů rozhodnout, kterou linku využije, dříve než vyjde na konkrétní nástupiště. „Původně jsem projekt nacenil na 150 tisíc a měla to být jedna tabule. Ale pak mne oslovilo město a dopravní podnik a navrhly dát tam těch tabulí rovnou pět, i k východům na trolejbusové nástupiště nebo k autobusu 67. Tak jsem se nechal ukecat a rázem je z toho projekt za 750 tisíc,“ pobavil publikum Melichárek. „Kdyby se ale na tu tabuli podívalo sto tisíc lidí a ušetřilo si pár vteřin času a nebezpečné přebíhání mezi ostrůvky nebo moknutí za deště, byl by ten náklad 75 halířů na jednoho uživatele a to není tak moc,“ dodal.

Veroniku Lipmanovou zajímaly všechny projekty, které se týkaly zeleně. „Líbí se mi, že se částka participativního rozpočtu rozdělí mezi více projektů. Víc lidí dostane víc šancí něco změnit. Příští rok bych se chtěla zapojit aktivněji, v hlavě se mi rýsuje vlastní projekt,“ plánuje.

Všechny návrhy si můžete prohlédnout nejen na webu, ale také na výstavě na náměstí Svobody. A pokud jste občan Brna a je vám více než 18, k dispozici máte 5 kladných a 2 záporné hlasy, které můžete od 1. do 22. listopadu použít při finálovém hlasování. Více informací naleznete na stránkách participativního rozpočtu: www.damenavas.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.