Přeskočit na obsah

Lidé zvolili tři medailové projekty. Příští týden vypukne finálové hlasování

23. října 2018 3 minuty čtení
(ral) – Sál pro komunitní centrum Lerchova, mládežnické klubovny pod Bílou horou a tabule s odjezdy v podchodu pod Hlavním nádražím. Tyto tři návrhy na včerejším Medailovém setkání nejvíce zaujaly veřejnost a během hlasování, které začíná 1. listopadu, se budou zobrazovat na prvních místech v hlasovací galerii.

V Rytířském sále bylo včera v podvečer mimořádně živo. U panelů přibližujících třiašedesát projektů, které se dostaly do závěrečné fáze participativního rozpočtu, diskutovali navrhovatelé s hlasujícími a snažili se získat jejich podporu. Jen devět nejúspěšnějších z nich totiž postoupilo do užšího finále a mělo prostor předstoupit před publikum a své vize jim v pěti minutách vyložit obšírněji.

V několikakolovém hlasování od počátku vedl projekt Ireny Greplové zaměřený na bývalý vojenský areál na Lerchově ulici. „Snažíme se už celých 17 let tento areál oživit a dnes jsme asi nejdál. Navrhovaný projekt Sál pro komunitní centrum navazuje na dva loňské úspěšné projekty, a to Komunitní centrum se zázemím pro Kraví horu a Ploty pro komunitní centrum. Oba projekty se realizují, ploty budou zanedlouho hotové. Místní občané tedy vidí, že se něco děje a že když se lidé zapojí a snaží se, přináší to své ovoce,“ prohlásila Greplová. Projekt víceúčelového sálu pro kulturní i sportovní aktivity včera získal nejvíce hlasů a odnesl si pomyslnou zlatou medaili.

Jen o pár hlasů méně obdržel návrh nových mládežnických kluboven v areálu Domu dětí a mládeže pod Bílou horou. „Současné klubovny nevyhovují kapacitně ani technicky. Jsou dřevěné, nezateplené, a když se v nich v zimě topí pomocí přímotopů, teplo rychle uniká. Takový provoz je nejen neekonomický, ale i neekologický. Chceme proto tyto staré klubovny ze 70. let odstranit a na jejich místě postavit klubovny nové, z certifikovaných materiálů, zdravotně nezávadné a vhodné pro pobyt dětí, mládeže i dospělých, kteří by tu chtěli trávit volný čas,“ popsala Michaela Foltýnová s tím, že nové klubovny by také byly větší a vyřešily nedostatečnou kapacitu, kvůli které nyní děti čekají na přijetí do kroužků a spolků v pořadníku.

O bronzové umístění se strhl nečekaný souboj, neboť po posledním kole hlasování měly dva projekty na třetím a čtvrtém místě shodný počet hlasů. Nenadálou situaci muselo vyřešit speciální hlasování, ze kterého vzešel vítězně návrh Pavla Melichárka. Ten chce do podchodu pod hlavní nádraží umístit informační tabuli s odjezdy MHD, tak aby se cestující mohl podle aktuálních spojů rozhodnout, kterou linku využije, dříve než vyjde na konkrétní nástupiště. „Původně jsem projekt nacenil na 150 tisíc a měla to být jedna tabule. Ale pak mne oslovilo město a dopravní podnik a navrhly dát tam těch tabulí rovnou pět, i k východům na trolejbusové nástupiště nebo k autobusu 67. Tak jsem se nechal ukecat a rázem je z toho projekt za 750 tisíc,“ pobavil publikum Melichárek. „Kdyby se ale na tu tabuli podívalo sto tisíc lidí a ušetřilo si pár vteřin času a nebezpečné přebíhání mezi ostrůvky nebo moknutí za deště, byl by ten náklad 75 halířů na jednoho uživatele a to není tak moc,“ dodal.

Veroniku Lipmanovou zajímaly všechny projekty, které se týkaly zeleně. „Líbí se mi, že se částka participativního rozpočtu rozdělí mezi více projektů. Víc lidí dostane víc šancí něco změnit. Příští rok bych se chtěla zapojit aktivněji, v hlavě se mi rýsuje vlastní projekt,“ plánuje.

Všechny návrhy si můžete prohlédnout nejen na webu, ale také na výstavě na náměstí Svobody. A pokud jste občan Brna a je vám více než 18, k dispozici máte 5 kladných a 2 záporné hlasy, které můžete od 1. do 22. listopadu použít při finálovém hlasování. Více informací naleznete na stránkách participativního rozpočtu: www.damenavas.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.