Přeskočit na obsah

Lidé uctili památku obětí druhé světové války. Od jejího konce uplynulo 73 let

08. května 2018 2 minuty čtení
(ral) – Téměř dvě stě studentů odvlečených do koncentračního tábora. Více než třináct set popravených a umučených. Bezpočet vězněných a trýzněných. Takové je skóre válečných let pouhé jedné brněnské lokality – Kounicových kolejí. Dnes ráno se sem lidé přišli poklonit památce těchto obětí. Vzpomínka na konec světové války proběhla odpoledne také na Moravském náměstí.

Kounicovým kolejím, které se za druhé světové války proměnily v gestapácké vězení a popraviště, se záhy vrátila jejich původní funkce a studenti je obývají dodnes. Řadu let však zůstávají i pietním místem, na kterém se při významných výročích scházejí lidé, aby v autentických kulisách vzdali čest obětem druhé světové války. „Proč si dnes tyto pohnuté doby připomínáme? Protože z mého pohledu je potřeba si uvědomovat, že svoboda, která dnes vypadá tak samozřejmě, samozřejmá není. Měli bychom proto bojovat s každým, byť malým, projevem nesvobody, a netolerovat nesvobodu ani v těch místech, která se nás zdánlivě netýkají. Neboť před těmi více než 73 lety to tak mohlo také vypadat,“ připomněl ve svém proslovu primátor města Brna Petr Vokřál.

Slavnostního pietního aktu přímo na dvoře Kounicových kolejí se zúčastnili zástupci parlamentu, kraje, vysokých škol i válečných veteránů. Vedení města reprezentovali vedle primátora Petra Vokřála také jeho náměstci Petr Hladík a Martin Ander. Všem přítomným se pak otevřely dveře pamětní síně, ve které jsou vystaveny předměty každodenní potřeby jako oblečení či odznak gestapa, ale i korespondence či motáky.

Konec druhé světové války připomněla i odpolední akce na Moravském náměstí, kam přišli lidé položit květiny k pomníku Rudoarmějce. Socha byla poprvé vystavena v roce 1955 jako hold desátému výročí osvobození Brna od nacistů. 

Den vítězství se v Evropě slaví v různé dny. Nizozemci si ho připomínají už 4. května, zatímco Rusové až 9. Stejně jako v České republice se 8. květen za den konce druhé světové války označuje také v Polsku, Francii nebo v Norsku.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.