Přeskočit na obsah

Lidé si prohlédnou model, v němž světoví odborníci měřili zvukové vlastnosti sálu Janáčkova kulturního centra

01. prosince 2021

Model koncertního sálu Janáčkova kulturního centra posloužil nedávno pro akustická měření, nyní ho čeká druhý život. Stane se exponátem, do něhož bude moci nahlédnout každý zájemce. Brněnští radní doporučili zastupitelům schválit dotaci 242 tisíc korun na jeho vytvoření.

O individuální investiční dotaci ve výši 242 000 korun s DPH požádala město příspěvková organizace Jihomoravského kraje Moravian Science Centre Brno. Ta provozuje VIDA! science centrum, zaměřené na propagaci a popularizaci vědy. Peníze půjdou na vytvoření expozice o měření akustiky moderních koncertních sálů, jejíž hlavní částí bude již existující model sálu Janáčkova kulturního centra.

Model v létě posloužil pro akustická měření, jež prováděl tým světoznámého odborníka Yasuhisy Toyoty z japonské společnosti Nagata Acoustics. Ta se podílí na návrhu akustických vlastností nejslavnějších koncertních sálů světa. V České republice se k takto detailnímu měření a simulaci akustických parametrů prostoru přistoupilo poprvé.

„Ve světě je obvyklé, že si lidé mohou modely sálů prohlédnout, zajímá je to. Proto jsme takový exponát spolu s Filharmonií Brno iniciovali i my,“ uvedl náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný. „Model
v měřítku 1 : 10 bude otevřený z jedné části tak, aby bylo možné nahlédnout do jeho nitra. Doplní ho panely
s protokoly a popisem měření, panely s fotografiemi a protokoly s nákresy výsledků. Aby nedošlo k jeho poškození, bude umístěn v ochranném průhledném boxu na podstavci,“

doplnil Tomáš Koláčný.

Exponát bude dočasně umístěn při vstupu do VIDA! science centra, kde bude chráněn proti povětrnostním vlivům, ale bude dostupný všem příchozím návštěvníkům. Po dokončení Janáčkova kulturního centra se přesune tam.

Moravian Science Centre Brno je oprávněn čerpat dotaci k realizaci projektu nejpozději do 30. dubna 2022.

Mgr. Zuzana Gregorová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 064
mobil: +420 777 469 972
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích

Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.

Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu

Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.

Tři největší česká města Praha, Brno, Ostrava a Moravskoslezský kraj se prezentují na veletrhu MIPIM ve Francii

Ve společné expozici s názvem Czech Cities & Regions se na prestižním mezinárodním veletrhu investičních příležitostí MIPIM ve francouzském Cannes letos představí město Ostrava spolu s Moravskoslezským krajem, Prahou a Brnem. Veletrh se uskuteční ve dnech 14. až 17. března 2023. Zahraniční investory a developery seznámí s pestrou nabídkou možností investic jak na svém jádrovém území, tak i na městských pozemcích v průmyslové zóně Mošnov.