Přeskočit na obsah

Lidé si prohlédnou model, v němž světoví odborníci měřili zvukové vlastnosti sálu Janáčkova kulturního centra

01. prosince 2021

Model koncertního sálu Janáčkova kulturního centra posloužil nedávno pro akustická měření, nyní ho čeká druhý život. Stane se exponátem, do něhož bude moci nahlédnout každý zájemce. Brněnští radní doporučili zastupitelům schválit dotaci 242 tisíc korun na jeho vytvoření.

O individuální investiční dotaci ve výši 242 000 korun s DPH požádala město příspěvková organizace Jihomoravského kraje Moravian Science Centre Brno. Ta provozuje VIDA! science centrum, zaměřené na propagaci a popularizaci vědy. Peníze půjdou na vytvoření expozice o měření akustiky moderních koncertních sálů, jejíž hlavní částí bude již existující model sálu Janáčkova kulturního centra.

Model v létě posloužil pro akustická měření, jež prováděl tým světoznámého odborníka Yasuhisy Toyoty z japonské společnosti Nagata Acoustics. Ta se podílí na návrhu akustických vlastností nejslavnějších koncertních sálů světa. V České republice se k takto detailnímu měření a simulaci akustických parametrů prostoru přistoupilo poprvé.

„Ve světě je obvyklé, že si lidé mohou modely sálů prohlédnout, zajímá je to. Proto jsme takový exponát spolu s Filharmonií Brno iniciovali i my,“ uvedl náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný. „Model
v měřítku 1 : 10 bude otevřený z jedné části tak, aby bylo možné nahlédnout do jeho nitra. Doplní ho panely
s protokoly a popisem měření, panely s fotografiemi a protokoly s nákresy výsledků. Aby nedošlo k jeho poškození, bude umístěn v ochranném průhledném boxu na podstavci,“

doplnil Tomáš Koláčný.

Exponát bude dočasně umístěn při vstupu do VIDA! science centra, kde bude chráněn proti povětrnostním vlivům, ale bude dostupný všem příchozím návštěvníkům. Po dokončení Janáčkova kulturního centra se přesune tam.

Moravian Science Centre Brno je oprávněn čerpat dotaci k realizaci projektu nejpozději do 30. dubna 2022.

Mgr. Zuzana Gregorová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 064
mobil: +420 777 469 972
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Úspěšní cizinci působící v Brně se stali ambasadory města. Dnes na Nové radnici prezentovali své zkušenosti

Je jich 13. Pocházejí z 11 zemí. Společné mají to, že se usadili v Brně, podnikají, působí ve výzkumu a managementu a dokáží prezentovat příležitosti pro spolupráci s brněnskými firmami a institucemi v regionech svého původu. Brněnští ambasadoři. Jejich vybraní zástupci dnes navštívili Novou radnici.

Rekonstrukce kluboven pod Bílou horou proběhla díky participativnímu rozpočtu Dáme na vás

V úterý 29. 11. byly v Židenicích slavnostně otevřeny Mládežnické klubovny pod Bílou horou. Prostory byly zrekonstruovány díky participativnímu rozpočtu Dáme na Vás. Areál s multifunkčním hřištěm využívá o víkendu i široká veřejnost, kdy zejména rodiče s dětmi oceňují, že je zde k dispozici také sociální zařízení a pitná voda. Mnohé rodiny navíc areál navštěvují po generace, protože první klubovna zde vznikla již téměř před 50 lety a někteří její tehdejší uživatelé sem dodnes rádi zavítají.

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.