Přeskočit na obsah

Lidé si prohlédnou model, v němž světoví odborníci měřili zvukové vlastnosti sálu Janáčkova kulturního centra

01. prosince 2021
Model koncertního sálu Janáčkova kulturního centra posloužil nedávno pro akustická měření, nyní ho čeká druhý život. Stane se exponátem, do něhož bude moci nahlédnout každý zájemce. Brněnští radní doporučili zastupitelům schválit dotaci 242 tisíc korun na jeho vytvoření.

O individuální investiční dotaci ve výši 242 000 korun s DPH požádala město příspěvková organizace Jihomoravského kraje Moravian Science Centre Brno. Ta provozuje VIDA! science centrum, zaměřené na propagaci a popularizaci vědy. Peníze půjdou na vytvoření expozice o měření akustiky moderních koncertních sálů, jejíž hlavní částí bude již existující model sálu Janáčkova kulturního centra.

Model v létě posloužil pro akustická měření, jež prováděl tým světoznámého odborníka Yasuhisy Toyoty z japonské společnosti Nagata Acoustics. Ta se podílí na návrhu akustických vlastností nejslavnějších koncertních sálů světa. V České republice se k takto detailnímu měření a simulaci akustických parametrů prostoru přistoupilo poprvé.

„Ve světě je obvyklé, že si lidé mohou modely sálů prohlédnout, zajímá je to. Proto jsme takový exponát spolu s Filharmonií Brno iniciovali i my,“ uvedl náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný. „Model
v měřítku 1 : 10 bude otevřený z jedné části tak, aby bylo možné nahlédnout do jeho nitra. Doplní ho panely
s protokoly a popisem měření, panely s fotografiemi a protokoly s nákresy výsledků. Aby nedošlo k jeho poškození, bude umístěn v ochranném průhledném boxu na podstavci,“

doplnil Tomáš Koláčný.

Exponát bude dočasně umístěn při vstupu do VIDA! science centra, kde bude chráněn proti povětrnostním vlivům, ale bude dostupný všem příchozím návštěvníkům. Po dokončení Janáčkova kulturního centra se přesune tam.

Moravian Science Centre Brno je oprávněn čerpat dotaci k realizaci projektu nejpozději do 30. dubna 2022.

Mgr. Zuzana Gregorová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 064
mobil: +420 777 469 972
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ odstartuje křtem galerijní tramvaje už 3. října. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.

Zhotovitel úprav Sálu Břetislava Bakaly je vybrán, práce na nové scéně Divadla Bolka Polívky potrvají 16 týdnů

Stavební úpravy a instalaci divadelních technologií v Sále Břetislava Bakaly, kde má od jara hrát Divadlo Bolka Polívky, provede firma GRADOIR, a to za cenu 9 806 902 korun bez DPH. Rozhodli o tom dnes brněnští radní.