Lidé si připomněli konec války i oběti nacistického režimu v Brně - Tiskový servis
V areálu Kounicových kolejí položili účastníci aktu květiny a věnce k pomníku Vlastence, který se nachází na bývalém popravišti. „Kounicovy studentské koleje se staly symbolem smutku, bezpráví, bolesti a smrti. Je nezbytné si tuto černou kapitolu dějin neustále připomínat. Zejména dalším mladým generacím by se mohlo možná zdát, že se jich doba minulá vůbec netýká. Ale není tomu tak. Je třeba nezapomenout na 60 milionů obětí 2. světové války, 1350 lidí, kteří v těchto místech zemřeli. Je nezbytné stále bojovat proti násilí, chránit a bránit základní lidské svobody a hodnoty,“ řekla primátorka města Markéta Vaňková.
Z představitelů města se kromě ní vzpomínkové sešlosti zúčastnil také náměstek Robert Kerndl a dvojice radních Róbert Čuma a David Grund. Nechyběli ani zástupci brněnských vysokých škol, parlamentu, nejrůznějších organizací a v neposlední řadě váleční veteráni a příbuzní těch, kteří v Kounicových kolejích zemřeli.
Kounicovy koleje mají bohatou historii. V roce 1908 daroval český vlastenec hrabě Václav Robert Kounic svůj dům, který měl následně sloužit pro ubytování studentů. Inicioval také vznik nadace pro vybudování studentských kolejí. Ty vznikly až po první světové válce a studentům sloužily do 17. listopadu 1939. V tento den je obsadilo gestapo a pod záminkou ilegální odbojové činnosti odtud bylo odvlečeno 173 studentů do koncentračního tábora Sachsenhausen.
V lednu následujícího roku se koleje změnily v policejní věznici řídící úřadovny brněnského gestapa. Objekty byly obehnány drátěným plotem, interiér přeměněn v cely, výslechové místnosti a shromaždiště transportů do koncentračních táborů.
Na dvoře kolejí vzniklo popraviště, na kterém za přihlížení brněnských Němců vyhasly životy více než 1300 lidí. Byly zde zřízeny tři šibenice a střelbou se popravovalo paradoxně přímo pod sgrafitem sv. Václava – patrona české země – pod nápisem „…nedej zahynouti nám, ni budoucím…“.
Zdejší věznicí prošlo na cestě do koncentračních táborů a na německá popraviště také mnoho vojáků Rudé armády i zajatců z Anglie, Spojených států amerických a odjinud.
Po skončení druhé světové války se staly Kounicovy koleje svědkem dalších poprav a mučení, které byly tentokrát páchané na kolaborantech, nacistech, ale i nevinných Němcích. Od roku 1978 jsou Kounicovy koleje národní kulturní památkou. Byla zde zřízena historická expozice a památník připomínající hrůzy nacistického režimu. V současnosti koleje opět slouží původnímu účelu a ubytováni tu jsou studenti Veterinární a farmaceutické univerzity Brno.
Mohlo by vás dále zajímat

Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie
Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?
Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?
Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.
.jpg/5dc026c9-442c-0b80-b26a-921b24234541&w=280&h=140&op=thumbnail)
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt
Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.
Nejnovější články

Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách
Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima
Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?
Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.