Lidé se opět svezou na sdílených kolech zdarma - Tiskový servis

Lidé se opět svezou na sdílených kolech zdarma

  • 28. února 2024
  • 2 minuty čtení
  • Zuzana Gregorová, Radka Loukotová

Březnové počasí v Brně zpravidla už dovoluje probudit kolo ze zimního spánku. Pokud žádné nemáte, nezoufejte. Kolo si můžete půjčit u jedné z bikesharingových společností a jezdit na něm díky podpoře města hodinu denně zdarma. Letos už od 1. března. Co dalšího se v cyklodopravě chystá?

U Rekol i nextbike město podporuje dvě jízdy denně v délce maximálně 30 minut u každé, foto: MMB
U Rekol i nextbike město podporuje dvě jízdy denně v délce maximálně 30 minut u každé, foto: MMB

Dvakrát denně 30minutová jízda zdarma. Tak vypadá podpora bikesharingu, na kterou letos město vyčlenilo 2,4 milionu korun. Stačí se zaregistrovat u poskytovatelů Rekola nebo nextbike, bezplatná jízda se načte při vypůjčení kola automaticky. Akce startuje 1. března a pokračuje do vyčerpání finančních prostředků, předpokládá se, že do listopadu.

Bikesharing město podporuje od roku 2022. V pilotním ročníku projektu Brno ze svého rozpočtu podpořilo sto tisíc jízd, průměrná délka výpůjčky činila 16 minut. Kdo by se chtěl o sdílené mobilitě dozvědět více, může „zalistovat“ v  online storymapě pod odkazem brnoinmotion.cz/sdilenakola. Zjistí, který den se kola půjčují nejčastěji (ve středu), jaké jsou nejsilnější měsíce (červen a září), odkud kam lidé jezdí a jak dlouhé jsou výpůjčky a ujeté trasy (ty nejdelší vedly od Olympie k Brněnské přehradě, průměr jsou ale dva kilometry).

Více dat se magistrátní specialisté pokusí získat z ankety, která bude od 4. března do 5. května dostupná na webu damenavas.cz. „Chceme, aby cyklistická doprava v Brně byla dostupná všem. A přestože se snažíme o lepší podmínky pro jízdu na kole již nyní, je důležité mít do budoucna nový plán, jak má město k tomuto rozvoji přistupovat. Odpovědi v anketě nám tak pomohou s podrobnou analýzou současného stavu, která bude odrazovým můstkem pro návrhovou část nového plánu,“ vysvětluje cyklokoordinátor Petr Gelnar.

V průběhu března a dubna se zájemci nejen z Brna mohou zaregistrovat do výzvy Do práce na kole, kterou každoročně vyhlašuje spolek AutoMat. Smyslem je propagovat vlastní pohon (jízda na kole či bruslích, chůze, běh atd.) jako způsob dopravy prospěšný pro zdraví člověka i životní prostředí ve městech. Účastníci výzvy vytvoří týmy, po celý květen zapisují své cesty do práce a z práce a mohou se zapojit do slosování o ceny.

Další články z rubriky